Reede, 29. märts 2024
Oletame, et turvavöö-loos figureerinud beebi on nüüd natuke suuremaks kasvanud ja on aeg hakata teda turvatoolis sõidutama. Võib tunduda igati lihtne, kuid statistika näitab, et suur osa turvatoole on autosse valesti kinnitatud. Ehk järgnev aitab seda statistikat veidi parandada.

Soovime pakkuda oma lastele parimat – me ostame harivaid mänguasju, orgaanilist toitu, kasutame mürgivabu värve ja muudame oma kodu lapsekindlaks. Kuid statistiliselt võttes ei ole suurim riskitegur lapse elus toit või keskkond, vaid autosõit. Ja kuigi parim viis seda riski maandada on kasutada turvaistet, on väga suur osa neist autosse valesti kinnitatud. Seega on välja töötatud mõned näpunäited, kuidas võimalikult kindlalt ja valutult see turvaiste autosse ja laps istmesse kinnitada.

[dropcap]Vali õiges suuruses turvatool[/dropcap] Vali lapse pikkusele ja kaalule vastav turvatool. Turvahällide ja -toolide tähistamiseks on välja töötatud vastavad kaalugrupid, uuem tähistus i-Size arvestab lapse pikkust. Lisaks on jõutud järeldusele, et mida kauem laps istub seljaga sõidusuunas, seda turvalisem.

maxicosi

[dropcap]Loe kasutusjuhendit[/dropcap] Kahjuks jätavad paljud selle ilmselge, kuid väga olulise sammu vahele. Loe nii turvatooli kui auto kasutusjuhendit ja uuri, kuidas täpselt turvatooli kinnitamine käib. Pööra tähelepanu ka lapse kaalu- ja pikkuse piirangutele.

[dropcap]Kaks kahe sõrme katset[/dropcap] Esimese katsena proovi, kas saad lapse õla kandis istme turvavöö kokku näpistada. Kui suudad näpu vahele riiet haarata, pinguta turvavöösid, kuni need on tihedalt lapse vastas. Teise kahe sõrme katse jaoks haara autosse kinnitatud tooli põhjast ja seljatoest ning sakuta seda jõuliselt külgedele ja ette-taha. Kui iste liigub rohkem kui kahe sõrme jagu ükskõik millises suunas, kinnita iste tugevamini. Isofix-kinnituse puhul võib teise kahe sõrme katse põhimõtteliselt vahele jätta, aga ei ole keelatud südamerahustuseks proovida.

[dropcap]Ära lisa kihte[/dropcap] Suvel palavaga või eiteakust tulnud jäätiseplekkide ennetamiseks võib tekkida tahtmine panna lapse ja turvatooli vahele näiteks rätik, kuid see ei ole hea mõte. Igasugune lisamaterjal võib takistada turvatoolil last avarii korral istmes kinni hoida, seega tuleks turvatoolis kasutada ainult tootja poolt ette nähtud lisavarustust.

[dropcap]Ära kasuta vanu turvatoole[/dropcap] Ära laenuta turvatooli ega kasuta vanu või avariis osalenud turvatoole. Reisil olles kasuta oma turvatooli. Turvatooli kohapealt laenutamine võib tunduda mugava võimalusena, kuid sellise tooli võimalik avariiajalugu või “parim enne” kuupäev ei ole teada. See võib olla ohtlik, kuna selline turvatool ei pruugi avarii korral enam oma tööd piisavalt efektiivselt teha.

Toyota_BUFL_005_2A05E2943D91C37B5BE589054EE1A5ECD6A48CAD

[dropcap]Kinnita lahtised esemed[/dropcap] Isegi lahtine veepudel või vihmavari võib avarii ajal autos ringi lennates vigastusi põhjustada. Paiguta kõik lahtised esemed autos turvaliselt ära, see lihtne tegevus võib end kunagi hiljem mitmekordselt ära tasuda.

Ka kõige kallim ja parem varustus ei saa meid kaitsta, kui me seda õigesti ei kasuta. Kinnitame alati korralikult turvavööd ka tagaistmel sõites ja protesteerivatel lastel!

Allikad: VroomGirlsBuckle Up For Life, fotod: Maxi-Cosi, Toyota

KOMMENTEERI SIIN