Neljapäev, 28. märts 2024
Kahe lapse isa Marek Leben küsib Facebookis, mida mõtleb lapsevanem, kes lubab oma võsukese rattaga ja kiivrita liiklusse. Mareki sõnum väärib jagamist, sest kiivrita või valesti kinnitatud kiivriga rattureid, sh lapsi, on tänavatel palju. Seadus nõuab kiivri kandmist kõigilt kuni 16-aastastelt ratturitelt.

Tere hommikust, Aruküla inimesed. Mõtlesin, et pean ikka kirjutama. Tekst võib sisaldada ka krõbedamaid väljendeid, aga arvan kui olete teksti lõpuni lugenud, saate aru miks nii otse ütlen.

Kallis lapsevanem, see kiri on sulle. Mis kurat sul viga on? Käes on soojad ilmad ja loomulikult on tervitatav kui lapsed teevad sporti ja liigutavad ennast. Nii tore on hommikuti vaadata kooli minevaid lapsi ja eriti neid kes teevad seda jala või siis jalgrattaga.

Aga kahjuks siin ka suuremalt jaolt see tore vaatamine lõpeb. Hea lapsevanem, mis kurat sul viga on? Kas tõesti käib üle jõu osta lapsele kiiver? Ratta suutsid muretseda ja tegelikult ka ei jäänud üle seda 10 eurot, et soetada kiiver?

Ja isegi kui oli see raha, siis lapsele selgeks teha, kuidas seda pähe panna ei suuda! Kiivrist ei ole kasu kui see on kuskil kuklas. Sest kuklas olev kiiver kukkumisel teeb sama välja nagu see oleks lihtsalt käes sul sõidu ajal.

Internet on täis õpetusi kuidas jalgrattakiivrit pähe panna. Ja kõige hullem on see, kui selline ilma kiivrita laps sõidab hommikul mulle vastu maantee ääres ja vastassuunas!?!

Jah, kui sa käid jala, peadki käima vastasuunas tee ääres, et näeksid autosid. Aga rattaga sõites peaks seda tegema ikka autodega samas liikumissuunas.

Raske õnnetuse juhtumiseks ei pea jääma auto alla rattaga, piisab väikse hoo pealt kukkumisest ja pea ära löömisest. Ja pole vahet, kas kukkumine on õigel või valel teepoolel, valus on ikka ühtemoodi. Aga valel teepoolel on õnnetuse juhtumine palju tõenäolisem, sest autojuht ei jõua reageerida!

Hea lapsevanem, palun tee see väljaminek enne suurt suve algust, ja osta oma jalgrattaga sõitvale lapsele korralik kiiver. See võib tegelikult ka päästa lapse elu – sinu lapse elu!

Ilusat rattasõidurohket suve soovides, kahe rattaga sõitva lapse isa Marek.

Mareki kirjale reageerisid paar lapsevanemat. Üks ema kirjutab nii: “Olen kuri, kui laps ei kanna kiivrit. Teoorias oleme kõik tugevad (ka lapsed), aga enne last kodust väljudes ma ei ole kindel, kas laps ka praktikas tugev on ja pani kiivri pähe.

Vahest on nii kiire ja ununeb. Loomulikult ei ole see vabandus ja see kuri kiri on igati põhjendatud, aga…. alati ei tähenda kiivrita sõit seda, et lapsel kiivrit ei ole või vanemad pole raatsinud seda osta.”

Teine lapsevanem soovitab aga kõigil, kes näevad kiivrita last, kohe reageerida: “Sõber, FB-s oma frustra väljaelamine ei vii mitte kuskile. Minu soovitus: järgmine kord võta see aeg ja pea kinni.

Aita last ja pane tal see kiiver õieti pähe. Kui kiiver puudub, räägi selle vajalikkusest. Kui laps sõidab sõiduteel, siis räägi liiklusseadusest. Muide, alla 13-aastane ei tohi saatjata sõiduteel ollagi.

Laste peale autos röökimine ei ole edasiviiv jõud. Paarikümne aasta pärast oled lihtsalt kuri inimene kes kõiki kepiga taob ja noori kirub. Parem juhenda neid ja võibolla mõni tuleb ja patsutab kunagi õlalegi.”

Mis teie arvate? Jagage meiega oma mõtteid, jättes kommentaari või pannes kirja toimetuse poole teele. Kiivri kasulikkuse üle on palju räägitud – töötab see abivahend ikka siis, kui seda korralikult kanda. Kas põhjus, miks osa lapsi kiivrit ei kanna, võib olla see, et meilt, lapsevanematelt, selle kandmist ei nõuta? Arutleme!

Kirja autor Marek Leben tütardega. Foto: erakogu
KUS JA KUIDAS LAPS VÕIB JALGRATTAGA SÕITA?

[dropcap]KIIVER [/dropcap]Kiivri kandmine on kohustuslik kõikidel kuni 16-aastastel jalgratturitel. Kiiver kaitseb pead vaid siis, kui see on paraja suurusega ja kinnitatud õigesti. Vaata minikiivri katset munaga, katse näitab, kuidas kiiver kaitseb nii õrna asja nagu muna. Ka Sinu pea on õrn ja vajab kukkumise korral kaitset.

[dropcap]KÕNNITEEL [/dropcap]Alla 10-aastane ja ilma juhiloata jalgrattur tohib sõita üksi kõnniteel, jalgratta- ja jalgteel ja õuealateel. Samal teel liiguvad ka jalakäijad ja viisakas jalgrattur kindlasti arvestab nendega.

Kõnniteel tohivad sõita kõik alla 13-aastased jalgratturid ja kuni kaks selle lapsega koos sõitvat täiskasvanut. Kõnniteel sõites ei pea lapsel saatjat olema, kuid kindlasti peab iga lapsevanem lapsele liiklusreeglid selgeks tegema enne kui ta lapse üksi liiklusesse sõitma lubab.

Kõnniteel jalakäijate vahel tohib liikuda vaid jalakäija kiirusega. Selleks, et jalakäijaid mitte ehmatada saab jalgrattur eemalt oma tulekust kellaga märku anda. Jalgrattakella helistamine ei tähenda seda, et jalakäijad peaksid jalgratturile teed andma, see aitab vältida jalakäija ehmatamist.

Kui kõnniteel liikuva jalgratturi teele jääb bussipeatus, siis peab jalgrattur andma teed bussile minevatele ja bussilt tulevatele jalakäijatele.

[dropcap]TEE ÜLETAMINE [/dropcap]Kui jalgratturil on vaja teed ületada, siis seda on kõige ohutum teha jalakäijatele mõeldud sõidutee ületamise kohtades, tulles jalgrattalt maha ja lükates jalgratast enda kõrval.

[dropcap]SÕIDUTEEL [/dropcap]Sõiduteel või jalgrattarajal iseseisvaks sõitmiseks peab 10-15 aastane jalgrattur kindlasti olema läbinud jalgratturikoolituse ja omama jalgratturi juhiluba.

Sõiduteel tohib sõita jalgrattur alates kümnendast eluaastast, kui tal on kaasas jalgratturi juhiluba ja jalgratas on korras. Sõiduteel sõitev jalgrattur peab olema väga tähelepanelik ja pidama kinni liiklusreeglitest. Oma liiklusteadmisi saab jalgrattur kontrollida lahendades liiklusteste siin.

[dropcap]VASTUTUS [/dropcap]Iga lapse eest vastutab lapsevanem! Enne lapse üksi liiklusesse lubamist, jalakäija või jalgratturina, on iga lapsevanema moraalne kohustus veenduda, et laps on valmis üksi liikluses osalema, mõistab ümbritsevat ja oskab ohutult liigelda.

Loe lapse rattasõidu reeglite kohta rohkem Liikluskasvatuse lehelt

Allikas: Marek Lebeni loal, lisatud teave liikluskasvatus.ee lehelt

3 kommentaari

  1. blank

    Valel pool teed sõitmisega seoses meenub jutuajamine ühe veoautojuhiga, kes õpetas mulle, et a) rattaga tuleb sõita maanteel, mitte linnas; b) rattaga tuleb sõita valel pool teed, et veoautode tuulekeerised ratturit tasakaalust välja ei lööks. Nii et kuidas saab pahandada lastega või isside-emmedega, kes õpetavad lapsi sõitma valel pool teed – ka linnas, kus see on täielik hullumeelsus -, kui isegi professionaalne autojuht nii arvab?

    • blank

      Siin see lugu vast, et seadus kehtib kõigile. Autojuhile valel pool teel vastu sõitev rattur paneb ohtu enda elu, sest juht ei jõua reageerida loomuldasa

KOMMENTEERI SIIN