Neljapäev, 28. märts 2024
Jõulude eel kiirustavad kõik kuskile: maanteedel liigub lakkamatu autodevoog, linnades on konstantsed ummikud. Kui sa just pole otsustanud pühade eest seitsme maa ja mere taha pageda, on sul neist tosinast soovitusest abi, et jõulude ajal rahulik meel säilitada ja kohale jõuda.

Eestis on tavaks, et pühade ajal liigutakse vanavanemate juurde, isakoju maale, suvemajja või sõprade juurde, aga üha rohkem ka niisama kuskile kodunt välja mõnusalt aega veetma.

Tänavu algavad pühad 20. detsembril ja paljudes töökohtades antakse vabaks ka paar pühadevahepäeva, aga mitte kõikjal. Niisiis on eelseisev nädal täis hektilist liiklemist kõikjal üle Eesti.

Teedel on tavapärasest tihedam liiklus ning autojuhid, mõeldes juba eelseisvale pidusöömingule ja puhkusele, tihtipeale roolis vähem keskendunud. Pädeb sõiduõpetaja Kaido Kesperi ütlus: kui istud rooli, võta teadmiseks, et tänaval on hundiseaduste aeg. Sinu ainus ülesanne on iseennast ja oma kalleid ühes tükis kohale viia.

Otse öeldes valitseb üleüldine liikluskaos ja peataolek. Lohutuseks: see on meie kollektiivne looming, näilisuse ilming. Sest päike tõuseb igal hommikul ikka idast ja loojub läänes, ega hooli, kui taevas on pilvine või et jõulud tulemas. Kui olukorra isetekkelisus endale selgeks teha, on võimalik sellega ka toime tulla.

Pühade eel on teed täis hajevil autojuhte

Rehvitootja Goodyear on teinud pühadeaegset liiklusuuringut ja saanud teada, et Põhjamaades (kelle hulka me ju tahaksime ka Eestit lugeda) liikleb pühade eel ja ajal pidevalt umbes veerand autojuhtidest.

Vähemalt 3% juhtidest teavad, mida tähendab, kui liiklus jõulud täiesti kihva keerab ja iga kümnes on hilinenud hullumeelse liikluse tõttu mõnele pühadeüritusele.

Küsitlusele vastasid ka 800 rehvivaldkonna asjatundjat, kes tõid välja peamised murekohad, mis pühade eel ja ajal liiklust kimbutavad.

Spetsialistid leidsid, et põhjamaalased on küll talvise autosõiduga sina peal, ent hea rehv üksi turvalist liiklust ei taga.

Kõige tüüpilisem viga, mida juhid tihedas liikluses teevad: nad ei hoia distantsi eelsõitjaga. Liiga väike pikivahe ja pidurdamisega hilinemine on tüüpiline viga, mis võib kurjalt kätte maksta, sest natukegi libedamal teel on ju pidurdusmaa oluliselt pikem.

Ja siis see moodne haigus: nutisõltuvus. Küsitlusele vastanud tõdesid, et pahatihti on autojuhtide silmad oma nutiseadmes kinni ning tegeletakse ka muude kõrvaliste asjadega. See aga on tihedas liikluses eriti ohtlik.

Tosin soovitust turvaliseks liiklemiseks jõulude ajal

1. Enne kui teele asud, vaata tarktee.ee portaalist, millised ilmaolud valitsevad teel. Seadista Waze või Google Maps, et oleksid kõige värskemate teehoiatustega kursis.

2. Paki autosse kaasa turvaliseks reisiks vajalik: helkurvestid soovitavalt kõigile sõitjatele, puhas joogivesi, täis akupank, taskulamp, piisavalt riideid ja soe pleed või termotekk, jääkraabits ja väike lumelabidas ning köis on need asjad, mis peaksid olema lisaks nõutud turvavarustusele kindlasti pikemal teekonnal kaasas. Ka näkse ja natuke meelelahutust võiks kaasa pakkida.

3. Asu teele pigem varem kui hiljem. Planeeri oma aega nii, et kulutad seda vaid olulistele asjadele ega unusta end ekraani skrollima. Sihtkohta jõudmiseks varu jõulude eel ja ajal tavapärasest isegi tund rohkem aega.

4. Vali sõiduoludega sobivad juhtimisvõtted. Kiirusepiirang näitab maksimaalset lubatud sõidukiirust, ega ole soovitus iga ilmaga selle kiirusega sõita. Sõida võimetekohaselt, aga jälgi tahavaatepeeglist, ega sinu taha ei ole kogunenud pikka autoderivi: lase nad mööda.

5. Väldi möödasõite. MItmed talvised liiklusõnnetused toimuvad möödasõidul halva nähtavuse ja/või auto üle kontrolli kadumise tõttu.

6. Pidurda õigesti. Kui autol on ABS-pidurid, siis vajuta piduripedaali piisavalt tugevasti. Ilma ABS-ita vanade autode puhul tuleb osata pidurit õigesti kasutada.

7. Hoia piisavat pikivahet ja pidurda aegsasti. Libedal teel pidurdusmaa pikeneb. Lumisel teel on vaja näiteks kiiruselt 80 km/h seisma jäämiseks ligemale 50 m pikemat maad ehk umbes 4 sekundit rohkem kui kuival teel.

Nelikveolised autod võivad tekitada petlikku turvatunnet, aga kui need käest lähevad, siis sõidad nagu rongiga kuhu auto tahab.

8. Ole teadlik nähtusest nimega must jää! Ole ettevaatlik, kui teekate tundub märg ning läikiv. Salakaval libedus on tavaline sildadel, teetruupidel, mustkattega vähem kasutatavatel teedel jm.

Loe siit, mis on must jää ja kuidas see tekib

9. Tihedas lumesajus või -tormis sõites lülita auto päevatuled ümber lähituledeks, uute autode automaatika ei pruugi sellistes oludes seda ise osata teha. Tihedas lumesajus või udus lülita sisse ka tagumised udutuled, et tagasõitja sind näeks.

10. Tugevas lumetuisus väldi aga kaugtuledega sõitmist, valguse peegeldumine võib tekitada nn valguskardina efekti ja see vähendab nähtavust veelgi. Kasuta lähitulesid ja sõida piisavalt aeglaselt. Püüa näha kaugele ette, lumesadu takistab nähtavust. Hoia pilk fookuses, et sadu pead pööritama ei ajaks.

11. Kui esiklaasile tekib härmatis, suuna sellele tugev soe õhujuga, et hoida sõidu ajal klaasid puhtad. Puhasta auto kaameraid ja sensoreid, et juhiabid töötaksid.

12. Ära siiski ainuüksi oma uue auto juhiabide peale lootma jää: roolis vastutab ainult autojuht. Hoolitse, et oled puhanud ja tunned end sõites hästi. Tee puhkepause, vaheta juhti, joo vett: tee kõik endast sõltuv, et sihtkohta rahulikult ja turvaliselt jõuda.

5 nippi, kuidas hoida pikivahet asulavälisel teel

Allikad: Goodyear, Liikenneturva, PPA, maanteeamet. Kaanepilt: Marko Habicht/AM

blank

Lena on autonduses kogenud tegija. Ta ise ütleb, et tema nõrkuseks on kiired ja vihased sõidukid. Acceleristas on Lena üks meie kibedamatest testisõitjatest ning ühtlasi tugev turundusstrateeg.

KOMMENTEERI SIIN