Reede, 19. aprill 2024
Autotööstuses liiguvad suured rahad ja kopsakad kasumid. See, et tehased noobelautode müügist kenasti teenivad, ei ole vast kellelegi üllatus. Saksa Duisburg-Esseni ülikooli noored analüütikud aga selgitasid välja, et ka rahvalikud automargid ei jäta end ostjate arvelt nälga. Tänavu esimese poolaastaga on mitu tootjat oma tulu tublisti kasvatanud.

Ettevõtluse esimene reegel on, et kui midagi teha, siis hästi; ja nii, et tulud oleksid suuremad kui kulud. Autotööstusele ei saa kasumlikkust kuidagi ette heita, sest tehnoloogiline võidujooks on omandanud mõõtmed, mis ei jäta tootjatele magamiseks aega: kõik, mis sisse tuleb, see ka välja läheb ja investeeritakse uudsetesse lahendustesse ja moodsatesse tootmisliinidesse.

Kui üldpildis paistab välja kena kasumlikkus, siis see võib tähendada ka seda, et osale uudismudelitest maksab firma peale. Selleks, et end paremini ostjate vajadustega kohandada; mõnikord ka selleks, et viia massidesse mõni uudne tehnolahendus; ja mõnikord selleks, et konkurendi sarnane mudel lihtsalt välja suretada. See on äri. Julm äri.

AVTOVAZ tehas

SEGANE ARVUTUSKÄIK, PEAASI ET NUMBRID ON ILUSAD!

Kahtlemata on teise rahakoti sisse põnev vaadata ja seda Duisburg-Esseni üliõpilased ka tegid. Autovaldkonna uurimisüksus CAR-Center Automotive Research arvutas kokku eri automarkide tänavuse esimese poolaasta müügitulu. Selle tulemusena saame teada, kui palju üks või teine tootja oma mudelitega n-ö “vahelt võtab”.

Nagu öeldud, tegu on keskmisega, sest mudelikaupa kasuminumbri teadasaamine tekitaks ilmaasjata paksu verd; ja see on ärisaladus! Ka ei anna noored analüütikud kuigi palju aimu, millise metoodikaga on tulu arvutatud – kas on võetud aluseks tehase väljamüügihind ja võrreldud hinnalipikuga salongis? Või on tootjad nõustunud tõepoolest toote omahinda avalikustama? Kõlab nagu ulme, sest see on kohe päris kindlasti ärisaladus.

No igatahes on saksa üliõpilased jõudnud mingite tulemusteni ja numbrid, mis nad tabelisse on “teenitud tulu” lahtrisse sisse löönud, on päris aukartustäratavad. Neid vaadates selgub, et ühe möödunud riigikorra ajal saadetaks Siberisse traktoreid ehitama esimesena imselt Ferrari ja Porschen tehaseomanikud.

“TAVALISED” AUTOMARGID SELJATAVAD NOOBELKLASSI

Kasumimarginaaliga esikohal olev Ferrari müüs ühe auto keskmiselt 310 000 euroga, mis tähendab, et tehas “võttis vahelt” vähemalt 56 000 eurot. Protsentidesse ümber panduna on see koguni 18% puhast tulu! Millised ahnikud! Porsche ei jää oma 16,7%-ga palju maha; põhimõtteliselt tuleks neidki noomida apluse eest… aga me ei noomi, sest me ootame Teslatapjat.

VAG kaitsva katuse alt tuleb veel teinegi kõva kasumiga tegija: Škoda! Iga auto, mil peal noolemärk, toob tootjale 9,6% ehk 1589 eurot kasu! Ei teagi kohe, kus nad selle tohutu rahahunniku topivad?! Samal ajal imeb Volkswagen näppu ja nutab ilmselt nurgas, sest neil toob üks auto sisse vaid 395 eurot ehk 1,7% müügitulu!

Škoda sabas jõlguvad ka sellised kuulsad automargid nagu BMW ja Audi. Ühe müüdud auto pealt teenivad baierlased kõigest 9,5% ehk 3389 eurot ja Audi vaid 8,8% ehk 3337 eurot. Tõepoolest, kahju neist kohe, sest panna kõrvuti Noolemärgi 1589 eurot auto pealt ja “bemmi” 3389 – siis pimegi näeb, et Škoda on või sees! Olgu-olgu, tõenäoliselt müüb Škoda oluliselt rohkem autosid, aga siiski – võrdse summa teenimiseks tuleb müüa natuke rohkem kui kaks Škodat ühe BMW kohta.

Aga Fordil läheb pärast saneerimisprotsessist edukat väljumist järjest paremini – nende kasumimarginaal ronib kindlameelselt aina ülespoole. Tänavu esimesel poolaastal oli see juba 8,7% auto pealt, mis tähendab, et Toyota ja Mercedes-Benz on seljatatud ja järgmiseks võetakse ette…Škoda vist.

Iseasi, kas Ford selle võistluse võidu nimel väga pingutabki, Mustang on osutunud kõigi maailma naiste lemmikautoks nr.1 ja RSi järjekord ulatub järgmisse aastasse, nii, et ettevõte on kaalumas väikest hinnatõusu. Mis omakorda tähendab, et saksa tudengid saavad, keel suunurgas, välja arvutada veelgi ilusama kasumimarginaali ja Fordi vabatahtlikult tabelis ettepoole tõsta.

Ei lähe asjad halvasti ka Volvol! Auto pealt jääb keskmiselt kätte 2340 eurot, mis teeb kasumimarginaaliks 6.7%. Aga no seda muidugi ei tea, mis edasi saab, sest vaesekesed tegid oma tutika üheksakümnenda seeria, mis on juba algtasemel nii vingelt varustatud, et keegi ei hakka neid kallima otsa S90 ja V90 autosid isegi vaatama mitte! Eks nad siis pea praegu usinalt kõrvale panema, mustade päevade tarbeks…

Automargid Ferrari

KÕIGE TULUSAMAD AUTOMARGID 2016. AASTA I POOLES

1. Ferrari 18,0%
2. Porsche 16,7%
3. Skoda 9,6%
4. BMW 9,5%
5. Audi 8,8%
6. Ford 8,7%
7. GM 8,6%
8. Toyota 8,0%
9. Mercedes 7,9%
10. PSA 6,8%
11. Volvo 6,7%
12. Hyundai-Kia 6,0%

Allikas: Duisburg-Esseni ülikooli uurimisüksus, pildid: tootjad, Pixabay

Volvo S90, sedaan, mis muudab noobelautode paradigmat

Eestis osteti uusi autosid hoogsalt ka juulis, tabeli tipus ikka Škoda ja Toyota

KOMMENTEERI SIIN