Elektrilist mahtuniversaali Nissan Altra esitleti esmakordselt 1997. aastal Los Angelese autonäitusel. Tegemist oli esimese liitium-ioonakuga elektriautoga Põhja-Ameerika turul. Tootja reklaamis Altrat kui kõigekõlbulikku segu SUV-st, mahtuniversaalist ja sedaanist.

Mudelinimetus Altra oli tuletatud ingliskeelsetest sõnadest “ALTternative to gas power vehicles” ja “ultra” ehk siis kujutas see endast äärmuslikku alternatiivi bensiinisõidukitele. Jaapani turul müüdi autot R’nessa EV nime all.

Jaapanis ja Ameerika Ühendriikides müügile jõudnud uudismudel teenis mitmeid autasusid, Green Guide to Cars and Trucks nimetas selle 1999. aastal kõige “rohelisemaks” sõidukiks.

Siiski jäi Nissan Altra müügimaht üpris olematuks – teedele jõudis vaid 200 sõidukit. Auhinnatud elektriauto tootmine lõpetati 2002. aastal sootuks.

Ostjate hulgas olid mitmed Ühendriikide taristuettevõtted nagu Southern California Edison Company, Pacific Gas and Electric Company ning Los Angelese vee- ja elektrivarustusega tegelev ametkond.

Samuti kasutasid Nissan Altra e-universaale tööautona Santa Monica politseijaoskonna parkimiskontrolörid. Lühikest aega olid mõned neist ka Los Angelese lennujaamas rendiautodena saadaval.

Altra elektriautode laadimiseks kasutati üpris kasutajasõbralikku induktiivset laadimist, esivõres paiknevasse laadimisavasse sisestati elektromagnetiline laadimisotsik. Aku täislaadimiseks kulus viis tundi.

Altra elektrimootor oli omast ajast suure sammu ees: 83hj (62 kW) elektrilises sünkroonmootoris kasutati suure jõudlusega neodüümi-, raua- ja boorisulamist püsimagnetit.

Ka sõiduraadiuse ja -omaduste poolest polnud jaapanlastel vaja häbeneda: Altra sõitjateruumi põranda alla paigutatud 12 elemendiga liitium-ioon akupakett pakkus kombineeritud sõiduulatuseks 130 km (Wikipedia andmetel suisa 190 km) ja tippkiirus oli 120 km/h. Li-ion akut kasutas Nissan elektriautol esmakordselt.

Nissani elektrisõiduk oli varustatud ka ABS-pidurite ja regeneratiivse pidurdusega. Mugavusvarustuse hulgas oli aga konditsioneer, elektriaknad, noobel helisüsteem ja kaks turvapatja.

Nissan Leafi ajastuni jäi pärast Altra EV tootmise lõpetamist veel 8 aastat: selle esmaesitlus leidis aset 2010. aastal ja sealtpeale räägime me elektriautode võidukäigust.

Leafi kohta saad lähemalt vaadata siit

Tõlkis Lena Murd. Foto: autowiki

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.