Neljapäev, 28. märts 2024
Vene autoinsenerid on arendamas uut luksuslimusiini Aurus, mille kohta aeg-ajalt pressile mõni detail lekitatakse. Aurus on projekti „Korteež“ raames vene uuele esindusautole kinnistatud kaubamärk, mis hiljuti ametlikult registreeriti. Nüüd on teada, et uus noobelsõiduk saab uudse komposiitmaterjalist katuse, mis on kerge ja terasest tugevam.

Ameerika Ühendriikide presidendi ametiauto Cadillac One, millest Forte hiljaaegu põhjalikult kirjutas, on luksuslik, vägev ja turvaline sõiduk. Vene inseneride töölaual valmiv luksuslimusiin Aurus (täpne mudelinimi Лимузин ЕМП-412311) saab tulevikunägemuses olema vähemalt sama hea auto presidendile, kui mitte parem. Kui ehitada Vene Föderatsiooni presidendile autot, siis suurejooneliselt!

aurus
Predidendi tulevane ametiauto: Aurus Лимузин ЕМП-412311

Ajakirjandusse lekitatud andmete põhjal saab vene Aurus muuhulgas komposiitmaterjalidest katuse. Mitmekihilise komposiidi kasutuselevõtt annab mitmeid eeliseid.

Näiteks pole vaja osta kalleid presse, mis oleksid lehtterasest valmistatava katuse puhul hädavajalikud, kuid samas end imepisikeste tootmismahtude puhul ennast kunagi ära ei tasu. Teras on autotööstuses peagi eilne päev, komposiitmaterjalid, kihtplastid ja süsinikkiud on juba autotööstust üle võtmas.

INNOVATSIOON JA KOKKUHOID KORRAGA

Mõistagi ei tohi segamini ajada ülitugevat komposiiti, mis peab kaitsma juhi väärtuslikku pead auto ümberpaiskumise korral, tavalise plastikuga.

Viimast kasutatakse hoopis kaalu- ja materjalisäästu eesmärgil märkamatult näiteks rahvaautode esimeste poritiibade valmistamisel. Selles pole midagi erilist – juba nõukogude aja lõpul valmistati kooperatiivides klaasplastist poritiibu, kui metallist valmistatuid saada polnud.

aurus
Aurus-limusiini komposiitmaterjalidest katus
UUS ON UNUSTATUD VANA

Komposiitmaterjalist katus on ligi kaks korda kergem teraskatusest (23,75 kg terase 41,77 kg vastu), olles samas tunduvalt tugevam. Katsetustel pidas suur konstruktsioonielement vastu kõigile koormustele ilma nähtava deformatsioonita.

Auruse katuse materjali valmistamiseks on kasutatud 70% ulatuses kohalikku toorainet ning see ajab läbi täiendavate tugevdusteta, kuna selle struktuuri on juba konstrueerimise käigus lisatud piisavalt tugevduselemente.

Nii saavutatakse detailide koguse vähenemine ning lihtsustub ka autokere koosteprotsess. Eri oludes vastupidava katuse loomine pole lihtne, sest Auruse ühe prototüübi, ЕМП-412311 katuse pikkus on tervelt 3,2 meetrit.

Seda, kas uudne komposiitmaterjalidest katus võetakse kasutusele vaid limusiinil või saavad sama lahenduse ka Auruse tooteperekonna teised liikmed (sedaan, maastur ja mahtuniversaal), pole teada. Katusekonstruktsioon on juba patenteeritud, arvata võib, et venelased tahavad selle laiemalt kasutusse võtta.

Samuti näitab aeg, kas meedias tõupuhta limusiinina väljareklaamitud autost ka tegelikult päris limusiin saab: sel juhul tuleks juhi töökoht ja sõitjateruum teineteisest eraldada. Insenerid siiani oma täpseid plaane avalikuks teinud ei ole.

Aurus on projekti „Korteež“ raames vene uuele esindusautole kinnistatud kaubamärk, mille hiljuti registreeris ametlikult projekti peatöövõtja NAMI. Projekti eesmärgiks on luua modulaarplatvorm, mis võimaldaks ehitada erineva suuruse ja otstarbega luksussõidukeid.

NAMI võib pidada Vene autotööstuse kvaliteedimärgiks. Tegu on riikliku teadusuuringute keskusega, mis asutati Moskvas juba üks aasta pärast oktoobrirevolutsiooni ning mille prioriteet on autotööstuse arendamine. Kohalike traditsioonide järgi koosneb uurimisinstituudi täispikk nimi seitsmeteistkümnest (sic!) sõnast, lugeja säästmise eesmärgil me siinkohal lihtsalt loobume nende tõlkimisest.

PRESIDENT TAHAB KORRALIKKU AMETIAUTOT!

Vajadus uue luksusautode seeria järele tekkis Venemaal pärast seda, kui 2012 aasta aprillis esitas president Putin oma juhtivatele riigitegelastele üleskutse istuda Mercedestest ja BMW-dest ümber kodumaistesse sõidukitesse.

Raha oli siis riigikassas veel piisavalt ning naftahinna kiire kukkumise ennustajaid peeti heal juhul lihtsalt utopistideks.

Juba samal, 2012. aastal pakkus ajalooliselt nõukogude tippnomenklatuurile riigi uhkeimaid autosid valmistanud ZIL presidendile tutvumiseks oma tippmudelit ZIL-4112R, mille aga president mitme puuduse tõttu ära põlgas.

Rohkem valikuid riigis paraku polnud. Selgituseks – traditsiooni kohaselt on uus automudel juba Stalini aegadest alates riigijuhile hindamiseks viidud ning alles seejärel selgunud lõplik tõde, kas masin on tootmisküps või läheb konstruktorite laudade peale tagasi.

Nii käivituski aastal 2012 täie hooga projekt „Korteež“ (Кортеж), kus lisaks peatöövõtja NAMI-le on partneriteks nii ZIL, kui ka GAZ ning mitmed teised.

Esimene neist on tuntud küll peamiselt keskmise kandejõuga veoauto ZIL-130 kui ka mitmete selle modifikatsioonide tootjana. Gorki Autotehas aga omab lisaks luksusautode (GAZ-13 Tšaika püsis tootmisliinil väga kaua) tootmisele pikaajalist kogemust ka sõjatehnika valmistamisel.

Seda, kui palju mudeleid ja modifikatsioone projekti lõpuks täpselt tuleb, me praegu veel ei tea. Eskiisidelt on näha, et kavas on lisaks presidendi ametisõidukile (Rossija One?) übernoobli krossoveri ehitamine. Auruse limusiini prototüüpi on uhkusega demonstreeritud ka mõnel näitusel.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Asjatundmatumgi silm näeb, et disainerid on selle sõiduki puhul sihtinud kõige-kõigemat ehk Rolls-Royce’i . Väline sarnasus on kohati silmarabav. Salongis aga lükkab roolirattal tiivad laiali võimas kuldne kahepäine kotkas, Vene Föderatsiooni sümbol.

Ehk saab sellest kunagi ka Auruse käilakuju? Eks me peagi näe. Üks on kindel: kui Putin tahab kodumaist ametisõidukit, siis tema selle ka saab, olgu siis komposiitkatusega või ilma, aga mida kiiremini, seda parem. Kõigile.

Tõlkis: Indrek Jakobson, toimetasid Toomas Vabamäe ja Ylle Rajasaar.
Allikas ja meedia: rusautomobile.ru, Кортеж, Kremlincar jt.

KOMMENTEERI SIIN