Reede, 29. märts 2024
Subaru kuue tähega logo põhineb Plejaadide täheparvel, mille nimi on Jaapani keeles Subaru. Plejaade tuntakse mitmete nimedega, näiteks Taeva sõel, Messier 45 ja Seitse õde. Just see viimane on eriti huvipakkuv.

Plejaadide täheparve kuulub tegelikult üle kolme tuhande tähe, aga palja silmaga vaadeldavad on sõltuvalt hetke tingimustest kuni 14 tähte. Kõige eredamalt eristuvad seitse tähte, millest kaks on üksteisele nii lähestikku, et paistavad ühena.

Siiski kinnistus nimi “Seitse õde” Hellase ehk Vana-Kreeka ajal, mil kahte koos paiknevat tähte oleks ilma moodsate vaatlusseadmeteta olnud võimatu märgata. Plejaadidega seotud müüdi kohaselt olevat tähed Atlase ja merenümf Pleione seitse tütart, kes põgenevad kütt Orioni eest.

Kuna Atlas pidi igavesti taevast ülal hoidma, ei saanud ta oma tütreid kaitsta. Seetõttu olevat Zeus otsustanud tütred tähtedeks muuta, kuid kuna üks neist armus surelikku ja puges peitu, näemegi Plejaadidest vaid kuut tähte.

Veelgi enam, müüte “kadunud” seitsmenda tähe kohta leiab ka Euroopa, Aafrika, Aasia, Indoneesia, põlisameeriklaste ja Austraalia aborigeenide kultuuridest. Kuidas siis nii, kui nad ei saanud kuidagi seitsmendat tähte kuuendast eristada?

Austraalia anstronoomid Ray ja Barnaby Norris leidsid sellele müsteeriumile vastuse. Vaatlused ja mõõtmised ülitäpse Gaia teleskoobiga näitavad, et tähtede asukoht üksteise suhtes on üliaeglases muutumises. See ise pole üllatus – on ju laialt teada, et universum paisub. Samas on intuitiivne järeldada, et kõik taevakehad kaugenevad, mitte ei lähene üksteisele ajapikku!

Kui aga aega 100 000 aastat “tagasi kerida”, paistaks meile Maale selgelt kätte seitse plejaadide tähte – on see siis perspektiivi trikk või midagi muud, kirjutavad Norrised pikemalt oma raamatus “Advancing Cultural Astronomy“.

See tähendab seda, et kuigi ka Vana-Kreeka aegadel olid tähed üksteisele juba liiga lähestikku, et neid eristada, olid lood seitsmest tähest aastatuhandeid, võib-olla isegi 100 000 aastat ringelnud. Tegu võib seega olla vanima inimestele teadaoleva looga, mis jätaks häbisse 4-5000 aastat vana Gilgameši eepose.

Subarul, seega, on olemas nii hea vabandus kui taustalugu – tähti paistab kuus ning need sümboliseerivad Fuji Heavy Industries’i (suurim täht) ja viit väiksemat firmat, mis aastal 1955 ühinesid ja koos FHI nime võtsid.

Foto: Subaru

blank

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN