Esmaspäev, 15. aprill 2024
Esimene lumi ja libedus võivad Eestis üllatada nii oktoobris kui mais. Vilets suusailm kestab siinsel laiuskraadil kuni kaheksa kuud aastast. Jääkaabits ja lumehari võivad autos kaasa loksuda kasvõi aastaringi. Lisaks neile võiks autos alati – või vähemalt talvekuudel – kaasa sõita veel viis asja, millest ellujäämisel kõvasti abi olla võib.

[dropcap]1. PUKSIIRKÖIS [/dropcap]Iial ei või teada, millal teekate alt veab ja sind koos neljarattalise sõbraga ninapidi kraavi lennutab. Või ei käivitu naabrinaisel auto. Või ütleb üles mõni muu elutähtis süsteem. Või on lihtsalt tunne, et paneks selle köie… kaela. Puksiirköis on alati abiks!

[dropcap]! [/dropcap]Osta tugev, tavaline või veniv puksiirköis ning jälgi et kinnituskarabiinid oleksid korralikust materjalist, peaksid päriselus vastu ning ei roostetaks kasutamata olekus kinni. Keri köis alati korralikult, nii, et saad ta vajadusel kiirelt lahti rullida ning aseta ta pakiruumis ühte kindlasse ja juurdepääsetavasse kohta omaette kotis või alusel.

hilux_google_728x90_est

[dropcap]2. KRUUS VÕI LIIV [/dropcap]Seda läheb vaja libedates oludes. Kui mitte autole (naelrehvid), siis taaruvale ämmale või sulle endale autost väljudes püsti jäämiseks.

[dropcap]! [/dropcap]Kruusaga või liivaga täidetud klaaspurk ei ole hea mõte! Kasuta käepärase libedatõrje valmistamiseks kaanega anumat, näiteks laia suuga kanistrit või proteiinipulbri purki. Paiguta anum auto pakiruumis käepärasesse kohta nii, et saaksid ta vajadusel ka sõitjateruumis tagumist istet alla lastes kätte.

[dropcap]3. LABIDAS [/dropcap]Väike, kerge ja vastupidav labidas on täiesti asendamatu olukordades, kui pead end lumest välja kaevama või kedagi selles töös abistama. Kerge lumelabidaga on lihtsam kaevata kui kätega kühveldada.

[dropcap]! [/dropcap]Eriti hea valik on teleskoopvarrega kergsulamist lumelabidas, mida saab häda ja viletsuse korral kasutada ka suvemajas radade sisselükkamiseks.

[dropcap]4. TÖÖKINDAD [/dropcap]Helkurvest on Eestis kohustuslik, töökindad aga kuluvad marjaks nii pesulas kui bensiinijaamas või juhul, kui on vaja ratast vahetada. Veelgi ettenägelikum autoomanik paneb pagasiruumi kaks paari töökindaid. Neli kätt on ikka neli kätt!

[dropcap]! [/dropcap]Töökindaid valides ei ole mõtet koonerdada. Esimene reegel, et need kandjal käes istuksid. Teine, et neid saaks kanda ka talvel – kerge fliisvooder on abiks. Eriti head on kerged, aga tugevad kindad, mille pihuosa on kaetud naturaalse nahaga; veganid eelistavad “kummilooma” nahka.

[dropcap]5. TASKULAMP [/dropcap]Nutitelefonidesse sisse ehitatud lambist võib olla abi, aga kui on tarvis samal ajal helistada, on mõistlik eraldi valgustit kasutada.

[dropcap]! [/dropcap]Patareidel töötava taskulambi korrasolekut tuleb talvel isegi korra nädalas kontrollida, sest muutlik ilm pole patareide sõber. Autos kasutataval valgustil võiks olla küljes kinnituskonks või siis vastupidi, võiks ta olla nii mugav, et saab vajadusel hammaste vahele torgata ja õigesse kohta valgust näidata. Loe taskulambi valimise kohta lähemalt siit.

img_4074

[nextpage title=”PAKI TALVEL KAASA KA NEED ASJAD”]

Valgus on, välja kaevata saab, libedus saab tõrjutud ja kraavist end välja ukerdatud, ent mõnikord tuleb ikkagi ette olukordi, kus jalad on märjad, ooteaeg pikk ja telefon saab tühjaks. Nendeski hädaolukordades saab lihtsalt abi, kui autosse on kaasa pakitud alljärgnevad asjad.

[dropcap]6. TEKK [/dropcap]Kerge ja soe fliistekk päästab olukorra, kui reis ootamatult tee ääres või metsatukas lõpeb ning autos läheb külmaks. Fliistekke müüakse laias värvi- ja mustrivalikus igas korralikus kodukaupade poes. Eriti mugavad on sellised tekid, mida saab kokku rullida ja omaette vutlarisse lükata või krõpsuga kinni tõmmata.

[dropcap]7. VILLASED SOKID [/dropcap]Jah, loete õigesti, talvel on väga hea, kui autos on paar või kaks villaseid sokke. Külmas lõdisedes on vaat’ et kõige tähtsam, et jalad oleksid soojas. Samuti on sokkidest abi, kui jalanõud on lumeködis lirtsuma saadud ning kõik, mis jalatiste sees, on märg ja haiseb väga vana juustu järele. Saapad jalast ja sokid jalga ja elul on jälle maitset!

[dropcap]8. SOE JOOK [/dropcap]Mõistlik on pikemale teele minnes keeta kaasa termosetäis sooja jooki. Pikema peatuse ajal ei soojenda miski paremini kui tassike teed. Paremad mõtted tulevad ka!

[dropcap]9. TELEFONILAADIJA [/dropcap]Kui autosse ei ole paigaldatud USB-ühendust, on mõistlik osta spetsiaalne üleminekuotsik, mis sobib sigaretisüütelisse. Selle kummalise ent antud olukorras tänuväärse jäänuki leiab igast autost ning lisaks nutiseadme laadimisele saab sellest saadavat voolu kasutada isegi matkakannus vee keetmiseks. Olgu siiski öeldud, see ei ole efektiivne moodus vett kuumaks ajada, suus hoides saaks kiiremini.

[dropcap]10. PABERATLAS [/dropcap]Jah, loete õigesti – paberkandjal kaart aitab hädast, kui navi, mobla ja muud elektroonilised vidinad keelduvad ütlemast, kus te parasjagu viibite. Eriti kena, kui mobiiliaku on säärastes eksiolukordades laetud, saab abi kutsuda ja öelda, kus viibite.

img_9334

Allikas: Soome liiklusturvalisuse keskus. Tõlge: Marika Metsala. Tekst ja pildid: Ylle Rajasaar

http://www.accelerista.com/uudised/blogid/talvise-autosoidu-abc-auto-lumest-puhastamise-nipid-ja-ohutu-liiklemine/

KOMMENTEERI SIIN