Reede, 29. märts 2024
Taxify juhtide protest uue hinnastamiskorra vastu peaks saama sel nädalal lahenduse: ettevõtte juhtkond on lubanud sõitjate ettepanekuid arvestada. “Rohesabad” ehk uute CNG autode juhid aga peaksid teadma paari kainestavat detaili: sõita tohib vaid Taxify platvormil ning ettevõtjana erasõite tehes tuleb maksta erisoodustusmaksu.

Mõni päev tagasi hakkas sotsiaalmeedias liikuma pilt “privaati” pakkuvast Taxify logodega Toyota Corollast ehk vanemast “rohesabast”. Juhid küsisid seepeale huvitunult, kas tõesti on asjad nii hullud, et isegi Taxiy oma autod kolivad teise rakendusse üle?

“ROHESABAD” TOHIVAD SÕITA TAXIFY PLATVORMIL

Pildilt pole täpselt aru saada, millise platvormiga on tegu, pisut sarnaneb see Taxigo äpile. Kui isikliku autoga võib samal ajal osutada teenust Taxifyle, Uberile ja kasvõi plafooni peale keerata, siis “rohesabade” puhul sellist tegevust ette ei kujuta.

Küsisime Taxify tegevjuhilt Hanno Liivalt, mis toimub. Kas tõesti on “rohesabadel” lubatud sõita ka Uberit või mõnda teist platvormteenust? Tema vastusest on näha, et säärane “kõrvalt panemine” tuleb üllatusena.

“Taxify taksoveoluba kasutades sõidukikaardi taotlenud juhid tohivad sõita vaid Taxify platvormil, sest teistel platvormidel sõites on meil võimatu seadusest tulenevat vedaja vastutust võtta. Teiste juhtide osas meil piiranguid ei ole. Taxify bränditud autod teistel platvormidel teenust osutada ei tohiks,” vastas Liiva.

Vähemalt üks CNG “rohesaba” on foorumis öelnud, et tagastab auto, kuna jääb kahjumisse (CNG auto juht tasub iganädalast täisteenusrenti ja maksab FY-le vahendustasu). Uurides Liivalt, kas probleem on laiem ning autosid tõesti tagastatakse, nendib ta, et pigem on uued juhid tööga rahul:

“Rendiautosid on kahe kuu jooksul tagastatud vähe. Seoses uue hinnastamise süsteemiga ei ole me täheldanud rendiautode tagastamise tõusu,” ütleb Hanno Liiva.

“Need juhid, kes on rentinud Taxifylt auto ja teevad täiskohaga tööd (40 tundi nädalas), teenivad eranditult väärilist tasu. Juhtidel, kes mingil põhjusel ei sõida ja/või sõidavad vaid madala nõudlusega aegadel, on ka teenistus selle võrra madalam. Taxify Tallinna meeskond saadab iga nädal juhtidele välja infokirju soovitustega, millistel aegadel on kõige kasumlikum sõita.”

“ROHESABA”, RÄÄGI VÄLJA – ON SIIS HALVASTI VÕI JAA?

Accelerista pikka eksperimenti tegev Taxify juht ütleb, et tema jaoks on jaanuar olnud pigem parem kuu kui detsember, mis ometi oli klientide rohkuse ja sõitude arvukuse tippaeg.

“Olen ise süsteemile pihta saanud, oskan paremini arvestada. Nn. Pokemone (juhtide kõnepruugis uue hinnastamise “kuumad” alad, kus kehtib kõrgem kordaja) ma taga ajanud ei ole. Korra-paar on juhtunud, et olen saanud punasest kliendi, aga summa-summarum on hinnavahe liiga väike, et tasuks ära Pokemonide jahtimine (punasele alale sõit).”

Ta lisab, et kui suurlinnades on punase ala puhul tegu paljude klientidega, kes korraga taksot tahavad, siis meie kaubanduskeskuste juures, kus “Pokemonid” sagedamini tekivad, on teenuse tahtjaid korraga heal juhul 4-5.

“Kui siis kõik Taxify juhid korraga punasesse peale lendavad, on tõenäoline, et osa ongi asjatult kordajat jahtinud.”

STATISTIKA EI KINNITA TOPELT TÖÖKOORMUST

“Rohesabade” juhid kurdavad, et peavad elatise teenimiseks sõitma nädalas 70-80 tundi, mis ületab seadusega ettenähtud tööaega lausa kahekordselt.

Tahtsime Hanno Liivalt teada, kuidas Taxify tagab, et juhid ei oleks üle töötanud ning klient ei peaks autosse istudes kartma väsinud juhi poolt tekitatud liiklemisvigu?

“See, millal iga juht Taxify rakenduse sisse lülitab, ei ole meie poolt reguleeritud. Igal juhil on võimalus teha täpselt nii palju või vähe töötunde, kui talle sobib,” ütleb Liiva.

“Taxifylt autot rentivad juhid peaksid tegema nädalas 40 töötundi nagu iga täiskohaga töötav inimene. Loomulikult paneme juhtidele ka südamele, et nad ei pingutaks töötundidega üle ja puhkaksid siis, kui nad on väsinud.”

Liiva ütleb ka, et 70-80 tundi nädalas töötamist ei kajastu kuidagi Taxify statistikas: “Neid juhte, kes tõesti nimetatud tundide lähedal sõidavad, saab ühel käel üles lugeda ning nad teevad rekordkassasid.”

AUTOMAATNE PUHKEAJA KEHTESTAMINE AITAKS

Ehk siis Taxify soovitab “rohesabadel” teha vähemalt 40 tundi nädalas tööd, aga kui keegi teeb rohkem, ei panda ka kätt ette. Loogiline oleks, et tulevikus hakatakse juhile automaatselt meelde tuletama, kui ta liiga kauaks on sõitma jäänud, et vaja on puhata.

Sõiduõpetaja Eve Tellissaar ütleb, et korraga üle 6 tunni roolis olla laastab nii juhi tervist kui tõstab liiklusõnnetuse juhtumise tõenäosust. Veokijuht peab pausi tegema iga 4,5 tunni järel.

Taksojuht peab pidevalt suhtlema inimestega, leidma lühima tee sihtkohta jne. – ei ole reaalne, et 80 tundi töötades inimesest midagi “üle jääks”.

Siin on Taxify progejatele mõtlemise koht. Selle asemel, et pidevalt muuta hinnastamissüsteemi, tuleks juhtide tööajale rohkem tähelepanu pöörata. Moodsad autodki annavad juhile automaatselt märku puhkepausidest.

“Rohesabade” puhul oleks lahendus eriti lihtne – kuna nad saavad sõita vaid Taxify platvormil, ei lase süsteem mingist hetkest alates enam tellimusi vastu võtta vaid suunab juhti puhkama. Iseasi muidugi, kas juht sel ajal magab, aga vähemalt ei tegele ta klientide teenidamisega.

Sellise automatiseerimise eelduseks on üks lihtne asi: hinnastamissüsteem peab motiveerima juhti töötama nädalas mitte rohkem kui 40 tundi. Praeguse hinnataseme juures jääb küsimus motivatsioonist punasena õhku.

ERASÕITUDELT TULEB MAKSTA ERISOODUSTUST

Kui Taxify kaks kuud tagasi 100 uut juhti CNG-“rohesabadega” sõitma värbas, siis lubati lisaks tööaja vabale reguleerimisele ja garanteeritud 800-eurosele kuusissetulekule ka seda, et vabal ajal võib juht oma CNG Octavia või Golfiga erasõite teha.

Küsisime maksu-ja tolliametist järele, kuidas toimub sel puhul autode maksustamine. Uku Tampere, MTA pressiesindaja vastab: “Küsimuse põhjal võib eeldada, et Taxify rentis autod ettevõtjatele (FIEle või OÜle). Erisoodustuse maksukohustus tekib rentnikul.”

Seega, kui Taxifyle osutab “rohesabaga” teenust juriidiline isik, tuleb tal maksta erisoodustust erasõitude pealt samamoodi nagu teevad seda kõik ettevõtjad.

Hanno Liiva maksustamises erilist probleemi ei näe: “Enamik rentnikke on eraisikud ja neil seda muret pole. Eraettevõtjast juht peab maksma erisoodustust, kui ta soovib erasõite teha.”

Sellega “surm ja maksud” teema aga ei lõpe. Kui mõni juht on öelnud, et klientidel on kahju, et nii odavalt sõita saavad, siis Liiva leiab, et alati on ju võimalus juhti motiveerida: “Kui klient tunnetab, et sõit on tema jaoks soodne, võib ta juhti tunnustada talle jootraha jättes.”

Seaduse järgi tuleb aga deklareerida ka jootraha ning maksta selle pealt nõutud maksud. Seega kui tahaks olla sada protsenti seaduskuulekas, tuleks oma FY töötunni hinna arvutamisel maha arvestada rent, vahendustasu, palgakulud, kütus, autopesu jmt. jooksvad kulud.

Moodne teenus suudab mõne vanamoodsama, seni palgatööga harjunud inimese juhtme ikka päris korralikult kokku jooksutada.

Tundub, et neid, kes kogu selle pulli peale kartma ei löö, on rohkem kui neid, kes mures – ühest varasemast kirjavahetusest Taxifyga selgub, et 100 CNG-ga ei piirduta, “rohesabasid” tuleb lähiajal juurde.

Allikas. Taxify, MTA, Juhiluba Autokool. Pildid: erakogu, Taxify

KOMMENTEERI SIIN