Analüütik: kolm stsenaariumi, mille koroonaviirus võib käivitada

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Koroonaviirus ei ole vaid Hiina probleem: 10. veebruari seisuga on haigusse surnud 908 inimest, nakatunuid on leitud kokku 27.-s riigis. SEB Baltimaade peaanalüütik Eduardas Petrulis käib välja kolm stsenaariumi uue viiruse võimalike mõjude kohta.

Hiinast välja leviv koroonaviirus on tõsine oht maailmamajandusele ja peamine riskitegur finantsturgude jaoks. Esialgu ei tea me uuest viirusest palju: sellesse suremus on just viimastel päevadel hüppeliselt kasvanud, samal ajal kahaneb uute nakatunute arv. Ometi on koroonaviirus juba põhjustanud maailmamajanduses paraja segaduse, ja seda on veidi tunda Eestiski.

Kui rääkida majandusest suures pildis, on võimalik kõik, pisikestest häiretest kuni ülemaailmse majanduslanguseni.

Samuti võivad tagajärjed tähendada aktsiaturule lühiajalist korrektsiooni või pikaajalist kursilangust. Koroonaviirusega seoses võime oodata ühte kolmest stsenaariumist:

I viirus saadakse kiiresti kontrolli alla; haigusjuhtude arv tõuseb 1–2 nädala jooksul, mille tulemus on väike tagasilöök majanduskasvule, kuid sellele järgneb kiire taastumine kevadel nii tootjate kui ka tarbijate seas;

II viirus levib pikka aega; juhtumite arv jõuab tippu veebruari lõpus, mis põhjustab märkimisväärset majanduskasvu aeglustumist ning mille tagajärgi võib võrrelda kaubandussõja omadega;

III epideemia jätkub märtsis, põhjustades täieliku majanduslanguse.

Hetkel näib, et turg ootab viiruse kiiret ohjeldamist. SEB 5,7% Hiina SKP kasvuprognoos aastaks 2020 jääb samaks, ehkki tuleb märkida, et negatiivsed riskid on viimasel ajal suurenenud.

Viiruse leviku prognoos on problemaatiline, kuna see on haruldane ja selle kulgu on raske (et mitte öelda võimatu) ennustada ja sellel ei ole tänapäevast pretsedenti.

Uue viiruse seni tuvastatud mõjud

Mõju aktsiaturgudele: Koroonaviiruse puhkemine mõjutas peamiselt areneva turu ja eriti Aasia ettevõtete aktsiaid.

Euroopa ja USA indeksite langused on olnud väiksemad, kuid piisavad kogu 2020. aasta algusest saavutatud edu nullimiseks.

Aktsiahindade kõikumine oli nelja kuu suurim. Hiinaga enim seotud ettevõtete (näiteks kiipide tootjad, kruiisilaevad, kasiinooperaatorid) aktsiahinnad kukkusid enim, samas kui paljud teised osutasid võimalikele tootmisviivitustele (Apple, Tesla, Coca-Cola) või teatasid jaemüügikohtade sulgemisest Mandri-Hiinas (McDonald’s, Starbucks).

Pelgupaigad: Viirusepuhang põhjustas panustamise turvalisematesse varadesse: riigivõlakirjade tootlus langes ja kulla hind tõusis (mis on investorite puhul riskivalmiduse langemise tingimustes tavapärane).

Aktsiaturgude suure volatiilsuse, kõrgete hindade ja investorite suurenenud ettevaatlikkuse tõttu võib trend jätkuda, kui turule jõuab rohkem negatiivseid viirusega seotud uudiseid.

Kui Hiina ametivõimudel õnnestub olukord aga kiirelt kontrolli alla saada, muutub investorite hoiak riskantsemate varade suhtes positiivsemaks.

Valuutaturg: Olukord on mõjutanud ka valuutaturgu: nn väikesed valuutad on USA dollari ja euro suhtes odavnenud sarnaselt sellele, mis juhtus USA-Hiina kaubanduskonflikti kõrgpunktis.

See tähendab, et valuutad nagu Rootsi või Norra kroon kaotavad väliste šokkide tagajärjel väärtuses isegi siis, kui majandusandmed ei halvene (viimaste nädalate jooksul on olukord olnud hoopistükkis vastupidine – enamiku riikide majandusnäitajad olid oodatust paremad).

Tarbekaubad: Nafta ja enamiku tööstusmetallide (rauamaagi, vase jt) hinnad langesid koroonaviiruse puhkemise tagajärjel märkimisväärselt.

2020. aasta algusest, mil viirus kandus üle loomadelt inimesele, langes Brenti toornafta hind 17%, samal ajal kui vase hind langes 14 järjestikuse börsi ametliku tööaja jooksul, mis on aastakümnete kõige pikem langus.

Arvestades, et vase hinda kasutatakse sageli tööstussektori olukorra hindamiseks kogu maailmas, on tõenäoline, et mitmesugused sektorinäitajad langevad veebruaris.

Rahapoliitika: Hiina Pank suurendas juba riigi finantssüsteemi maksevalmidust, samas kui Föderaalreservi esindaja J. Powell peab viirust majandusliku väljavaate üheks suurimaks ebakindluse põhjustajaks.

Suure tõenäosusega tooks viiruse põhjustatud majandusnäitajate oluline halvenemine maailma keskpankade hulgas kaasa rahapoliitika edasise leevendamise ja seetõttu madalamad intressimäärad.

Balti riigid: Balti aktsiaturul puuduvad ettevõtted, kellel oleks Hiinaga suur seos, kuid oleks ebareaalne loota, et see suudab ulatusliku globaalse korrektsiooni puhul jääda puutumatuks.

Reaalsest majandusest rääkides on kõik kolm Baltimaad väikesed, avatud majandusega ning nende eksportturgude olulised hädad põhjustaksid paratamatult majanduse väljavaate halvenemist.

Tarneahela häired mõjutavad tänapäeva majanduses hoopis rohkemaid osalisi, kui on otseselt majandustehingutega seotud osalejaid.

Mullu oktoobris kirjutas Mihkel Nestor, et Eesti kaubanduses on head ajad

Eduardas Petrulis on EL finantsinstrumentidele spetsialiseerunud analüütik, kes on saanud põhilist kogemust Leedu diplomaatilise korpuse esindajana.

Tema silmapaistev hariduskäik Newcasle upon Tyne ning Solvay Business School of Economics and Management ülikoolides teeb temast laiapõhjalise vaatega markoanalüütiku, kelle vastutusvaldkonnaks SEBs on kõik Balti riikide turud kokku.

Eduardas’e hobide hulka kuuluvad arenevate riikide finantsinstrumentide innovatsiooniga ja finantsteenustele parimat ligipääsu garanteerivad projektid.

Kaanepilt: Dmitri Karastelev/Unsplash

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.