Neljapäev, 25. aprill 2024
Tegijal juhtub ja keegi ei ole ämbrite kolistamise eest kaitstud, ka noobelautomargid mitte. Oluline on oskus probleeme lahendada. Mercedese A-klassi “röster” haaras 1997. aastal omale küsitava väärtusega peatüki autoajaloos: see põrus esimesena põdrapõiketestis.

Aastal 1997 tõi Mercedes-Benz turule revolutsioonilise A-klassi, reklaamides seda kui väikeautot, millel on suure auto turvalisus. Paraku osutus lubadus natukene… ennatlikuks.

Esimese generatsiooni A-klassi mersul oli pikkust vaid 3,6 meetrit, kuid suur osa mehaanikast oli suudetud paigutada ruumisäästlikult ning katusejoon oli samuti ebatavaliselt kõrgel – kõige selle tulemusena valmis üllatavalt ruumikas väikeauto.

Kuigi sõiduk oli väljastpoolt kole kui öö ja sõitjateruum odavast plastist tulvil, muutis Mercedese märk selle klientidele üllatavalt atraktiivseks. Mis sellest, et naljaninad seda siis ja nüüdki veel rösteriga või sarvesaiaga võrdlesid: autot osteti isukalt.

Müügiedu ei varjutanud toona veel ka M-B kvaliteediprobleemid, mis veidi hiljem avalikkust häirima pääsesid. Kuid ees ootas tõeline mainekatastroof.

Tookord, kui uut ja uhket A-klassi tutvustati autoajakirjanikele, otsustas Rootsi väljaanne Teknikens Värld viia uudismudeli testiradadele.

Eesmärgiks oli teha üsna rutiinne “põdrapõige” ehk takistusest möödapõikamine stabiilse sõidukiirusega 62 km/h.

Testimisel ei tohtinud kasutada pidureid, vaid teha kiire põikemanööver ning reastuda tagasi oma sõidurajale. Niisugust testi oli varem tehtud igasuguste autodega, seega ei olnud tegemist millegi erakordsega.

Kogenud autotestija Robert Collin paigutas A-klassi Mercedesesse 5 täiskasvanut ja 75 kg pagasit – selline last on üsna tavaline, kui plaanis on suurema seltskonnaga väljasõit. Ja siis käisid nad kummuli.

Testivideo muutus kiiresti üleilmseks hitiks. Selles on selgelt näha, kuidas väike mersu tõstab põikemanöövrit sooritades kaks ratast õhku ja lõpuks keerab end külili.

Keegi reisijaist küll tõsiselt kannatada ei saanud, ent korraliku löögi said nii uudismudeli kui ka mersu maine tervikuns. Irvhambad väitsid, et isegi põlatud Trabant oleks selle katsega paremini toime tulnud.

Mercedes-Benzi ametliku hinnangu kohaselt oli see test ebarealistlik ja sellisel moel oleks võimalik mistahes auto kummuli keerata.

Vigu otsiti ka testautol all olnud kasutatud Goodyeari rehvidest. Mercedese sõnul oligi tegu kahetsusväärse üksikjuhtumiga ning uudismudel on tegelikult täiesti turvaline.

Tagantjärele teame, et ka Mercedese enda testides oli märgatud, et lühikese ja kõrge väikeauto kasutamisel äärmuslikumates oludes ilmnes tõsiseid probleeme juhitavusega.

Ent 19 päeva pärast katastroofilist testi langetas Mercedes-Benz radikaalse otsuse. A-klassi müük peatati ja selleks ajaks müüdud 2600 autot kutsuti tagasi.

Tootmine peatati 12 nädalaks, mille jooksul tehti suuri ümberkorraldusi sõiduki struktuuris. Muuhulgas lisati ESP stabiilsuskontrollisüsteem, mis 90-aastate lõpupoole kuulus vaid S-klassi esindusmudelite varustusse.

Uuendatud A-klassi mudel anti endisele Vormel-1 sõitjale Niki Laudale ning paluti see tal uuesti kummuli keerata. Seekord see enam ei õnnestunud.

Kuigi samasuguses põdrakatses on hiljem põrunud teisigi sõidukeid, sai A-klassi Mercedes endale esimese ebaõnnestuja au ja kurikuulsuse. Eks juhtub ka parimates peredes.

Pildid: kuvatõmmis. Lena Murd tõlkis loo Jokamiehe portaalist

blank

Lena on autonduses kogenud tegija. Ta ise ütleb, et tema nõrkuseks on kiired ja vihased sõidukid. Acceleristas on Lena üks meie kibedamatest testisõitjatest ning ühtlasi tugev turundusstrateeg.

KOMMENTEERI SIIN