Sõbrapäev Jaapani börsil: Nissani leivakappi laastavad tsirkus ja koroonaviirus

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Tänavune sõbrapäev läheb ühtlasi Jaapani ajalukku: börsipäeva jooksul kukkus Nissani aktsia lausa 9,6%, pärast seda kui tootja oli avalikustanud oma nigelad tulevikuprognoosid.

Kahanev müük nii USA, Euroopa kui Aasia turgudel viisid Nissani kasumiprognoosi 2 korda allapoole, see tähendab aga, et kui hiljuti möödus Nissanist turukapitalisatsiooni poolest Suzuki, siis 14. veebruaril 2020 tegi seda ka Subaru.

Nii sai Nissanist Jaapani suuruselt viies autotootja. Loomulikult pole aktsiahinda toetanud ka lõputud skandaalid firma eksjuhi Carlos Ghosni ümber. Renault` aktsiat nutune börsipäev aga oluliselt ei liigutanud, kuigi prantslastele kuulub 43% Nissanist.

Tegelikult on kõik loogiline

Veel aasta tagasi oli Nissan oma rohkem kui 40 miljardi dollarilise turukapitalisatsiooniga väärt peaaegu samapalju kui Suzuki ja Subaru kokku.

Ja kuigi väga hästi pole läinud neist ühelgi, oli sõbrapäeva õhtuks Nissanist järel 19,8 miljardit dollarit (2,17 triljonit jeeni).

Nissani juhid ei ole siiski lootust kaotanud ning arvavad hästi teadvat, kuhu on koer maetud. Olukorras, kus põhilised konkurendid toovad turule üha uusi mudeleid, on Nissanis paaril viimasel aastal keskendutud “peenhäälestamisele” ja uute mudelite ettevalmistamisele.

Tänavu peaks asjad muutuma: uus Juke on müügile jõudnud ja Nissan Leafi kõrval peaks tänavu esitletud saama ka teine täiselektriline mudel, mis moodsale ajale omaselt on  muidugi SUV.

Euroopa ootab uut Qashqaid

“Kõikide krossoverite vanaema” Nissan Qashqai, mille mudelivärskendus jääb aastasse 2017 ning uus 1,3-liitrine DIG-T 2018. aastasse, pidi 2019ndal esimest korda loovutama Euroopa müüduima krossoveri tiitli… VW Tiguanile, mis on ju üsna vana mudel ja asendatakse uuega hiljemalt järgmisel aastal.

Nii müüdi tunamullusega võrreldes Euroopas Tiguani 4,2% rohkem, kuid Qashqaid 6,5% vähem. Peugeot 3008 suutis säilitada kolmanda koha vaatamata 4,7 protsendilisele müügimahu kukkumisele võrreldes 2018 aastaga.

Uue põlvkonna Qashqai peaks müügile jõudma 2021. aastal ja teada on, et sel on valikus ka hübriidversioon. Euroopa ootab niisiis uut Qashqaid pikisilmi ja võib loota, et kui auto müügile jõuab, on sõbrapäevad taas sõbralikud.

Leiva asemel tsirkust

Aga kui leiba napib, siis tsirkust peab saama sellevõrra rohkem. Carlos Ghosn, kes oli aastaid tagasi üks maailma kõige hinnatumaid tippjuhte üleüldse, on vastukaaluks Nissani poolt talle esitatud süüdistustele tootja ise kohtusse kaevanud.

Tõenäoliselt võidavad sellest topeltprotsessist enim mõlema osapoole advokaadid – aga niisugune see maailm kord juba on.

Nissani ja Ghosni poolt küsitavad summad on pisut erinevad. Nissan on esitanud Ghosni vastu tsiviilhagi 91 miljoni USA dollari väärtuses, samas kui Ghosn nõuab endiselt tööandjalt “üksnes” 16,3 miljonit dollarit. On, mille pärast vaielda!

Koroonaviiruse mõju

Ning last but not least, Nissan on kolm Hiina tehast koroonaviiruse tõttu sulgenud ning kavatseb konveierid käivitada uuesti järgmisel nädalal. Töö taastamine sõltub peamiselt aga sellest, kas viirusepuhang Hiinas hakkab raugema või kogub uut hoogu.

Mida on kõrvaltvaatajal nukrast sõbrapäevast õppida? Seda, et parimadki võivad vähesega pihta saada. Autotööstus on tervenisti suure surve all, nagu öeldud, kõik vanguvad.

Aga nagu muinasjutus ikka, hea võidab ning ees ootavad paremad sõbrapäevad. Selle lootusega edasi elamegi.

Kaanepilt: Ylle Tampere

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.