Reede, 29. märts 2024
Saksamaal asuvat Nürburgringi austatakse ja demoniseeritakse ühtaegu. Rada avati 18. juunil 1927, tänavu tähistame Nürburgringi üheksakümnendat juubelit. Paljud peatükid mootorispordi ajaloos on sündinud legendaarsel Nürburgringi Nordschleife’l. Porsche on Nürburgringi ajalukku kirjutanud värvika peatüki. Meenutame kümmet eriti mälestusväärset momenti.

Nürburgring’i legendaarne Nordschleife: ühena esimestest autotootjatest on Porsche teinud Nordschleife’st oma testsõitude lahutamatu osa. Kakskümmend aastat tagasi loodud tööstusklastrisse kuulub täna kolmkümmend seitse firmat – peaaegu eranditult auto- ja rehvitootjad.

Viiekümne kuuel päeval aastast, märtsi keskpaigast oktoobri keskpaigani, on rada reserveeritud vahemikus 8.00 kuni 17.15 ainult klastri liikmetele. Kõiki juhte treenitakse spetsiifiliselt just ringrajasõiduks. Mitte kuskil maailmas ei saa erineva kiirusega sõitu nii efektiivselt harjutada. 20,8-kilomeetrilise raja profiil jäljendab peaaegu iga mõeldavat sõiduolukorda.

Ringraja aja kiirenduse faktor on hinnanguliselt üks sajale, mis tähendab, et üks kilomeeter Nordschleife’l vastab umbes sajale kilomeetrile maanteel. See võimaldab simuleerida sõiduki kogu eluiga võrdlemisi lühikese aja jooksul. Ringraja unikaalne ülesehitus koos oma paljude languste ja tippudega on ideaalne kestvus- ja funktsioonitestideks. Mis töötab Nordschleife’l, töötab kõikjal maailmas.

1927
Kuupäev: 17.juuli, 1927
Võitja: Otto Merz
Auto: Mercedes-Benz Type S
Distants: kaheksateist 28,265 kilomeetri pikkust ringi
(Nordschleife ja Südschleife; põhja- ja lõunaring)
Võitja keskmine kiirus: 101.8 km/h

Ferdinand Porsche tahteakt

Kolmkümmend päeva peale Nürburgringi avamist peetakse rajal kaheksakümne viie tuhande pealtvaataja ees Saksamaa Grand Prix. Veidi vähem kui viis tundi ja peaaegu viissada kilomeetrit hiljem, pühib Mercedes, roolis Otto Merz, kolmekümne kaheksa aastane mehaaniku poeg Esslingenist, teised poodiumilt.

See on suur võit ka Ferdinand Porsche jaoks. Tema ehitas Mercedes-Benz’i S-tüüpi mootori, kompressormootorite ajastu lipulaeva: töömahuga 6,800 kuupsentimeetrit ja võimsusega 134.2 kW (180 hj). Tänu Ferdinand Porsche’le tõuseb ringrajasõit uuele tasemele. Nürburgring kehtestab samuti uue standardi.

Rudolf Caracciola on hetkega lummatud rajast, mille pikkus oli tollal kakskümmend kaheksa kilomeetrit: “Me ei ole kunagi midagi sellist näinud. Uskumatult raske. Kui lähened rajalõigule, mis nõuab kiirust 95 km/h kiirusega 105 km/h ning pisut liiga järsult pöörad, siis tavaliselt korjab sind kümne minuti pärast üles kiirabiauto.”

1936
Kuupäev: 26.juuli, 1936
Võitja: Bernd Rosemeyer
Auto: Auto Union Type C
Distants: kakskümmend kaks 22,810 km pikkust ringi (Nordschleife)
Võitja keskmine kiirus: 131,6 km/h

16-silindriline imeauto

Karusselli nurgale on just paika saadud kolmekümne kolme protsendine kallak. Saksamaa Grand Prix toimub peatselt Berliinis algavate Olümpiamängude tähe all. Olümpiasportlased – kaasa arvatud India hokimeeskond ja ratsutajad Rumeeniast – koos kolmkümne tuhande turistiga saabuvad Eifel’i piirkonda autode ja kahekümne kolme erirongiga.

Võistlus pakub 220 000 pealtvaatajale võimaluse jälgida Mercedese ja Auto Union’i duelli, millest lõpuks väljub võitjana Auto Union. Bernd Rosemeyer võidab oma tiimikaaslase Hans Stuck’i ees.

Võit tähendab ka järjekordset õnnestumist Ferdinand Porsche’le, kes disainis selle auto, kolmanda (siit nimetus “C klass”) brändi Grand Prix’ ajaloos. Kuueteistkümne-silindrilise mootori võimsus on 387.8 kW (520 hj), maksimaalne kiirus 320 km/h. Oma eluea jooksul purustab see imeauto üle kolmekümne maailma võidusõidurekordi.

1956
Kuupäev: 27. mai, 1956
Võitjad: (klass S 1.5-liitrine) Wolfgang Graf Berghe von Trips, Umberto Maglioli
Auto: Porsche 550 A Spyder
Distants: nelikümmend neli 22,810 km pikkust ringi (Nordschleife)
Võitja keskmine kiirus: 129,8 km/h

Võit aegadeks

1956. aasta Maailma Sportautode Meistrivõistlused kujunesid mõnede maailma kõigi aegade parimate juhtide demonstratsiooniks. Teiste kuulsuste seas, kes põlevad soovist Nordschleife tuhande kilomeetriga rinda pista, olid Juan Manuel Fangio ja Sir Stirling Moss.

Üle seitsmekümne tuhande poolehoidja tulevad võidusõitu vaatama ja arvukaid Porsche mudeleid imetlema. Kakskümmend kaks meeskonda osalevad kuue Porsche 550 A Spyderi, kuueteistkümne 356, ja 356 Carreraga.

Ja siis veel tehasetiim, milles on kaks Porsche 356, juhtideks ühes Wolfgang Graf Berghe von Trips ja Umberto Maglioli ning teises Richard von Frankenberg ja Hans Herrmann.

Trips ja Maglioli tulevad üldarvestuses neljandaks ja toovad Porsche’le esimese oma klassi võidu autodele mootori töömahuga kuni 1500 kuupsentimeetrit. Teine 550 saab teise koha. Üldvõit läheb Maserati juhtidele —Taruffi / Schell / Behra / Moss.

1967
Kuupäev: 28. mai, 1967
Võitjad: Udo Schütz, Joe Buzzetta
Auto: Porsche 910
Distants: nelikümmend neli 22,810 km pikkust ringi (Nordschleife)
Võitja keskmine kiirus: 145,5 km/h

Tuhat kilomeetrit igavesti

Ajal kui Vormel 1 elab Saksamaal üle raskeid aegu; kuus aastat peale Graf Berghe von Trips’i surma ja kaksteist aastat peale Mercedes-Benz’i lahkumist, algab sportautode võidusõidu hiilgeaeg – Porsche juhtimisel.

Käepärast on telekaamerad, et tuhande kilomeetri pikkust võidusõitu maailmale kajastada, ja tuleb ka ajalooline tulemus: esimest korda saavutab võidusõiduauto Zuffenhausenis üldvõidu.

Nürburgring’il areneb tõeline draama: märgatavas eduseisus Lucien Bianchi ja Gerhard Mitter on sunnitud viimasel ringil purunenud generaatori tõttu sõidu katkestama. Sellegipoolest võtab Porsche neli esimest kohta.

Juhtrollis: Udo Schütz / Joe Buzzetta. Kui kiiresti võib võidusõidus draama muutuda tragöödiaks, on näha 1969. aasta hooajal kaks aastat hiljem: Bianchi hukkub Le Mans’i rajal kevadel ja Mitter Nürburgringil augustis.

1970
Kuupäev: 31. mai, 1970
Võitjad: Vic Elford, Kurt Ahrens
Auto: Porsche 908/03 Spyder
Distants: nelikümmend neli 22,810 km pikkust ringi (Nordschleife)
Võitja keskmine kiirus: 165 km/h

Porsche võidab meistritiitli

Tuhande kilomeetri pikkune võidusõit pakub kindla peale lummavaid hetki, nagu Richard Attwood’i “lendav” Porsche 908/02 1969. aastal muljetavaldavalt tõestas. Aasta hiljem, kui algavad FIA Maailma Karikavõistlused Mehhikos, on Saksamaa juba võitnud Sportautode MM tiitli.

Või on see Austria? Üks on selge: Porsche on võitja. Saja tuhande poolehoidja ees napsavad tuhande kilomeetri rajal võidu Kurt Ahrens ja Vic Elford oma Porsche 908/03-ga, edestades tiimikaaslasi Hans Herrmanni ja Richard Attwood’i.

Mõlemad autod on rajale toonud Porsche Salzburg. Et mõlemad on tehaseautod, kindlustavad nad aegsasti tootja võidutiitli. Kaks nädalat hiljem võidavad Attwood ja Herrmann klassikalise kahekümne nelja tunni sõidu Le Mans’i rajal.

1983
Kuupäev: 28. mai, 1983 (treening), 29. mai, 1983 (võistlus)
Võitjad: Jochen Mass, Jacky Ickx
Auto: Porsche 956 C Ringi rekord: Stefan Bellof (6:11.13 min.)
Distants: nelikümmend neli 20,832 km pikkust ringi (Nordschleife)
Võitja keskmine kiirus: 165 km/h

Kõige kiirem ring

47 376 000 minutit – umbes nii kaua kestab üheksakümmend aastat. Kui kahandada see üheksale kümnendikule sajandist, mis Nürburgring on eksisteerinud, üheks ainsaks sõiduks, siis kestaks see 6:11.13 minutit.

Just nii palju aega vajab Stefan Bellof, et läbida viimane ring, treenides tuhande kilomeetri pikkuseks võistluseks vanal Nürburgringil 28. mail 1983. Ehitustööde tõttu uuel ringil on rada lühendatud – juhid alustavad Döttinger Höhe’lt.

Ringi pikkus on nüüd 20,832 kilomeetrit 22,832 kilomeetri asemel. Ei kunagi varem ega hiljem ei ole ükski juht läbinud ringi keskmise kiirusega üle 200 km/h. Ükski teine juht ei söanda võtta viimast välja nii jäigalt tuunitud autos, nii väikese eksimisruumiga.

Eksimisruum on liiga väike isegi temasuguse imelapse jaoks: järgmisel päeval tõuseb Bellofi 485-kW Porsche 956 Pflanzgarten’i juures õhku. Auto tõuseb lendu, pöörleb ja paiskub tagumise otsaga vastu piiret. Bellof pääseb vigastusteta. Võit läheb tema Porsche-brändi rivaalidele Jochen Mass’ile ja Jacky Ickx’ile.

1993
Kuupäev: 12. ja 13. juuni, 1993
Võitjad: Franz Konrad, Frank Katthöfer, Örnulf Wirdheim, Antonio de Azevedo
Auto: Porsche 911 Carrera RSR 3.8

Napp võit

1993. aastal tehakse Nürburgringi 24 tunni sõidus ajalugu kahel korral: esiteks, on viimane kord, kui võidusõidusarjas DTM läbitakse ringe Nordschleife eelprogrammi raames; teiseks, võit ei ole kunagi olnud nii napp.

Sõites Porsche 911 Carrera RSR 3.8-ga Konrad Motorsporti eest, on võidutiimil – Franz Konrad, Frank Katthöfer, Örnulf Wirdheim, ja Antonio de Azevedo – finišijoonel konkurentide ees ainult 53.2-sekundiline edumaa.

Porsche juubeldab neljakordse võidu üle, mis langeb kokku legendaarse Porsche 911 kolmekümnenda sünnipäeva pidustustega. Enne 2015. aastat napimat võitu ei tule.

2010
Kuupäev: 15. ja 16. mai, 2010
Juhid: Jörg Bergmeister, Marco Holzer, Richard Lietz, Martin Ragginger
Auto: 911 GT3 R Hybrid

22:15

Aastal 2010 põhjustab Porsche võidusõiduajaloos sensatsiooni: rohkem kui sajand peale maailma esimese hübriidauto – Ferdinand Porsche välja töötatud Lohner-Porsche Semper Vivus – debüüti, esitleb firma Porsche 911 GT3 R Hybrid’i.

Porsche’l on julgust seda proovile panna, alustades 24-tunnist võidusõitu Nordschleife’l. See on Heraklese-vääriline vägitegu, sest auto kaalub 150 kilogrammi rohkem kui tavaline GT3 R. Kuid selle sportauto esimene võidusõit osustub ajalooliseks.

Üle kaheksa tunni püsib meeskond – autoroolis Richard Lietz, Martin Ragginger, Marco Holzer, ja Jörg Bergmeister – kindlalt juhtpositsioonil. Ja siis, peale 22 tundi ja viitteist minutit, toimub Metzgesfeld’i ligidal midagi dramaatilist: suureulatuslik mootoririke.

See ei ole hübriidüksuse viga, vaid tavalise sisepõlemismootori probleem. Vähem kui aasta hiljem, VLN võidusõidul, on Lietz ja Holzer liikmed meeskonnas, mis saavutab hübriidi esimese võidu Nordschleife’l.

Ning täna, veidi rohkem kui pool kümnendit hiljem, on Porsche viinud oma hübriidsüsteemi uuele tasemele: võit on tulnud Le Mans’il ja Maailma Kestvussõidu Meistrivõistlustel. Nüüd kasutatakse võidusõitudel ainult hübriidi, isegi Vormel 1-l. See kontseptsioon on muutnud võidusõidumaailma.

2011
Kuupäev: 25 juuni, 2011
Võitja: René Rast
Distants: kuus 22.810 km pikkust ringi (Nordschleife)
Osalejad: sada juhti kahekümne viiest riigist
Auto: Porsche 911 GT3 Cup

Porsche võimsaim võidusõit

Keegi ei ole varem midagi sellist näinud, isegi mitte Nürburgring’il: Porsche Carrera World Cup’il, kõigi aegade suurimal Porsche võidusõidul, on sada osalejat kahekümne viiest riigist – vaja läheb meisterlikku logistikat, et kõik hästi kulgeks. Näiteks rehvipartner Michelin annab selle võistluse autodele 550 kuiva ja 550 vihmase ilma rehvi.

Sõit koosneb kuuest ringist, kulminatsiooniks Austria tiimi Lechner Racing’i finiš. René Rast võidab rasketes ilmastikutingimustes märjal rajal napi 1,9 sekundilise edumaaga tiimikaaslase Norbert Siedler’i ees. Seitsekümmend neli juhti sajast alustanust ületab finišijoone.

2013
Kuupäev: 4. september, 2013
Rekord: Marc Lieb
Auto: Porsche 918 Spyder
Keskmine kiirus: 179.5 km/h

Jõuliselt tulevikku

Nürburgring: legendaarne võidusõidurada legendaarsete võitudega, mitte ainult möödunud aastakümnetest. Uus legend sünnib 2013. aasta suve lõpul, kui Porsche teeb jälle ajalugu.

Porsche 918 Spyder’ist (661.4 kW) saab esimene kõigile õiguslikele normidele vastav tavasõiduauto, mis saavutab Nordschleife ringil aja alla seitsme minuti. Ajaga kuus minutit ja viiskümmend seitse sekundit, lööb tehase juht Marc Lieb eelmist rekordit neljateistkümne sekundiga. Kolleegide Walter Röhrl’i ja Porsche tehase juhi Timo Kluck‘i ajad on samuti alla seitsme minuti.

Vaata ja loe lisaks siit

Tekst on esmakordselt avaldatud Porsche kliendiajakirjas Christophorus, Nr. 381. Tõlkis: Kadi Rünkla
Tekst: Gerald Enzinger // Fotod Ferdi Kräling, Porsche arhiiv, Rainer W. Schlegelmilch/Getty Images

KOMMENTEERI SIIN