Reede, 29. märts 2024
On see aeg aastast, kui ajakirjanikud hakkavad tegema vahekokkuvõtteid ning valima hooaja parimaid sõidukeid. Äsja selgus Eesti aasta auto 2018 esikuuik ning löödi lukku WWCOTY ehk maailma naiste aasta auto tänavuste soosikute nimekirjad.

Eesti aasta autot valitakse tänavu juba 18. korda. 30 esialgsesse nimekirja pääsenud mudeli seast on selgunud kuus enim nimetatut. Novembri lõpuks on selge, milline mudel võtab teatepulga üle viimaselt tiitlikandjalt, Opel Astralt.

[socialpoll id=”2464249″]

Eesti aasta auto 2018 tiitlile kandideerivad BMW viies seeria, Honda Civic, Opel Insignia, Škoda Kodiaq, Toyota C-HR ja Volvo XC60. Neist neljal – Opelil, Hondal, Škodal ja BMW-l – on kõigil varasemast vähemalt üks Eesti aasta auto tiitel ette näidata, Volvo ja Toyota lähevad püüdma oma esimest võitu.

Eesti aasta auto valimise protseduur on lihtne: kohtunikud nimetavad 10 isiklikku soosikut, ning kuus kõige enam hääli saanud mudelit pääsevad finalistide hulka. Tõnu Ojala, ajakirja Tehnikamaailm peatoimetaja ja EAA peakohtunik tõdes, et lõppheitlus tõotab põnevust: “Kuus finalisti eristusid teistest selgelt, saades rohkem poolthääli.”

TÄNASED LIIDRID ON OLNUD ESIRINNAS KA VARASEMALT

Viiendat korda kuue parema sekka tõusnud Volvol on ette näidata S60 ja S90 Tehnikamaailma lugejalemmiku auhind ning hõbedakoht 2017. aasta auto võistluselt. Toyota on kuuel korral olnud esikuuikus, 2003. aastal jõudis Corolla lõppkokkuvõttes neljandale kohale.

Nii Opel kui ka Honda on EAA finaalis 9. korda (vaid Volkswagenil on see arv 10), esikohti on tulnud Opelil tänu Astrale kaks (2011 ja 2017), Hondal üks (Jazz 2004). 2007. aastal oli Honda Civic nn rahvaauto ja EAA hõbe, 2002. aastal tuli aga EAA-l 5.koht.

Škoda on viies finaalis korjanud neli tiitlit (Roomster 2007, Superb 2009 ja 2016, Yeti 2010), ainsana leppis II kohaga Octavia aastal 2014.

BMW on EAA ajaloo edukaim noobelmark, mille autod on finaalis koguni 8. korda ja kontol on ka üks võit – 3. seeria esikoht aastast 2006. Viimati oli BMW finaalis 5 aastat tagasi, mil saadi 3. seeriaga II koht.

Loe pikemat EAA kokkuvõtet Tehnikamaailmast

WWCOTY OTSIB ÜLEILMSELT PARIMAID

Oktoobri alguses kukkus ka maailma naiste aasta auto konkursi esimene tähtaeg: 28 kohtunikku saatsid ära oma esialgse soosikute listi. Igaüks nimetas kuues kategoorias 4 tänavust lemmikut ning märkis ära “unistuste auto” ehk selle sõiduki, millega ta võimalusel loojangusse kappaks.

Ida-Euroopast on WWCOTYs jätkuvalt üks kohtunik, Ylle Rajasaar. Kuna kõik naised on eelistused saatnud, võib ta oma valikuid pisut kommenteerida, et kergitada saladuskatet.

“Tänavune autoaasta on olnud igati hea ning konkurents parima tiitlile tugev. Naiste aasta auto valimine erineb pisut EAAst, ehkki ainult üks saab auväärse tiitli, selguvad eraldi ka kategooriate võitjad. Kuna EAAsse sai esitada kümme ja WWCOTYsse 25 mudelit, siis tuli mul Eesti nimekirjale eriti kontsentreeritult läheneda. Aga lemmikud on seekord selgelt teistest eristunud.”

Ylle lisab, et parima valimine on alati subjektiivne tegevus, sest igal ajakirjanikul on aastatega kujunenud oma lemmikmargid ning sajaprotsendilist erapooletust ei ole võimalik saavutada.

“Mul on kindlad kriteeriumid, mille alusel punktid kokku löön ja isikliku edetabeli koostan. Jokker on lauas igal juhul – tunnetuslik pool ehk kuidas ma end tundsin konkreetse mudeli roolis – ja see lööb kaardid tavaliselt segamini. Kohtunikuna seisan alati oma otsuse taga, olles valmis seda põhjendama.”

“Kuna n-ö rahvaautod on astumas preemiumile kandadele – need on samavõrra ühenduvad, ja varustatud eri juhi- ja turvaabidega, on hindamine varasemaga võrreldes muutunud. Püüan iga mudeli puhul aru saada Eesti ostja eelistustest – mis jõuallikaga ja mis varustuses autot kõige enam ostetakse ning kes ostab; ja vaadata siis hinna-kvaliteedi suhet. See metoodika annab hindamisel võrdsema aluse.”

Oma eelistustest rääkides jääb kohtunikuproua segadusseajavalt kidakeelseks: “Võin rõõmustada, sest minu suurte soosikute list langeb paljuski kokku EAA finalistide nimekirjaga. Kahju on, et Mazda CX5 ei suutnud kõiki ajakirjanikke nii ära võluda nagu mind. Kuna olen vahepeal Mazdat vaid kaugelt näinud, oli see tore üllatus.”

“WWCOTY finaalis teen panuse kõikidele headele mudelitele – nagu öeldud, suur osa neist on EAA finaalis sees. No ja äkki siis Mazda CX5 võlub piisavalt naisi, et lõppnimekirja pääseda, ka äramainimine oleks juba suur asi,” muigab Ylle.

“Konkurents on vägev, aga ma luban, et teen oma WWCOTY soosikud teatavaks kui finalistid on selgunud. EAA lõpliku pingerea kohta saab lugeda põhjendusi Tehnikamaailma detsembrinumbrist.”

[socialpoll id=”2464249″]

Allikas: Tehnikamaailm, WWCOTY. Kaanepilt: Pixabay

KOMMENTEERI SIIN