“Ja siis ilmub tema – üleni valges” ehk miks hele riietus pimedas surmast ei päästa

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Liiklusjärelevalvekeskus tuletab kõigile meelde, et praegusel ajal koduuksest välja astudes on helkur kohustuslik rõivastuse osa. Hele või värviline riietus ei päästa: isegi üleni valges rõivas jalakäijat näeb autojuht alles 55 meetri pealt.

Hämarus tungib peale: kui sajab vihma, valitseb õues ühtlane hallus. Õhtuti hämardub juba kella kuue ajal. On see aeg aastast, kus mistahes rõivakomplekti juurde kuulub helkur või mitu. Veel parem, mõni rõivaese on ise nagu suur helkur.

Ja kuigi rohkem peavad oma nähtavuse pärast muretsema need, kes armastavad jalgsi liikuda suburbias ning lausa maanteeserval, on ka linnas helkuri kandmine väga oluline: juhtub, et tänavavalgustus jupsib või on mõni valgustamata teelõik (äärelinnas täiesti tavaline). Siis on autojuhile enda nähtavaks tegemine ülioluline.

Mõõtmine näitab, et tumedates riietes jalakäijat, kes kannab korralikku helkurit, märkab autojuht üle kahe korra kaugemalt kui kõndijat, kelle lemmikvärv riietevalikul on valge, aga kes helkurit ei kanna.

Tumedates riietes ja ilma helkurita jalakäija maanteel ei anna lubatud kiirusega liikuvale autojuhile isegi mitte võimalust reageerimiseks. 17 meetrit linnakiirusel 50 km/h on üks silmapilk. Me oleme harjunud sõitma +10 km/h vähemalt.

Põlve kõrgusel kõikuv helkur teeb jalakäija autojuhile nähtavaks 150 meetri kauguselt, kaugtulede puhul on see umbes 300 meetrit.

Vaata uuesti Punase Sekundi saatest, kuidas jalakäijana ellu jääda

Seega “ja siis tuleb tema – üleni valges” hämaral ajal ei kehti. See, muuseas, on tsitaat ühest anekdoodist. Kui helkur riietele kinnitatud, võib seda naljalugu seltskonnas ilmekalt pajatada.

“Tsirkusse pidi tulema esinema hämmastav mees. Terve linn kirendas reklaamist, et tsirkuses esineb hämmastav mees, kellel on harukordne trikk.

Rahvast vajub kokku, nii et nõelal pole ruumi maha kukkuda. Eesriie läheb lahti, muusika hakkab mängima.

Laval on hiiglaslik kera, tohutu õhupall. Aeglaselt ja sujuvalt hakkab see tõusma, kerkima ja liikuma saali rahva kohale. Keegi ei tea, mida arvata. Siis käib plaks! – õhupall tulistatakse katki ja rahvale lahvatab pähe ja näkku selget sitta, terve pallitäis. Ja siis ilmub tema – üleni valges!”

Liiklusjärelevalvekeskuse tegemistega saad kursis olla siin

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.