Neljapäev, 23. märts 2023
Uku Tampere mõtiskleb, millised on kõige kasutumad funktsioonid, mida autost leida võib ja meile n-ö sõiduelamuse saamise nimel pakutakse. Tundub, et ühe kõva kandidaadi “kõige mõttetum nupp autos” võistluse esikohale on ta nüüd leidnud.

Kaasaegne auto on täis kõikmõeldavat lisavarustust. Enamus varustusest on vajalik ja kasulik, osa on lihtsalt põnev tilu-lilu.

Mõni funktsioon on segav, teine kasutu ning tihti ei saa üle ega ümber küsimusest, kas seda kõike on ikka autodesse vaja – vähemalt kaudselt maksab tarbija kogu selle lõbu ju kinni.

Hiljuti proovisõidus olnud nooblist linnamaasturist leidsin aga nupu, millel on potentsiaali võita võistlus “kõige mõttetum nupp autos”.

ASC ei olegi veojõukontroll vaid…

Auto roolisambast vasakul armatuurlaual on nupp tähekombinatsiooniga ASC. Need kolm tähte tunduvad esmapilgul päris olulistena, sest ASC tähendab näiteks Baieri autotehase toodangu puhul veojõukontrolli.

Ei maksa end aga eksitada lasta, sest see nupp on hoopiski “Active Sound Control”! Ja olgu siis etteruttavalt öeldud, et selle saatuseks on pärast esimese elevuse möödumist jääda alatiseks väljalülitatud asendisse.

Ei saa muidugi välistada, et auto omanik pressib nimetatud noobelsõidukis ASC nuppu üksnes seepärast, et kaassõitjatele demonstreerida kui mõttetu üks funktsioon olla võib.

Mida meeletut see nupp siis teeb?

Kui ASC nupp sisse lülitada, kostub sõiduki kõlaritest suurema töömahuga mootori hääle imitatsiooni. Ilmselt on üritatud matkida V6 mootori häält.

Tulemus kahjuks on armetumast armetu: kabiini jõuab (vaikne) jõuetu põrin, mis kõlab, nagu vaataks keegi nutitelefonist kiirendusvõistluse videot.

Sõitja, kes enne mind autot testis, oli ilmselt nuppude näppimise käigus ASC sisselülitatud asendisse jätnud: esimesel kiirendusel kostunud põrinataust ehmatas mind kaameks – kas miski on rikkis? Rattalaager on vist läbi? Miski käib kusagilt vastu?

Seda segasem, et nimetatud noobelmaasturil on variaatorkast (CVT) ent ASC heli matkib püüdlikult ka kõiki käiguvahetusi.

See tähendab, tegelikult käiguvahetusi ei ole, aga heli… parema ettekujutuse saamiseks tehke suuga ühtlast kõrget pininat ning laske vahepeal suvalistes kohtades hääl korraks alla: “ännnn….õõh” ja siis kiirelt jälle üles “õõõääännn…õõh…”

Seega, foori tagant kiirendades püsivad autot edasi kiirendava kaksikajami pöörded ühtlasel tasemel, aga kõlarites rokib suure töömahuga V6 mootori kiirenduse hääl koos iseloomulike käiguvahetustega.

Võib-olla see ongi maitse asi!

Võib-olla ongi tegemist maitseasjaga – ehk leidub inimesi, kes tahavadki võltshäält kuulata ning just see on puudu täielisest õnnest või feng shuist muidu pea hiirvaikses sõitjateruumis?

Irooniline, et see põrisev taust on üsna vaikne ning kaheliitrise Atkinsoni tsüklis töötava mootori naturaalne tööhääl kiirendusel kostab sellest isegi natuke üle.

Seega valitseb “ASC on” kiirendusega stereokakofoonia – mingi põrin kõlaritest ja sekka reasneljase hääl mootoriruumist ning ei saa jätta veelkord meelde tuletamata, et kõlaritest kostub ka käiguvahetusi, mida ei kastis ega “õiges” mootorihääles ei eksisteeri.

Kas see ja need teised nupud on eksitus?

Kas nupp, millest ma arvan, et see võiks olla üks kõva kandidaat kõige mõttetuma vidina võistluste võitjaks, tunneb üksindust, sest tõenäoliselt ei leia see kasutust ja vajub aja jooksul unustuste hõlma?

Kas ASC süsteem võib tunda end alavääristatuna või on tegemist hoopiski tootja vimkaga, lisada nupp, millel polegi mingit tõsist ülesannet? “Pole mingit ülesannet” on iseenesest juba täiesti tõsiseltvõetav funktsioon!

Tõsisemalt rääkides: ka kõige mõttetumat nuppu ei saa niisama laest võtta. Olen üsna kindel, et kuuldava heli väljatöötamise taga on terve meeskond heliinsenere, -režissööre, salvestajaid, IT mehi.

Kusagil autos on mikroprotsessor, mis signaalid edasi toimetab ja V6 hääle matkimise koos käiguvahetustega kabiinis istujateni toob.

Ning loomulikult füüsiline nupp ise. Ka see vajab disainimist. Kõik see kokku maksab päris suure hulga raha ja kui see on tehtud tõsimeeles, võiksid kasutajad olla ju ürgtänulikud. Aga miskipärast ei ole…

Aga see pole veel kõik!

Ütleme siis nii, et see konkreetne nupp oli selle loo kirjutamise ajendiks. Tegelikkuses olen sarnaseid “võidan selle võistluse puusalt” – lapsusi kohanud mitmetes teisteski sõidukites.

Näiteks üks preemiumklassi pürgiv pealt saja tuhande maksev elektriauto, milles samamoodi on olemas nupp koos (ilmselt V8) hääleimitatsiooniga. Selle brändi helirežii oli veidi parem kui kõnealuse linnadžiibi oma.

Ma saan aru, miks elektriautod peavad linnas jalakäijate hirmutamiseks heli tekitama. Mõneti mõistan neidki insenere, kes auto mootori naturaalset heli kabiinis kõlarite abiga buustivad nii, et saavutatav helipilt oleks võimalikult täiuselähedane.

Aga mitte kuidagi ei oska mõista seda, et autos on eraldi nupp, millest saab sisse lülitada nii auto olemusse kui ka konteksti sobimatu müratausta, millel ei ole tegeliku kiirenduse või edenemisega mingit seost.

Kui see ei ole sobiv kandidaat veel ametlikult väljakuulutamata “kõige mõttetum nupp autos”-võistlusele, siis mis on?

Kirjutage meile! Andke teada, mis on kõige mõttetumad asjad autos teie meelest?

Kaanepilt: Uku Tampere

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.