Neljapäev, 28. märts 2024
Vähemalt kümmekond aastat on maailmas buuminud maasturitaolised sõidukid. Kas need on tulnud, et jääda või on see ajastu lõppemas? Autotootjad usuvad, et džiibivaimustus on möödumas: järgmine trenditoode on vana tuttav sedaankerega auto.

Linnamaasturid ja krossoverid on päris pikalt ja päris kaua olnud moes: umbes nagu teksased, mida võib iga ilmaga ja igasugustel puhkudel kanda.

Teadupärast on mood pidevas arengus ja mõne aja taguseid moeasju vaadates tekib sageli ahastus, leebemal juhul ajab lihtsalt muigama.

Seega tekib õigustatud küsimus, kui kaua see maasturilaadsete sõiduvahendite mood veel kestab. Autotootjad ennustavadki juba, et trendi lõpp on saabumas.

Mis siis järgmisena moodi tuleb, küsite? Uus ja äge auto on hoopiski sedaan! Nii arvatakse vähemasti Nissani ja Volvo peamajades.

Ühendriikide ja Euroopa noored seostavad linnamaastureid ja krossovereid keskealistega, Lähis-Idas näitab linnadžiip aga omaniku jõukust ning samuti ei kuulu noorte hitt-toodete hulka.

Ilmselgelt ei taha noored ema-isaga ühtemoodi riideid kanda, miks peaksid nad siis tahtma samasugust autot?

Niisiis valibki mässumeelne noor kõrgeksupitatud maasturilaadse asemel madala ja voolujoonelise sedaani! Ja seda üha teadlikumalt.

Sedaan on nagu keskmine sõrm, nagu tätoveering, millega tulevikupõlvkond fossiilidele oma suhtumist näitab, selgitas Nissani asepresident globaalse disaini alal Alfonso Albaisa väljaandele Automotive News Europe antud intervjuus.

Ivan Espinosa, Nissani globaalse tootestrateegia valdkonna eest vastutav asepresident on selgel arvamusel, et noored on linnamaasturitest lihtsalt tüdinud. Värskete andmete kohaselt ollakse rohkem valmis omama hoopis sedaani.

Miks just sedaani? Kuna autotööstus ei ole mingit uut ja enneolematut keretüüpi välja mõelnud, pöörataksegi pilgud taas unarussejäänud vana ja hea poole, tõdevad Nissani tippjuhid.

Volvo tegevjuht Hakan Samuelsson on samuti sedaanide tulevikus veendunud, sest need on vastuseks järjest karmistuvatele keskkonnanõuetele.

Inimesed, kes peavad oluliseks madalamat kütusekulu, ei saa ignoreerida ka fakti, et aerodünaamilisemad ning madalamad autod on selle saavutamiseks paremad.

Lisaks on selgunud ka, et maasturitaolised pole liikluses jalakäijaga kokku põrgates nii ohutud kui madalamad sõiduautod.

Seetõttu ei ole üllatav, et need turujõud põhjustavad sedaanide comebacki, eriti juhul kui vajadus suure SUV järele tegelikult puudub, väitis ka Samuelsson samas Automotive News Europe’ile antud intervjuus.

Usk sedaanidesse on ka üheks põhjuseks, miks Volvo USA tehase esimeseks mudeliks valiti S60. Pooled seal toodetud sedaanidest lähevad ekspordiks, eeskätt neisse piirkondadesse, kus seda tüüpi sõiduk on jätkuvalt staatuse ja edu sümboliks ehk siis Hiinasse, Venemaale ja Lõuna-Ameerika riikidesse.

Millal sedaanide taastulek Euroopa või Eesti automüügiandmetes paistma hakkab, ei julge keegi ennustada ent on märke, mis viitavad nende populaarsuse kasvule: kasvõi saadud tiitilite hulk ja müüginumbrite kasv.

Siiski on näiteid ka Eestist: Opeli müüduim mudel on keskklassi sedaan Insignia, ilusat müüki teevad ka Renault Talismani ja Toyota Corolla sedaanid. Sedaane ostetakse hulgakaupa esindus-, takso- ja tööautodeks, noored ostjad meil tooni üleliia ei anna.

Kas sedaaniga samavõrra trendikaks muutuvad ka luukpärad, universaalid või kupeed? Ja kuhu platseeruvad pikapid? Vōi arvaku need autotootjad mida tahavad, aga rahvas ostab ikka ainult maasturitaolisi?

Vastust ei tule liiga kaua oodata: 4-5 aasta pärast kui liisinguperiood lõpeb, on näha, kust poolt tuul puhub ja kas see toob kaasa värskust või jätkub kõik endistviisi.

KOMMENTEERI SIIN