blog.aidol.asia youngteens.net a-coon.com
rarefilm.net

Uus Škoda Octavia on esitletud: kust see aga 60 aastat tagasi oma nime sai?

11. novembril toimus neljanda põlvkonna Škoda Octavia esmaesitlus. Škoda sünonüümiks saanud Octavia on aastaid püsinud Euroopa müügiedetabelite tipus. Kust pärineb aga nimi, mida see ülipopulaarne auto juba 60 aastat kannab?

Uus Škoda Octavia

Neljanda põlvkonna Škoda Octavia esmaesitlus toimus sobivalt mudeli 60. sünnipäeva aastal: jaanuaris 1959 käivitati Mladá Boleslavi tehases esimest korda tootmisliin, kust veeresid kaheukselised Octavia-sedaanid.

Möödunud sajandi üheksakümnendatel võttis Tšehhi autotootja Octavia uuesti ette: sealt alates on selle nime all toodetud ajakajalisi moodsaid igapäevasõidukeid.

Eestis on Škoda Octavia juba aastaid olnud kas müüduim sõiduauto või siis võtnud hõbemedali: tänavu kümne kuuga on müüdud AMTELi andmetel ligi 1100 Octaviat.

Meie põhjanaabrite juures on Octavia kümne kuu populaarseim mudel, edestades Toyota Corollat 500 müüdud autoga. Eestis liiguvad need kaks mudelit õlg-õla kõrval graafikus, esikohta hoiab RAV4 linnamaastur.

11. novembril esitleti Škoda Octavia neljandat generatsiooni. Rohkete digiinnovatsioonide kõrval pole tootja aga unustanud, et tegu on praktilise igapäevaautoga ja on teinud näiteks eraldi hoidiku lumeharjale.

Eestisse jõuab uudismudel järgmise aasta algupoolel, siis saame juba pikemalt rääkida, mida kõike uut Octavia pakub.

Kust pärineb Octavia nimi?

60 aastat tagasi kasutusele võetud Octavia nimi on tuletatud ladinakeelsest octavus‘est (kaheksas). Omakorda sellest on tuletatud ladina mehenimi Octāvius ja naisenimi Octāvia. Niisiis: Octavia. Škoda Octavia.

Nime ladinakeelne tähendus “kaheksas” ei ole aga sugugi juhuslikult valitud: Škoda Octavia oligi Tšehhi tootja portfoolios järjekorras juba kaheksas auto.

Alguses toodeti Octaviat Mladá Boleslavis kõrvuti oma eelkäijate Š 440 ja Š 445ga. Kaheukselise kompaktauto kapoti all oli 1,1-liitrine 29,4 kW (40 hj) bensiinimootor, mille jõud kanti tagateljele 4-käigulise käsikastiga.

Toonase Octavia tippkiiruseks oli 110 km/h ja see kulutas 100 km kohta keskmiselt 7,7 liitrit kütust. Veel samal aastal lasi Škoda välja ka võimsama, 1,2-liitrise, 33 kW võimsusega mootoriga Octavia Super mudeli.

Tolle aja kohta oli Octavia igati uuenduslik: esisillal kasutati esmakordselt keerdvedrustust ja taga väändetala stabilisaatoreid. Need lisasid sõidumugavust ja parandasid auto juhitavust. Asümmeetrilise valgusjaotusega esituled suurendasid ohutust.

“Kaheksandat” ehk Škoda sünonüümiks saanud Octaviat on tänaseni toodetud üle 6,5 miljoni eksemplari. VAG on mures, sest tšehhid on oma stiilitunnetuse, praktilisuse ja kvaliteediga Volkswagenit seljatamas… Mõistetav ka, sest Škoda on Tšehhi Vabariigi uhkuseasi number üks. Tehke järele.

Allikas: tootja

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blog.aidol.asia youngteens.net a-coon.com