Reede, 29. märts 2024
Eesti Pank hoiatab kinnisvaraturu ülekuumenemise eest ning lubab laenutingimusi karmistada, õnneks uute autode müügikasvu keegi ei vaidlusta – mida uuem auto, seda vähem muret. Kevad algaski autoturul lootusrikkalt, müüginumbrid küündivad üle-eelmise aasta tasemele. Turuliider on taas Toyota, kes kuust-kuusse konkurentidel eest ära läheb.

Kinnisvara rabatakse nagu homset ei olekski: rahva seas ringlevad jutud euro devalveerimisest ning omakorda lisab hoogu teisest pensionisambast vabaneva raha “tark investeerimine”.

Vana sõiduauto väljavahetamine uuema vastu on samuti nutikas samm, sest uuema masina ülalpidamiskulud ei ole võrreldavad ootamatustega, mis “vanakestega” või “sajanda käe” sõidukitega ette tulla võivad.

Iseasi, kas auto liisitakse eesmärgiga kasutada seda garantiiaja lõpuni ja “pärast seda tulgu kasvõi veeuputus”, või on tegu teadliku valikuga – Skandinaavias ostab pere omale auto 8-10 aastaks.

Põhjamaade tasemele jõudmiseks peame vahepealse 50-aastase tarbimisvabaduse viljad lõpuni tarvitama ja vastavalt võimaluste kasvamisele vahetatakse veel mõnda aega usinalt autosid ikka uuemate-paremate vastu.

Samas on toimunud paradigma muutus ning meie automarkide ja -mudelite edetabel sarnaneb rohkem Soome ja Rootsi kui Leedu ja Venemaaga.

Hübriidajam pole enam uudissõna ning elektriautode müük kasvab kuniks taristu võimaluste lagi vastu tuleb ja toetused jätkuvad. Pikemate sõitude puhul tuleb endiselt kaaluda, kas muretuse mõttes rentida “tossutaja”.

Toyota läheb ka tänavu eest ära

Eesti autoostjad ei märkaks sedagi, kui valikust kaoks rida automarke: nende eelistused on aastatepikku välja kujunenud ning et konservatiivne maailmavaade on moes, need ka ei muutu. Toyota on löömatu turuliider ning seda päris kindlasti ka tänavu.

Škoda positsiooni saavad ohustada vaid VW Grupi valed otsused. Stellantise A ja O on Citroën ja Peugeot ning Korea autode järjest kasvavas edus ei kahtle enam keegi. Andke meile natuke Renault’d, ja tehtud ongi.

Miks ma Volkswagenit ei maininud? Vaatasin vahepeal lugejanumbreid ja võrdlesin Škoda ja VW samatüübiliste sõidukite lugude loetavust. Vahe on kaheksa-üheksakordne tšehhide kasuks.

Kuigi mõni tuhat lugejat ei määra autoturu kulgu, määrab selle hind ehk kui palju autot sa sama raha eest saad. Ja Škodat saad sa rohkem – mitte üksnes hinna vaid ka teeninduse poole pealt.

Lugejakirjade poolelt vaadatuna saadab Škodat enamasti rahulolu: paljude jaoks on see esimene uus auto ning kiitustega ei olda kitsid. VW-le esitatavad nõudmised ongi kõrgemad, sest tegu on emabrändiga.

Olgu kuis on, VW on aasta-aastalt meie edetabelis oma positsioone loovutanud ning sama tendentsi on näha ka põhjamaades ning isegi Saksamaal. Inerts mõjub teatud aja, kui aga kõrvulukustavat läbimurret ei sünni, on paljudel võimalus vaadata VW Grupi teisi brände.

Esimese nelja kuu “igav” margiedetabel

Aprillis müüdi kokku 2395 uut sõiduautot, mis ületab eelmise aasta tulemuse 190,7% võrra. Antud võrdlus pole aga adekvaatne, sest möödunud aasta aprill oli koroonaviiruse pandeemiast enim mõjutatud kuu.

2019. aasta aprillikuu müügiga võrreldes oli tulemus kõigest sajakonna auto võrra kehvem, tunamullust saabki pidada indikaatoriks, toona oli selgelt mõtteviisi muutus näha.

Aprilli müüki aitas elavdada turule tulnud Bolt Drive autoteenus. Nende autopargis on üle 300 rendiauto, nende seas Toyota Yaris ja C-HR, Škoda Scala ja Kamiq, VW T-Roc ja ID.3 e-autod ning Crafteri kaubikud. Bolt Drive’i ostud paistavad selgelt välja allolevas mudelite edetabelis.

Nelja kuuga on kokku üle antud 8123 sõiduautot, seda on veerandi võrra ehk 25,5% rohkem kui mullu. Toredal minekul võib olla ootamatuid takistusi, kuna ränikiipide tarned on jätkuvalt häiritud ning järjekorrad pikad.

Aprillikuu TOP10 põnevaim tulija on päris kindlasti Volvo. Tootja andis äsja teada, et üleilmselt lüüakse rekordit rekordi järel, elektriajamiga autod lähevad kui soojad saiad ja Polestari edust pigem ei räägigi, Soomes avatud esindus räägib iseenda eest.

Tasub vaadata aprilli müüginumbreid korra lähemalt ka: Toyota ja Škoda on sirgelt üle teiste, ja siis on VW 195, Renault 185 ja Kia 175 müüdud autot. Üldtabelis on Kia neljas, VW kuues, ja VW-ga lõpeb ka “üle 500 müügi 4 kuuga” tegijate rivi.

Üks põnev tendents paistab nelja kuu tabelist veel: kui Korea autode headuses ollakse veendunud, siis 90ndad teevad prantsuse autode näol järjest jõulisemat tagasitulekut.  Kui Renault paari eelmise aasta müügihiti-seisu taastab, võib sakslaste jaoks üllatusi tulla veelgi. Põnev on igaljuhul!

Mudelitabel on (ja jääb) täiesti üksluine

Mudelitabel on veelgi üksluisem kui markide TOP10. 4 Toyotat, 4 Škodat, Citroen Berlingo ja Renault Clio. Nelja kuu kokkuvõttes pole samuti midagi uut, Toyota RAV4 läheb teistel lihtsalt eest ära.

Midagi eriskummalist siin ei ole: kuna “rahvas on rääkinud” maasturitaoliste kasuks, siis tootjad lasevad liinidel huuata ja vorbivad järjest uusi linnadžiipe peale.

Aprillis müüdi kõige rohkem keskklassi ja väike-keskklassi kõrgendatud autosid, nende osakaalud olid 27,7% ja 19,1%. Peaaegu iga teine auto oli maasturi vari.

Hübriidajamiga autode müük teeb järjest uusi rekordeid, aprillis läks kaubaks 612 sellist, e-autosid võeti arvele 76, surugaasiautosid vaid 23.

Preemiumklassi liidrid on Audi ja M-B

Rootslaste Volvo tõusis aprillis üle pika aja taas müügitabeli esikümnesse. Nelja kuu kokkuvõttes on preemiumi liidrid Audi ja Mercedes. Eelmise aasta nelja kuu võrdluses on oma müüki enim kasvatanud BMW.

Tesla pluss on koguni seitsmekordne, aga numbriliselt on autosid müüdud vähe. Tesla positsioon paraneks ehk minutitega, kui kohapeal oleks autode ametlik teeninduskeskus.

Omalaadne lemmiklaps on Porsche, mille müük viimastel aastatel plussis on püsinud. Linna peal kohtab tihti Porsche perekonna värskeimat võsu, esimest täiselektrilist sportautot Taycan. See on ettevõtte “must hobu”, utreeritult võib öelda, et kui Porschel läheb elektrikate segmendis hästi, läheb paremini ka konkurentidel.

Preemiumklassi valinud ostjad on need “varased linnukesed”, kes e-autode võimekuse ja võimalused tasapisi laiemate inimhulkadeni toovad.

Tesla on Model3-ga jõudnud tavaklassi ning Model S-i elitaarsust asendabki väga edukalt Porsche Taycan ja selle järel kõik muud tulijad. Võimalik, et järgmine ihaldusobjekt on Polestar.

Kaotajaid justkui polegi

Aprillikuu olukorda sõiduautode turul vaadates tundub, et kaotajaid justkui polegi. Ka tarbesõidukite müügis oli kasvutrend: 520 uut töömasinat leidis omaniku, nelja kuuga kokku on neid müüdud 1988.

Parima müügitulemuse tegi Citroën 104 müüdud sõidukiga, järgnesid Toyota ja Peugeot (77 ja 60) ning veokite segmendis oli 27 müüdud veokiga edukaim Scania. Kõik on tavapärane!

Nelja kuu kokkuvõttes mõni kukkuja mullusega võrreldes siiski on. Suzuki müük on kukkunud 2 korda ja miinus oli ka mullu. Põhjus lihtne, müügilt võeti nende tõeline hitt-toode, päris-kompaktmaastur Jimny.

Mazda müüginumbrid on väikesed, aga tänavu ollakse plussis. Nissan ootab uudismudeleid, püsitakse platool, ja ilmselt üsna pea kerkivad nad kenasti. Subaru müüb hästi. Kehv on lugu Mitsubishiga, mis langeb mitmendat aastat järjest ja põhi paistab. 4 kuuga on müüdud 18 autot.

Et positiivse noodiga lõpetada, siis Opel tuleb üha rohkem pildile tagasi. Saaks vaid uudismudeleid kätte! Neilt oodatakse enim Corsat kõikides ajamivariantides, kampaaniamüügihitt on muidugi Astra. Ka Opeli töömasinad on kõrge kvaliteediga.

Toredamat sooritust ootaks Seatilt või õigemini klientidelt, kes “Saksa rahvaautosid” igas asendis eelistavad – uskuge, Seatis ei saa pettuda. Kvaliteet vähemalt sama hea kui emabrändil, kirge ja mängulisust märksa enam.

Tänavune autoaasta on lootusrikka noodiga alanud ja loodame, et samamoodi ka jätkub. Millist autot võiks ent vaadata need, kes seni olnud bensiini- ja diisliusku? Pistikuhübriidi! Kuniks diislit meile tagasi ei anta, on selles variandis võlu ja väge rohkem kui rubla eest.

Kaanepilt: Ylle Tampere, allikas: AMTEL

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN