Tartu elektribuss sobis kõigile, aga võeti ikkagi liinilt maha. Miks?

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Poolas, Poznanis toodetud elektribuss Solaris kurseeris Tartu bussi-ja raudteejaama vahel ühe aasta, täpselt niikaua kuni Euroopa Liidu rahastatud projekt võimaldas. Küsisime Tartu linnaisadelt, kui hästi elektribuss linnaliiklusse sobis ning kas ja millal on liinile oodata uusi elektribusse.

Aastase projekti eesmärk oli selgitada, kas Tartus oleks mõistlik kasutada elektribusse linnaliinidel. Ja kui see on Tartus mõistlik, kas siis võiks ideed laiendada ka mujale?

Selgus, et elektribuss oleks Tartule hea valik. Seda kinnitab Tartu abilinnapea ka Raimond Tamm: “Elektribuss toimib meie tingimustes väga hästi ja efektiivselt.” Ta lisab, et bussi jooksvad kasutuskulud on madalamad kui näiteks diisel- või gaasibussil.

Olenemata kõigest positiivsest asendati Tartu seni ainus elektribuss septembri alguses gaasibussiga. Veelgi enam, linn kaalub, kas bussi- ja raudteejaama vahel kurseeriva liiniga üldse jätkata. Miks?

Aastaga ligi 60 000 kilomeetrit

Tartu Linnavalitsuse linnamajanduse osakonna projektijuht Jaanus Tamm annab ülevaate, kuidas elektribussi aasta linnaliinil täpsemalt kulges.

Elektribuss oli Tartus kasutuses täpselt kaksteist kuud ehk 2018. aasta septembri algusest kuni 2019.aasta augusti lõpuni.

Prooviliini valikul lähtuti kahest olulisest tegurist: a) et bussi laadimislogistika ei põhjustaks olulisi tühisõite; b) et ühendada senisest paremini keskne bussijaam ja raudteejaam (seda on linnaelanikud juba mõnda aega soovinud).

Aasta jooksul läbis elektribuss 52 000 kilomeetrit, lisaks ca 7 000 kilomeetri jagu tühisõite. Bussi elektrikulu oli liiniveol keskmiselt 1,20 kW/km kohta.

Bussi laeti reeglina kord ööpäevas, öisel ajal. Tuli ette üksikuid kordi, kui oli vaja teha lühike lisalaadimine ka päeval.

Alates 3. septembrist 2018 kuni 30. augustini kasutas elektribussi ligi 90 000 reisijat. Bussiga jäädi rahule ja öeldi kiidusõnu selle sujuva paigaltvõtu ja liikumise kohta, vaikse ja mugava reisijateruumi ning vähese müra aadressil. Ühesõnaga: kõik, kes sõitsid, olid paksult rahul.

Ka bussijuhtidele meeldis elektribuss väga, enamus neist ütlesid, et ei tahaks kunagi enam diiselbussi peale tagasi minna.

Kuigi kõik on äge, uusi elektribusse niipea ei tule

Solarise elektribuss tegi tartlaste meele rõõmsaks, oli odav pidada ja mugav vedada. Ent septembri alguses vahetati see gaasibussi vastu välja. Miks?

Tartu abilinnapea Raimond Tamm toob välja kaks probleemi: bussi kõrge soetushind ning linna laadimistaristu puudujäägid.

Õigemini, selle puudumine: “Peamiseks probleemiks ja lahendamist vajavaks küsimuseks on laadimistaristu õige planeerimine ning piisava elektrivõimsuse olemasolu.”

Tartu Linnavalitsuse linnamajanduse osakonna projektijuht Jaanus Tamm annab küsimusele “kas ja millal on Tartusse oodata uusi elektribusse” lühikese vastuse: “Vastavaid otsuseid ei ole tehtud”.

Elektribussi pilootprojekt Tartu bussiliinil nr. 25 viidi ellu Läänemere programmist rahastatava projekti BSR Electric raames ja liinivedu rahastati osaliselt Euroopa Liidu regionaalarengu fondist.

This slideshow requires JavaScript.

Liinivõrk alles kujuneb

1. juulist 2019 on Tartus 13 bussiliini, lisaks kaks ööliini. Linna bussiliine teenindab 64 madalapõhjalist gaasil töötavat bussi. Vedajaks on GoBus, kes suvel liinivõrgu Tartus üle võttis.

Liinivõrku Tartus täiustatakse, sellesama bussijaama ja raudteejaama vahelise liini osas on õhus küsimus, kes sellega ja millal täpselt sõidavad, on kellaaegu, kui buss sõidab tühjana.

Seoses sõitjate vähesusega Ihaste ja Annelinna piirkonnast esimesele Tallinnasse suunduvale rongile tehakse alates 9. septembrist liinil nr. 25 muudatus ja jäetakse ära hommikune liini algus Ihastest. Edaspidi algab liin bussijaamast.

Linnamajanduse osakonna projektijuhi Jaanus Tamme sõnul peab linnavalitsus oluliseks, et oleks tagatud hea ühendus bussi- ja raudteejaama vahel, mis võimaldab reisijatel kiirelt ja mugavalt jõuda kesklinnast rongile ja vastupidi.

“Kuigi seoses uue liinivõrgu tulekuga alates 1. juulist oli näha mõningast reisijate arvu vähenemist sellel liinil, otsustasime hoida seda töös vähemalt kuni aasta lõpuni. Seejärel analüüsime liini kasutatavust ja otsustame, kas jätkata liiniga juba pikemal perioodil,” sõnas Tamm.

Liini nr 25 elektribuss kurseeris bussi- ja raudteejaama vahel alates 3. septembrist 2018 kuni selle aasta 30. augustini.

Pildid: Tartu linnavalitsuse pressitalitus

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.