Neljapäev, 28. märts 2024
Ööl vastu Musta reedet ei saanud ma sõba silmale, sest kerisin ikka uuesti ja uuesti läbi The Grand Tour – autosaate esimest episoodi. Näpistasin end mitu korda, et veenduda, see on tõsi – ma vaatan sügavas Eestimaa öös Amazon Prime voogedastusest saadet, mille vaatamise võimaluste realiseerumises ma veel nädal aega tagasi sügavalt kahtlesin.

Hommikul, pärast paaritunnist pinnapealset und, tormasin kohvimasinast külma näoga mööda ja avasin arvuti, olles täiesti kindel, et see, mis öösel juhtus, oli soovmõtlemine või lihtsalt Amazoni-poolne suur viga.

Aga ei – seal see oli, The Grand Tour! Ja et on reede, on loendisse esimese “The Holy Trinity” (Püha Kolmainus) episoodi kõrvale ilmunud ka uus, “Operation Desert Stumble” (vabas tõlkes “Operatsioon Kõrbekomberdamine”).

Esimene episood, mis tänaseks on olnud Amazon Prime voogedastusest vaadatav ja allalaetav täpselt nädala – esmaeeter oli 18. novembril – on juba löönud kõiki vaatajarekordeid ning tõusnud AP vaadatuimaks saateks.

Sealjuures on publiku muljed servast-serva: rohkem kui 10 000  vaatajat on andnud The Grand Tourile hindeks 5, nii, et saate keskmine on koguni 4.9 palli; ja samas on hulk neid, kes loobivad Clarksoni, May ja Hammondi suunas virtuaalseid mädatomateid (Rotten Tomatoes).  Ehk siis – produktsioon on saanud maha tootega, mis külmaks ei jäta kedagi!

AMAZON PRIME EESTI KLIENDID NÄEVAD SAATEID JUBA NÜÜD

16. novembril andis The Grand Tour kolmik eesotsas Jeremy Clarksoniga teada, et alates detsembrist laieneb saate vaatamisvõimalus Inglismaalt, Saksamaalt, USA-st ja Jaapanist veel paarisajasse riiki. Soome oli loetelus kindlalt sees ning Eestile anti lootust.

Detsembrini oodata ei tulnudki, saated avanesid üle maailma vaatamiseks Amazon Prime klientidele juba varem. Ning mis eriti tore – selleks, et The Grand Touri vaadata, ei pea esialgu isegi raha välja käima, piisab, kui regada end amazon.co.uk lehel kasutajaks – boonusena saavad uued kasutajad kuu aega tasuta proovida kõiki Amazon Prime hüvesid; ja minu soovitus on, ärge magage seda võimalust maha!

Kui tasuta prooviaeg läbi, tuleb võimaluse eest, Amazon Prime’i voogedastusest saateid vaadata, käia iga kuu välja umbes 7 eurot.

Mis ei ole palju, kui mõelda, milline imeline – enamasti 4K pildis vaatamine – avaneb neile, kel on kodus Smart TV nutiteler, kuhu videopildi sujuvalt netist saata saab; või ka neile, kes harjunud oma nuhvlist videosid striimima. Amazon Prime äpp võimaldab saateid nii voogedastada kui ka nuhvlisse alla laadida.

Mina kasutan vana head “põlveteleka” meetodit ehk teisisõnu, keeran end suures tugitoolis mõnusalt rulli, panen pähe korralikud ülekõrva-klapid, tõstan Maci põlvedele ja …sõidan!

THE GRAND TOUR EI OLE TOP GEAR

Roonekas kirjutas Geeniuses pea kohe pärast esimese episoodi avanemist, et vaatas ära ja leiab, The Grand Tour on Top Gear.

Ja mina – telesaadete produtsendina – vaidlen sellele vastu! GT ei ole TG vaid on täiesti omaette kõrgustes seisev saade, mis mängib oskuslikult meie mälestuste kuldsel kandlel ning sõidab sisse uut rada.

Ma ei ole seda lugu kirjutades Kõrbekomberdamist veel lahti võtnud ja ära vaadanud, kirjutan esimese osa muljete pealt.

Tosinast iseseisvast episoodist koosneva sarja algus on suurejooneline, täis ootamatuid pöördeid, ülevoolavalt pidulik, klišeelik ja… hea! Kontsert Eikusagil, üle pea lendavad lennukid, formatsioonis sõit, …ah, te peate seda ise nägema!

Edasi jätkub kõik sama vingelt, aga produtsendi silm tabab siin-seal kerget rabedust uue sarja sissejooksmisel, kohatist venimist ja isegi ideede nappust.

On elemente, mis on tuttavad TG-st ning osa neist serveeritakse meile teise soustiga – Stigi asemel on elus võidusõitja, stuudiogaraaži asemel suur telk, väljakutsed on kompaktsemad ja mitte nii ülerahvastatud. Huumor on alles, aga pisut hambutum. Toimumiskohad on… hektilised ja esmapilgul seostamatud.

On otsi, mis jäävadki lahti ning küsimusi, mis jäävadki õhku rippuma. Näiteks see, kui palju manipuleeriti Püha Kolmainuse – McLaren P1, Porsche 918 ja LaFerrari võiduajamise tulemusi?

Mis sai laipadest? Kas nad viskasid Jeremy kodunt välja? jpm. Võimalik, et järgmised osad annavad vastuse, võimalik, et tulebki oma peaga mõelda.

Aga kokkuvõttes – rõõm kägistab kurgumandleid, käed tõmbuvad higiseks, sõrm kerib saadet ikka edasi-tagasi, et veel ja veel paremaid kohti üle vaadata… tüübid on teinud suurepärase autosaate! Seni teadaolevatest parima. Maailma parima!

MÕNUS VAATAMINE IGAS VANUSES ERINEVATE HUVIDEGA INIMESTELE

Miks The Grand Tour sarja võiksid (peaksid!) voogedastusest vaadata kõik keskkonnasõbrad, matkamehed, veganid?

Sest nad räägivad kuidas asjad uuenevas maailmas tegelikult on – esimese osa peategelasteks näiteks (Püha Kolmainus) on hübriidsed superautod – ja teevad seda lihtsas, arusaadavas vormis.

Näidatakse Kohti ja räägitakse neist kolme sõnaga, aga nii, et tahaks kohe ise minna. Sisulist poolt toetab absoluutselt briljantne kaameratöö ja suurepärane režii.

Karta ei tule ka subtiitrite puudumist, tundub, et produktsioon on mõelnud laiadele rahvahulkadele, kelle inglise keel on nagu suur subkultuuride kohtumispaik Balti Jaama kella all: dialoogid on läbikomponeeritud ja pildiga hästi toetatud, saatejuhid räägivad normaalses tempos, selgelt.

Kohati tundub isegi mulle, kes ma pole teab-mis inglise keele guru, et asi on liiga lihtsaks tehtud. Emotsiooni kättesaamise kohapealt on tegu õige sammuga, midagi ei lähe kaduma.

[dropcap]* [/dropcap]Kõrvalepõikena – me nägime Namiibias reisides, kui Clarkson ja Ko Johannesburgi The Grand Touri teist episoodi tegema lendasid. Istusid lennukis äriklassis ja olid täitsa tavaliste inimeste nägu.

Aga see pole veel kõik – The Grand Tour seriaali meeskonnas on ka allakirjutanule hästi tuttavad tegijad, aga sellest… juba edaspidi!

Vaata The Grand Tour episoode Amazon Prime voogedastusest siin

Meedia: kuvatõmmised The Grand Tour esimesest episoodist

The Grand Tour treiler väljas: jah, päris kindlasti on see veel ägedam saade kui Top Gear!

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN