Reede, 22. september 2023
Paidesse tasub teha üks väike väljasõit ja minna vaatama 1925. aastast pärinevat ajaloolist alajaamahoonet, mis on nüüd taastatud.

Paide alajaamahoone pärineb aastast 1925 ning on muinsuskaitse all. Paide Laial tänaval asuv hoone taastati võimalikult autentsel kujul. Vanal alajaamahoonel taastati nii katus kui ka fassaad, tehti vajalikud haljastustööd ja paigaldati infotahvel.

Elektrilevi taastatud hoone on üks neist objektidest, mis üleriigilise elektrivõrgu sajandaks aastapäevaks korda tehakse.

Kokku on ettevõttel Muinsuskaitseametiga koostöös kavas taastada ning uuele elule aidata üle 30 ajaloolise väärtusega alajaama. Suur osa neist saab uue sisu.

Elektrilevi võrk on justkui läbilõige ajaloost. Viimase sõna järgi ehitatud kaugjuhitavate alajaamade kõrval leiab täiesti töökindlat vara, mis pärineb ligemale 100 aasta tagusest ajast.

Kohati on eestiaegsed alajaamad isegi paremas seisus kui mõni näiteks kolmekümneaastane nõukogudeaegne elektrivõrgu hoone.

Elektrilevi on paari aastaga kaardistanud üle 30 alajaamahoone, mille arhitektuur on oma ajastu peegel ning on samal ajal mänginud Eesti elektrifitseerimise ajaloos märkimisväärset rolli.

On selliseid hooneid, mis endiselt piirkonna elanike kodusid elektriga varustavad, kui ka neid, millest on järel ainult hoone ja mis tänaseks täidavad hoopis teist funktsiooni.

Eestis hakati erinevaid piirkondi, linnu ja asulaid ühendavat üleriigilist elektrivõrku rajama 1923. aastast, mil valmisid Ellamaa ja Ulila kaugemaa elektrijaamad. Seda loetakse ka tervet riiki katva elektrivõrgu alguseks.

2023. aasta on seega oluline juubel Eesti elektrivõrgule. Elektrilevi plaan on selleks puhuks võimalikult algsel kujul taastada kõik tänaseks kaardistatud ajaloolised alajaamahooned. Kuna osa väärtuslikke hooneid on ka teiste omanike käes, kutsutakse üles neidki panustama ja väärikaid hooneid korda tegema.

Foto: Erik Riikoja. Allikas: Elektrilevi

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.