Soome Aasta auto 2019 tiitli viis sedakorda koju Ford Focus. Mercedes-Benzi A-klass, mida soomlased pooliti oma autoks peavad, jäi kahe häälega teiseks, kolmandale kohale tõusis Kia Ceed. Vaatame, mismoodi Soome kolleegid Focuse võitu põhjendavad.

Eesti Aasta auto 2019 selgub tõenäoliselt järgmisel nädalal. Soomlased valisid oma parima 9. novembril, oma suurimal autonäitusel Helsingis.

Veel enne tulemuste teatavakstegemist ennustati tiitlivõitu Mercedese A-klassile, sest soomlased on uhked, et seda mudelit toodetakse Uusikaupungi tehases. Tänu sellele võivad nad end pidada autotootmise maaks ja neil on oma koht ka Euroopa Aasta auto žüriis.

Soome Aasta auto esikuuik on sarnaselt Eesti omale üsna kirju ning maasturilaadseid tooteid sellest ei leiagi, nii Škoda Karoq kui Volvo XC40 nunnumaastur on mõlemad pädevad tegijad ka teevabal alal. Lisaks jõudis esikuuikusse veel Volvo V60 noobel universaal.

Seega igati ilus rivi. Kuigi 30 parema mudeli seas olid ka Nissan Leaf ja Jaguar I-Pace elektriautod ning Rifteri elamuskaubik, siis neist ükski esikuuikusse ei jõudnud.

Võib vaid aimata, miks jäävad särtsukad põhjala autoajakirjanikel pea alati kahe silma vahele – raadius võiks veel suurem olla, hind võiks odavam olla, laadimine võiks kiirem olla – eks põhjuse leiab alati. Allakirjutanu aga ei mõista, miks ei võiks autotootjate pingutusi tunnustada…

Soome ajakirjanikud ise rahul

Pärast lahingut rusikatega ei vehita ning Ford Focus on aasta auto tiitli igati ära teeninud. Soome kolleegid on lõpptulemusega igatahes paksult rahul.

Soome ajakirjanike puntkitabel

Ford Focus (175 p)
Mercedes-Benz A-klass (173 p)
Kia Ceed (142 p)
Volvo XC40 (108 p)
Volvo V60 (95 p)
Skoda Karoq (87 p)

Uus Focus seljatas “soomlaste uhkuse” väga napilt, vaid kahe häälega, ent lõppkokkuvõttes ju asja pärast – väga hea sõidetavus, maksimaalne turlemus Euro NCAP testides ja lõpuks hinna ja kvaliteedi suhe – Fordi ostab tõenäoliselt oluliselt rohkem inimesi.

Focus pääses lõppheitlusse Soomes üle mitme aasta, eelmine ja seni ainsaks jäänud kord oli 2014. aastal, mil Soome autoajakirjanike liit valis oma esimest Soome Aasta autot. Siis tegi hea tulemuse Mondeo, mis tuli VW Passati järel teisele kohale.

Vandenõuteoreetikud ei vaiki

Kuigi Soome Aasta auto tiitlivõitja hoiti saladuses viimase hetkeni, arvab mõnigi, et Ford oskas Focuse võitu ette ennustada – nende näitusestendil troonis kõige kõrgemal kohal just see auto, külgedel Aasta auto 2019 kleepsud.

No mine võta kinni, kuidas asi tegelikult oli – oma kohta esikuuikus tõstsid esile kõik kuus mudelit. Soomlaste paranoikude klaasi võiks kraadi kangemat veel lisaks valada, sest septembri lõpus toimunud Tartu autonäitusel oli Focus Fordi stendis kõige kõrgemal kohal – kust nad küll teadsid!?

Asi on lihtne: Focus ongi Fordi suurim tänavune autouudis Euroopas. Fiesta sai ST versiooni ja Raptor jõuab peagi Euroopas müügile, ent päris “uus uus” auto on üksnes Focus.

Ja nagu kord juba öeldud – asjatundjaid ja kohtunikekogu ei üllatanud sugugi, et Focus valiti Soome Aasta autoks 2019. Meenutagem, et meiegi ajakirjanikud on oma valikutes Focuse tänavuseks tähtsamaks autoks seadnud.

Võidu tõi uuenduslikkus

Soome kolleegid on oma valikut põhjendanud kõige enam uuenduslikkusega – neljanda põlvkonna Focus on eelkäijaga võrreldes suur hüpe tulevikku.

Mõnigi on seda nimetanud “nooreks Mondeoks”, seda ägeda disaini ja ruumikuse tõttu, peamiselt kõnetab hindajaid aga Focuse kvaliteet – auto müratase on omas segmendis üks vaiksemaid ning kasutatud materjalid iseloomulikud klass kõrgematele sõiduautodele.

Muuseas, sama “kvaliteediprobleem” iseloomustab ka uut Kia Ceed’i, kus väga hea hinnaga on saadaval kogu luksus, mida seni oleme näinud vaid keskklassi (noobel)sõidukitel. Autotööstuse kallisbrändidel on keerulised ajad, sest imevidinad on pauguga massidesse jõudnud. Samal ajal kaotab auto aga staatusesümbolina järjest oma tähtsust.

Sedaanide uus tulemine

Ajalooliselt on soomlased Forde alati hinnanud ning testisõitudes on eri mudelid talveautodena pälvinud häid hindeid. Eelmised Focuse põlvkonnad on pälvinud kiitu juhtimisomaduste eest, uue gene puhul on kolleegid välja toonud, et natukene on see osa nüüd lõivu maksnud igasugu e-abidele ja uuele veermikule. Aga väga hea on see siiski.

Põhjamaade autoostjad on oma loomult üsna praktilised ent sedaanide “uus tulemine” paneb ilmselt mõnegi maasturilaadsete buumist surmani tüdinenud autoostja uuesti vaatama auto moodi autode poole. 2018. aasta on meieni toonud mitu väga ilusat sedaani: Peugeot 508, Toyota Camry ja Corolla ning Ford Focus sedaani.

Põhjusi, miks Focus sai Soome Aasta auto 2019 tiitlivõidu, on seega mitmeid. Mis veel tähtsam – neid põhjusi, miks Focus võiks võita nii soomlaste kui Euroopa autoostjate südameid, on rohkem kui üks. Tubli töö, Ford!

Soome kolleegide mõtteid lappas, kirjutas ja pildistas: Ylle Tampere

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.