Neljapäev, 18. aprill 2024
2020. aasta on olnud tarbesõidukite segmendis läbimurdeline: tootmisse on jõudnud elektrilised kaubikud ja väikebussid, mille sõiduomadused ja kasutamismugavus on võrreldavad tavalistega. Kas ja millal on kasulik soetada elektriline tarbesõiduk?  

Elektri jõul liikuvate tarbesõidukite uuel põlvkonnal on tavamudelite ees omad eelised. Need on vaiksed, nende tööshoidmise kulud on madalamad kui tavasõidukitel ning keskkonnateadlikkuse mõistes on nad “rohelised”.

Euroopas piiravad suurlinnad järjest diiseljõuallikatega (tarbe)sõidukite liikumist, elektrisõidukitele piiranguid ei seata – neid loetakse linnakeskkonda sobivamaks. Lisaks on elektrilistel tarbesõidukitel eeliseid, mida ei saagi otseselt rahasse ümber arvutada.

Praegusel segasel ajal head töövahendid

Covid-19 piirangud takistavad inimeste vaba liikumist ning ostmisel on olulisem roll elektroonilistel kanalitel. Kaupade transport ja kullerteenus uksest ukseni muutuvad üha tähtsamaks.

Kaubikud nagu Peugeot e-Boxer või Volkswagen e-Crafter sobivad nii kaupade kättetoomiseks kui ka liikumiseks maanteedel, need ei tee liigset müra ega saasta õhku. E-sõiduk murrab linnast välja – suurem sõiduulatus teeb sellest üsna tavalise transpordivahendi.

Saksa VW elektrikaubik jõudis turule eelmisel aastal, prantslaste oma aga 2020. aastal. Prantsuse lõvi ehk Peugeot pakub e-Boxerit kahes versioonis: 37 ja 70 kWh akuga.

Kangem versioon suudab ühe laadimisega läbida 340 km (mõõdetud WLTP testitsüklis), e-Crafteri sõiduulatus on 173 km ehk julge kolmandiku vähem. 

Uuringud näitavad, et 80% tarbesõidukitest sõidab päevas vähem kui 200 km. Kui elektrisõidukil on vähemalt 250 km sõiduulatus, siis peaks sellest piisama paraja varuga.

On oluline teada, et elektri jõul liikuvad sõidukid on sama mitmekülgsed kui sisepõlemismootoriga versioonid ning kaubiku mahutavuses pole lõivu makstud uute teholoogiate paigutamise arvelt.

Peugeot e-Boxer suudab sama, mida teeb diiselmootoriga kaubik: ühe telje kohta veab see kaupa kuni 1890 kg, mahutavus on samuti kuni 17 kuupmeetrit. Interjöör ja kaubaruum on samasugused nagu diiselversioonidel.

6000 km läbisõitu kuus on tasuv

Et elektrikaubik end ära tasuks, peaks ta kuus läbi sõitma umbes 6000 km. Peugeot e-Traveller ja sarnased mudelid koguvad takso- ja teiste tellimussõitude ettevõtete seas järjest populaarsust.

4,6 meetrit pikk väikebuss mahutab vajadusel 9 reisijat, pakiruumi mahub vähemalt 1500 l pagasit. Elektrimootori võimsus on 100 kW ja pöördemoment 260 Nm.

Elektrilised tarbesõidukid sobivad hästi eelnevalt planeeritud teekondadeks, mida korduvalt päevas läbitakse.

Hea näide on transport lennujaama ning tagasi hotelli. Uue põlvkonna autode sõiduulatusest päeva jooksul piisab, akusid saab laadida öötundidel.

Laadimiseks vajalikud seadmed ei maksa palju, seinale kinnitatava laadimisjaama saab mõnesaja euroga.

Jälgi garantiitingimusi

Uue sõiduki ostmisel on oluline hinnata ka kaudseid kulusid. Näiteks tuleks läbi lugeda kõik garantii tingimused.

Kui garantii on lühike ja sõidukil ilmneb mõni oluline viga pärast garantii lõppemist, ongi probleemid kohal.

Esiteks võib remont ettevõttele minna maksma kenakese summa, teiseks tuleb leida asendusauto, sest töö ei saa seisma jääda.

Elektriautodel on vähem liikuvaid osi võrreldes sisepõlemismootoriga sõidukitega. Seetõttu on katki minemise tõenäosus väiksem ning jooksvad kulud on samuti madalamad.

Elektrisõidukitel pole erinevalt sisepõlemismootoriga autodest vaja keerulist käigukasti ega paljusid sõlmi, mille hooldamine on kulukas.

Elektrisõiduki kõige kallim osa on aku. Näiteks Peugeot ja Nissan annavad oma tarbesõidukite aku jaoks 8 aastase või 160 000 km garantii ja lubaduse, et sel ajal säilitab aku 70% mahutavust. 

Ilu kõlbab patta panna

Tulevikus, mil Euroopa linnades vanade “õlijoojatega” enam liikuda ei tohi, on elektrilistel töö- ning tarbesõidukitel täita oma oluline roll.

Kuigi sisepõlemismootoriga sõidukite järk-järguline kõrvaldamine linnaliiklusest on pigem poliitiline otsus, on ettevõttele kasuks oma “rohelist” kuvandid luua, elektrisõiduk on siin abiks.

Isegi kui esialgu tundub, et rahaliselt on tegu kallima ja aeglasemalt tasuva ostuga, on e-sõidukitel tulevikus järjest tähtsam roll ka mulje loomisel – kõik ei pea üksnes roheline olema vaid ka näima.

Elektriautode kasutamine näitab, et ettevõttes võetakse keskkonnaprobleeme tõsiselt ja ollakse ka omalt poolt valmis puhtama keskkonna nimel tegutsema.

Mitmetes Euroopa Liidu rahastatud programmes kaasa löömine üheks eelduseks on “rohelise” ehk süsinikuneutraalse transpordi kasutamine ja ökoloogilise jalajälje vähendamine.

Inimesed on rahul!

Pole väheoluline seegi, et kliendid enamasti rõõmustavad kui sõiduk saabub vaikselt ning sõit selle pardal on mõnus ja müravaba. Linnaõhku ei paisku heitgaase ja varahommikul ringisõitvad e-autod ei sega linlase magusat und.

Ka rendiautode segmendis paistab silma e-autode populaarsuse kasv: Eestiski on nende hulk, kes eelistavad just elektrilist rendisõidukit, oluliselt kasvanud. Odav, vaikne, kõikjale ligipääsetav – see on vaid lühiloetelu eelistest, mida elektrisõiduk pakub.

Järelturg võtab hoogu

Uute elektriliste tarbesõidukite ostmist on senini piiranud umbusk järelturu suhtes. Diiselmootoriga kaubiku puhul võib järelturu osas ette üsna kindel olla.

Elektriautode tehnoloogia on teinud viimasel ajal läbi kiire arengu, mis on omakorda kukutanud ka vanemate akusõidukite hindu järsemalt võrreldes diiselautodega.

Järelturult ostetakse vanemaid elektrisõidukeid aga hea meelega, just nende taskukohase hinna ja jätkuva säästlikkuse tõttu. Uue põlvkonna elektriautode järelturu väärtus aga püsib väga hea.

Niisiis on vastus küsimusele, millal on õige aeg soetada elektriline tarbesõiduk: “Praegu võib!” Mis täna tehtud, see homme abiks mitmel moel.

Kaanepilt: Peugeot

KOMMENTEERI SIIN