blog.aidol.asia youngteens.net a-coon.com

Me peame rääkima surmast: 1. juulist lihtsustub lähedaste jaoks asjaajamine2 minuti lugemine

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Tänavune liiklusaasta kulgeb mullusega võrreldavas süsimustas taktis: igapäevaselt tuleb teateid hukkunutest. Ehkki me kõik loodame, et tragöödia meid ei taba, peame rääkima ka surmast. 1. juulist lihtsustub lähedaste jaoks asjaajamine surmatõendi saamise osas.

Surmatõendi taotlemine enne ja pärast 1. juulit 2019

1. juulist alates ei pea lahkunud lähedased surma registreerimiseks enam pöörduma kohaliku omavalitsuse perekonnaseisuametniku poole: surmatõendi väljastab tervishoiuteenuse osutaja.

Seni pidi inimene lähedase surma korral matuse-, pärimis- ja muude vajalike tegevustega alustamiseks pöörduma esmalt tervishoiuteenuse osutaja poole ja siis kohalikku omavalitsusse, kus registreeriti surm ja anti surmatõend.

“Juulikuust saab esmase surmatõendi tervishoiuteenuse osutajalt ja kohalikku omavalitsusse minema ei pea,“ selgitab Siseministeeriumi rahvastiku toimingute osakonna juhataja Enel Pungas. „Niigi raskel ajal on inimese jaoks oluline, et asjaajamist ja käimisi oleks võimalikult vähe.“

Üks osa valusaid üleelamisi jääb ära

Elektroonilise andmevahetuse käivitamisega jõuavad surmaga seotud andmed kiirelt rahvastikuregistrisse ning surma põhjuste registrisse.

Sellega väheneb surnu lähedaste ajakulu, lisaks välditakse olukordi, kus lähedased peavad maksma riigile tagasi surnule väljamakstud toetusi või pensioni.

Arenduste tulemusel muutub surma põhjuste register elektroonseks ning paraneb surma põhjuste registri andmete kvaliteet.

“Kaovad paberil arstlikud surmateatised ja arstid ei pea enam andmeid paberil surma põhjuste registrisse edastama,” ütles Sotsiaalministeeriumi e-teenuste ja innovatsiooni asekantsler Kalle Killar.

Eesmärk on kiire, paberivaba asjaajamine

Kui inimene on surnud enne 1. juulit 2019, siis tuleb matmiseks vajaliku surmatõendi saamiseks minna kohalikku omavalitsusse, pärast 1. juulit saavad surnu lähedased surmatõendi tervishoiuasutusest.

Siseministeeriumi ja sotsiaalministeeriumi surma registreerimise lihtsustamise ühisprojekt sisaldas IT-arendusi ning muudatusi perekonnaseisutoimingute seaduses.

Tegemist on esimese etapiga arendusprojektis, mille kaugem eesmärk on muuta kogu surmaga seotud asjaajamine paberivabaks ning võimalikult vähem hingeräsivaks kõigile osapooltele.

Kaanepilt: Ian Valerio/Unsplash

Jaga

AVALDA ARVAMUST!

blog.aidol.asia youngteens.net a-coon.com