Laupäev, 20. aprill 2024
Tootjad ja maaletoojad kutsuvad aeg-ajalt tagasi defektseid või riknenud tooteid. E-kaubanduse ajastul ei pruugi pilt aga näidata, kas tellitav toode on ohutu. Et mitte haledalt pügada saada, võiks toote tausta kontrollida üle-Euroopaliste andmebaaside abil.

Euroopa Komisjon haldab andmebaase, mis on mõeldud tarbijat abistama olukorras, kus toode ei vasta kvaliteedinõuetele või on lausa ohtlik. Paari näpuliigutusega saab kontrollida, kas lelu, tehnikavidin või mõni muu ese on mõistlik ost.

Üsna tihti juhtub, et üks või teine toode on ametlikult müügilt korjatud ent internetis tehakse sellega ikka veel raha. Ka erinevad tootmisstandardid Euroopas ja näiteks Hiinas tänaseni, ja tähtis on kontrollida, kas näiteks lapse lelu ei sisalda toksilisi ühendeid.

KAKS OLULISEMAT ANDMEBAASI

Toote kvaliteeti ja nõuetele vastavust saab kontrollida kahest Euroopa Komisjoni hallatavast rahvusvahelisest andmebaasist.

Toidu- ja toitainete ning nendega kokku puutuvate materjalide eest hoiatav andmebaas RASFF on leitav siit

Toodete ohutusega seotud häiresüsteemi RAPEX leiab siit. Nimekirjas on nii erinevad elektriseadmed, ehitusmaterjalid, mänguasjad, laste turvatoolid jt.

Aastal 2016 ilmus RAPEX-i süsteemi 2044 teadet ning kõige rohkem (31%) laekus neid muude toodete – näiteks kosmeetika, juveelitooted, valgusseadmed – kategoorias. Järgnesid mänguasjad (26%) ning mootorsõidukid (18%). Kõige rohkem (25%) oli tegu vigastusriskiga.

Ka Eestis on kindlustused puutunud kokku juhtumitega, kus drooni või tasakaaluliikuri aku on laadimisel süttinud ja tekitanud suure kahju, kuid neid õnnetusi esineb seni veel harva.

Suurem oht on varjatud puudused, millest tekkiv kahju võib avalduda hiljem. Näiteks kui mänguasjal kasutatud värv sisaldab mürgiseid metallühendeid.

Kui nendele ei saa kohe jälile, siis need võivad kaasa tuua rasked tervisekahjustused suurel hulgal lastel. Seega eriti internetist ning välismaalt tellides tasub igaks juhuks kontrollida, ega tootja või konkreetne ese ei ole puudustega toodete andmebaasis.

Allikas: PZU kindlustus. Pilt: Ylle Rajasaar

KOMMENTEERI SIIN