Neljapäev, 18. aprill 2024
Suurepärane kõikjalsõitja linnast väljas elavale, mitme lapsega perele
Teenäitaja autode turvalisuse ja tehnoloogilise innovatsiooni alal
D4 diiselmootoriga Momentum varustuses XC90 hind algab 51 200 eurost

[dropcap]AJALUGU[/dropcap] “Autosid juhivad inimesed. Seetõttu on nüüd ja tulevikus Volvo juures kõige olulisem- ohutus,” lubasid Volvo alusepanijad Assar Gabrielsson ja Gustaf Larson 1927. aastal, mil seeriatootmisse jõudis esimene, 4-silindriline, pealt lahtine Volvo “Jakob”.

Ütled "Volvo", mõtled "rootslased" ja "turvalisus". Hea töö!
Ütled “Volvo”, mõtled “rootslased” ja “turvalisus”. Hea töö!

Ligi 90 aastat hiljem on Volvo unikaalseks müügiargumendiks jätkuvalt turvalisus. Aastakümneid on Volvo olnud uudsete ohutuslahenduste pioneeriks maailmas. 2014. aastal Rootsis läbi viidud uuring tõendas, et “miljonitestis” (läbisõit miljon km) on Volvo märki kandvate sõidukitega olnud kõige vähem inimhohvritega õnnetusi.

[dropcap]LUGU[/dropcap] Volvo lipulaeva, suure linnamaasturi XC90 uus põlvkond astub liiklusohutuses veel sammu edasi, võttes kasutusele rea uusi elektroonilisi aktiivturvalisuse assistente.

Aastaks 2020 soovib Volvo saavutada olukorra, kus ükski inimene ei saaks uues autos surmavaid vigastusi. Uus Volvo XC90 on tänaste standardite põhjal üks maailma turvalisemaid autosid.

Suure ja soliidse krossoveri “kuulikindlusest” Live Crash Testil kirjutasin möödunud talvel. Seekord võtsin koos abikaasaga ette tõsisemat sorti maastikusõidu. Panime XC90 proovile teeoludes, mis on tuttavad neile, kes elavad linnapiirist väljaspool.

Tegime ära ka ajakirjanikule peaaegu et kohustusliku, liivakarjääri ronimise. See peaks aimu andma, mismoodi käitub XC90 suure lumega. Kes siis ei teaks, mida tähendab talvine hommikul lasteaeda-kooli-tööle-vanaemaga arstile minek oludes, kus sahk ei ole veel kodutänavale jõudnud…

volvo xc90
Ärge seda kodus järele tehke. Kui ka auto hakkama saab, ei pruugi juhi kasin ronimisoskus kasuks tulla

[dropcap]TEHAS[/dropcap] XC90 on tõupuhas rootslane. Jah, hiinlased investeerivad, aga rootsi insenerid ehitavad. Gõteborgi tehas Rootsis on esimene, kus kasutusele on võetud “mitmevälja-süsteem”. XC90 tootmiseks on rajatud uus hoonetekompleks, mis võimaldab paindlikult, tööd katkestamata, tootmisliine ruumist teise ümber paigutada.

Uuendused tehakse jooksvalt, lisades tootmiseks vajalikke osi nagu Lego-klotse. Kogu XC90 tootmine, skaleeritavast SPA šassiist turvalahendusteni, toimub ühes majas.

Sarnaselt Göteborgile valmistatakse XC90-t ka Belgias, Gentis. Hiina ja Ameerika suurtele turgudele jõuavad kuni seitsmekohalised luksusmaasturid ka Zhangjiakou tehasest Hiinast. XC90 mootorid pannakse kokku Rootsis, Skvöde tehases. Eestisse tulevad aga puhtatõulised rootslased.

[dropcap]DISAIN[/dropcap] Seitsmekohaline XC90 näeb oma välimises ja sisemises soliidsuses, suuruses ja luksuses päris isane välja. Mind on selle 4,95 meetrise, 177,6 sentimeeti kõrguse ja veidi pealt kahe meetri laiuse auto jaoks oma 170 sentimeetriga natuke vähe. Parasjagu on mind kolmanda istmerea jaoks, kus ma end tõesti mõnusalt tunnen.

Juhiistmel tuleb mul istmepadi suristada kõige kõrgemasse asendisse, et aknast korralikult välja näeks. Naljaga pooleks, tootja on sellele mõelnud- XC90 on varustatud korraliku “ümberringi” kaamerapildiga, mis võimaldab mul pimedaid nurki näha ka suurelt ekraanilt keskkonsoolis. Samas, tahaks ulatuda tahavaatepeeglini, sest see on erakordselt ilusa ja õhulise disainiga.

Kuni seitse kohta, kõik istutavad minusuguselegi, "keskmisele" naisterahvale
Kuni seitse kohta, kõik istutavad minusuguselegi, “keskmisele” naisterahvale

[dropcap]RUUM[/dropcap] Ruumi on XC90s tõesti võimsalt. Vaevalt, et pereemad Ameerikast seda autot muidu nii kõrgelt hindaksid. 7 istekohta, 7 täiskasvanut. Või siis 2 täiskasvanut ees ja lapsed tagareas ning vahele jääb parasjagu ruumi, et jõnglased saaksid omasoodu toimetada ja vanemad omavahel vestelda.

Istmeid saab näpuliigutusega kokku lappida ja tekitada pakiruumi, mis mahutab tõepoolest peaaegu terve tiibklaveri. Tavaoludes, kui kasutada autot oma-, naabri- ja ühekülalaste koolibussina (näiteks), mahuvad koolikotid ja nädalajagu toidukraami sellegipoolest pakiruumi ära.

Salongis sees on nupukaid panipaiku, aga pooleteiseliitrise koolapudeli paigutamisega tekib probleeme. No pole vajagi, suhkrujoogid mõjuvad tervisele laastavalt. Võta kaasa isiklik väike veepudel ja elu on lill.

[dropcap]INFOLUSTIVÄLI[/dropcap] Sensuse-nimeline lustinuhvel võiks olla vägevamaid ostuargumente XC90 puhul. Lihtne aru saada ja lihtne kasutada, meile, kes me igapäevaselt igasugu päädide ja ekraanidega näppupidi suhtleme. Juba praegu on rakendused eestikeelsed, novembrist lisandub ka Car Play, kes selle lisavarustusena tellinud.

Tänu kümnetele, lihtsalt leitavatele funktsioonidele- istmesoojendusest kuni sõiduviisi valiku ja Göteborgi kontserdisaali matkiva helipildi manamiseni salongi- hoiab Sensus ära igasuguse üleliigse nupumajanduse kokpitis.

Salongi märksõnadeks on ruumikus, mugavus ja lihtsus
Salongi märksõnadeks on ruumikus, mugavus ja lihtsus

Nn. multifunktsionaalne rool saab Volvo mõistes täiesti uue tähenduse- roolil paremal on funktsiooninupp, mis vastavalt vajadusele ja nuhvlilt saadud korraldusele oma otstarvet muudab.

Kui millegi üle viriseda, siis juhi ees tuuleklaasil oleva infovälja õige nurga leidmise üle; sellega läks aega. Minul see lõpuks õnnestus, aga 182 cm pikkune mees pidi roolis kaela paremale väänama, et HUDiga silmsidet hoida.

[dropcap]TURVALISUS[/dropcap] XC90ne standardvarustuses on rida elektroonilisi andureid ja programmijuppe, mis hoiatavad juhti võimalikes ohuolukordades. Kui õnnetus on vältimatu, rakenduvad turvaabid, mis aitavad vähendada sõitjate ja kaasliiklejate vigastusi.

Auto on varustatud kaameratega, mis jälgivad teed ja tuvastavad võimaliku takistuse eest, tagant, küljelt või pöördel. Takistuse teele ilmudes pidurdab auto hoo maha, info kuvatakse esiklaasile ning armatuuris löövad põlema punased leed-tuled, mis tõmbavad juhi tähelepanu.

Juhi erksust hindab arvuti sõidutrajektoori põhjal. Kui auto kaldub tee keskjoonest ja arvutatud optimumist pidevalt paarkümmend sentimeetrit kõrvale, annab sõiduk sellest märku ning juhatab navi kaudu kätte lähima kohviku või bensiinijaama, kus peatuda.

XC90-l on peal kohalduv kiirusehoidik, mis eesliikujaga sujuvalt distantsi hoiab, vajadusel nulli pidurdab ning rajalpüsimise assistent koos elektroonilise roolisüsteemiga. Mõnda aega sõidab auto “ise” ka siis, kui juht käed roolilt võtab.

Paarikümne sekundi pärast käib õrn “bling!” ja armatuuril ilmub kiri: “Kasuta rooli!” Kui juht ei reageeri, annab autoaju intensiivsema helisignaaliga märku, et rool on endiselt omal kohal.

Järgmisena lülitab autoaju välja rajaassistendi ning XC90 kaldub tuntavalt teeserva. See peaks olema piisav ehmatus juhi äratamiseks. Kui ka see ei aita, sõidab masin lihtsalt teelt välja. Tulevikus läheb sel hetkel üle satelliidi ka hädakutsung.

Üle katuse rullumisel säästab sõitjaid XC90 tugevdatud katusekonstruktsioon, esmane on siiski sõiduki stabiilsuse säilitamine ohuolukordades.

Siin tuleb mängu täiustatud RSC (Roll Stability Control), peene algoritmiga sõiduabiline, mille ülesandeks ei ole üksnes turvakardinate avamine vaid autokere liikumise ja kalde pidev jälgimine ning võimaliku kukerpalli ennetamine.

Ohu korral sekkub RSC mootori töösse, vähendab võimsust ja toimub automaatne pidurdamine, auto muutub alajuhitavaks ning säilib püstiasend.

Kes ütles, et tiibklaver ei mahu? Hästi paigutada, mahub küll!
Kes ütles, et tiibklaver ei mahu? Hästi paigutada, mahub küll!

[dropcap]INNOVATSIOON[/dropcap] Üks tilluke, aga tähelepanuväärne innovatsioon väärib eraldi esiletõstmist: XC90 istmetesse on paigutatud “puhver”, metallriba, mis õnnetuse korral mõjuva ülalt-alla raskusjõu korral deformeerub ja sõitja selgroole langevat pinget vähendab.

Iste liigub sujuvalt allapoole ning turvaliselt vöötatud sõitja püütakse pehmelt “sülle”.  Istme kaasaliikumine puhverdab ka eest või tagant mõjuva tugeva jõuimpulsi, vähendades vigastusi.

Siiski on üks asi, mida XC90-l ei ole, aga mis on peal näiteks konkurendil, Audi Q7-l. Nimelt ei “loe” auto kiirust kohandavalt liiklusmärke. Ta lihtsalt ütleb, et nüüd on 70 km/h ning annab heliga märku, kui juht kiirust ületab. Nagu öeldud, Volvo on ise mõtlemisele lähenenud mõistusega.

[dropcap]JÕUALLIKAD[/dropcap] Uus SPA platvorm tõi uued mootorid. Volvo ütleb, et 4 on uus 6, lisab turbolaadurid ja mahtkompressorid, et saavutada võimsus 190-320 hj ning paneb XC90le peale vaid 2-liitriseid 4-silindrilised jõuallikaid: T5, T6 bensiini- või D4, D5 diiselmootorid. Kõik saavad juurde 8-käigulise automaatkasti.

[dropcap]KÜTUSEKULU[/dropcap] Testauto T6 teeb naljakat häält ja on kole janune. Maastikul on 14-15l/100km ju arusaadav, aga maanteel näitu alla 10l/100km saada on suhteliselt tricky. Eco- sõidustiilis, 80 km/h veeredes õnnestub lõpuks ära näha ka number 9,4l/100km.

Aga bensiini rüüpav T6 ei olegi ostjate lemmik. Rohkem kui 2/3 XC90 tulevastest omanikest eelistab D4 või D5 diiselmootorit. Pole ka ime, nende reaalne kütusekulu jääb kaugelt alla 10 liitri /100 km kohta.

Mõistlikult sõites võib linnas saavutada tulemuse 7-8 liitri kandis. Kui mõelda, et sellise kuluga saab järgi veetud kuni 7-kohaline tõsine peresõiduk, on tulemus väga hea.

Ükski tee ega maastikulõik ei ole alistamatu
Ükski tee ega maastikulõik ei ole alistamatu

[dropcap]SÕIDUKOGEMUS[/dropcap] Tõsi on, et XC90le ei ole ükski tee alistamatu, kõige keerulisemates oludes saab nuhvlilt valida Off Road sõidustiili ning koos Four Corners õhkvedrustusega, mis vastavalt maastikule kliirensit 22士6cm kohendab, saab tee tehtud ka sinna, kus kaart midagi ei näita.

Aususe huvides- XC90 navi ongi metsateedel üsna tihti lihtsalt… vait. Ainus heli, mis salongi kostab, on ebatasasustel kolisev veermik.

XC90 puhul pole vahet, kas sõita päeval või öösel. Ma ei mäletagi, millal viimati nii häid kaugtulesid kogesin- need on võimsad, teevad kaasa kõik sõidujõnksud ning loomulikult lülituvad automaatselt peale ja maha. Udu ja paduvihm jätavad sensorid rahulikuks ning karjääri liivamägede vahel saab automaatika aru, et siin tuleb näidata valgust. Imeline.

[dropcap]HIND[/dropcap] Olulisemate konkurentidega võrreldes on XC90 hinna-varustuse-kvaliteedi suhe suhteliselt mõistlik, ehkki Audile ja BMWle on baashindades samm lähemale astutud.

Muidugi on võimalik rebida peale kogu võimalik tingeltangel ja virutada lõpphind kaugelt kuuekohaliseks. Aga baasmudel, esiveoline ja 5-istmeline D4 Momentum alustab numbrist 51 200, nelikveoline D5 56 400 eurost.

Tõenäoliselt tuleb just võimsamate diislite seast popimat poissi otsida ning tõenäoliselt jääb suure osa Eesti esindusest välja veerevate XC90-te hind 70 000 euro kanti.

[dropcap]KOKKUVÕTTEKS [/dropcap] Kuni 7 kohta, kuhu päriselt võibki istutada 7 täismõõdus inimest; kuni 2,7-tonnise haagise veovõime, piisavalt pakiruumi ka siis, kui auto on sõitjaid täis, peaaegu perfektne sõidusooritus mistahes teedel- miks ometi nad nimetavad XC90 suureks linnamaasturiks?!

Küsi infot maaletoojalt
Uuri lisa Volvo Facebooki lehelt

Volvo XC90

72%
72%
Tõeline pereema unistus!
  • Disain
    8
  • Kvaliteet
    8
  • Juhi töökoht
    8
  • Infolustiväli
    9
  • Ruumikus
    8
  • Sõiduvõimekus
    8
  • Pimeda-ja libedasõit
    8
  • Hind
    5
  • Ülalpidamiskulud
    4
  • Atraktiivsus järelturul
    6
  • Lapsesõbralikkus
    8
  • Accelerista faktor
    6
blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN