Neljapäev, 28. märts 2024
Autojuhid kurdavad, et ootamatult vaatevälja ilmuvad suured ratturite salgad tekitavad ohtlikke olukordi. Palusime PPA juhtivkorrakaitseametnikul Sirle Loigol teha puust ja punaseks, millal ja mismoodi ratturid maanteel kõrvuti sõita tohivad.

ratturid politsei maantee

Autojuht sai paraja ehmatuse osaliseks, kui maanteel rahulikult kurvi sõites avastas end ratturitesalgale ohtlikult lähedal. Õnn, et sõidustiil oli rahulik: nii jõudis juht olukorrale adekvaatselt reageerida, kiiruse maha pidurdada ja adrenaliinilaksu all jalgratturitest suure kaarega ettevaatlikult mööduda.

Koju jõudes jagas ta pilti üle tee kesktelje vastutulevatele autodele ohtikult lähedale vajuvast rattakolonnist kohaliku kogukonna sotsiaalmeedialehel. Ja sai teada, et see, mille keskele ta sattus, oli rattavõistlus. Selle korraldaja rahustas pahandajat, et kõik oli korrektne: infotahvlid olid võistluse olulisemates punktides väljas.

Olukord on tuttav paljudele autojuhtidele

Pildil nähtav olukord on tuttav paljudele autojuhtidele, kes igapäevaselt asulate vahel maanteed mõõdavad: jalgratturid treenivad võistlusteks ning suvehooajal ka võistlevad kõivõimalikel teedel.

Maanteeamet algatas hiljaaegu uue kampaania ja paigutab teedele, kus võistlusrattureid tihedamalt liikvel sinised liiklusmärgid kirjaga “Hoia külgvahet”.

Näitasime autojuhi saadetud fotot PPA juhtivkorrakaitseametnikule Sirle Loigole ja pärisime tema käest, kas ja mis on sel fotol valesti? Kuidas peaks käituma rattur, kuidas autojuht ning mida peaks tegema võistluste korraldaja, et olukorrad maanteel ei eskaleeruks ega laibarida järele saaks?

Spordiürituse puhul on erandid lubatud

PPA juhtivkorrakaitseametnik Sirle Loigo soovitab vahet teha võistlusolukorral ja tavalisel treeningsõidul. Kui ratturid treenivad võistlusteks, peavad nad teel liiklema nagu seadus ette näeb. Spordivõistluse ajal on aga erandid lubatud juhul kui tagatud on turvalisus:

„Nähtava olukorra puhul on tegu spordiüritusega, millele on kehtestatud ajutine liikluskorralduslahendus. Tavasituatsioonis oleks jalgratturite selline sõitmisviis maanteel ohtlik nii kaasliiklejatele kui ka neile endile,” selgitab Sirle Loigo.

“Kui võistlusel on osalejate ja kaasliiklejate turvalisus tagatud, siis on spordiürituse korral liikluseeskirjast kõrvalekaldumine lubatud. Ajutine ümberkorraldus tähendab, et esineda võib ka liiklusseisakuid, millega kaasliiklejad arvestama peavad,” lisab ta.

Autojuht peab võistlejatega arvestama

Autojuht peab sellises olukorras käituma vastavalt ajutisele liikluskorralduslahendusele ja järgima reguleerija märguandeid.

Igal juhul tuleb liigeldes arvestada võistlejatega, kes sõidavad teel grupis. Olukorras, kus võistlustrass pole muule liiklusele suletud, tuleb arvestada võistlejate eesõigusega.

Grupis liikuvatest ratturitest mööda sõitmiseks tuleks oma kavatsusest suunatuld näidates aegsasti märku anda ja mööduda ratturitest ohutu külgvahega.

“Kutsume üles kõiki liiklejaid teineteisega arvestama,” tuletab Sirle Loigo meelde liikluse A-d ja O-d.

Korraldaja vastutab turvalisuse eest

Avaliku ürituse (sealhulgas ka spordivõistluse korraldaja) peab tagama osalejate turvalisuse ning avaliku korra.

See tähendab nii osalejate kui ka üritusest mõjutatud kohalike elanike teavitamist kõigist liikluskorralduse muudatustest või muudest ettevaatusabinõudest, millega ürituse turvaline toimumine tagatakse.

Arvestada tuleks sellega, et kõik võistlustrassile jäävad kohalikud elanikud teaksid, kuidas liikluskorralduse muudatused nende igapäevatoimetusi mõjutab.

Korraldaja asi on vars välja pigistada!

See on nüüd see koht, kus korraldaja ei saa loota, et kaks-kolm kollast infotahvlit töö tema eest ära teevad. Turvalisuse tagamiseks tuleb info viia võimalikult paljude elanikeni, kes võistlusest puudutatud võivad saada. Olemas on sotsiaalmeedia, vallalehed, ka valla koduleht jne.

Näide elust enesest: 20. juunil toimub Raasiku vallas järjekordne Temposarja etapivõistlus. Valla kodulehelt selle kohta infot ei leia, kalendris on kirjas jaanipäev ent mitte võistlus, mis läbib valla peamisi teid.

Õnneks on kohalikud ratturid ja aktivistid võtnud juhtunust õppust ja levitavad ise aktiivselt teavet sportliku õhtupooliku kohta.

Ka on mobiliseerunud kohalikud kohvikupidajad, sest tõotab vägevat vaatemängu. Lõpp hea, kõik hea. Kuni järgmise korrani, mil keegi  taas kord avastab end lihases lükrast ümbritsetud olevat.

Karm statistika: 77 vigastatud ja 2 hukkunud ratturit

Sel aastal on jalgratturite osalusel toimunud 79 liiklusõnnetust, milles on hukkunud kaks ja saanud vigastada 77 inimest.

Ja hoiatus on asjakohane, sest nii ratturite hoolimatus kui autojuhtide tähelepanematus on osa õnnetuste peapõhjuseks.

“Õnnetused on põhjustatud tähelepanematusest ning kaasliiklejatega mittearvestamisest nii autojuhtide, ratturite kui ka jalakäijate poolt,” tõdeb Sirle Loigo.

“Võistlussituatsioonis ei ole viimastel aastatel ühtegi õnnetust juhtunud, küll aga on ratturitega õnnetusi juhtunud treeningsõitudel. Need on olnud tingitud ratturite grupis liiga lühikese pikivahe hoidmisest, aga ka autojuhi tähelepanematusest.“

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN