Neljapäev, 28. märts 2024
Miks on auto süüteküünlad nii olulised? Mille järgi neid klassifitseerida? Mis on “külmad” ja “kuumad” süüteküünlad? Millal ja kuidas süüteküünlaid ise vahetada? Kõikidele nendele ja veel mitmele olulisele küsimusele peaks alljärgnev lugu vastused andma.

Süüteküünlad on autoosad, mis loovad mootori põlemiskambris oleva kütuse-õhk-segu süütamiseks vajaliku elektrilaengu.

Süüteküünalde põhiosaks on elektroodid, mis – kui need ühendada kõrgepingega – moodustavad kaarlahenduse. Sädeme temperatuur võib ulatuda tuhandete kelviniteni, mis tagab kütuse ja õhu segu silmapilkse süttimise.

On mitmeid erinevaid tüüpe süüteküünlaid. Järgnevalt uurime, mis tüüpi süüteküünlaid on saadaval neid keskelektroodi materjali järgi klassifitseerides.

Pilt võetud www.euautoosad.ee lehelt

Kõige lühema tööeaga on vasest süüteküünlad, mis püsivad töökõlbulikud keskmiselt 15 000 – 20 000 km, neile järgnevad töökindluse poolest niklist süüteküünlad, mille tööiga on kuni 30 000 km.

Hõbedast süüteküünlad peavad samuti vastu umbkaudu 30 000 km, lisaks iseloomustab neid suurepärane soojusjuhtivus.

Iriidiumist süüteküünlad võivad töökõlbulikuna püsida 60 000 kuni 120 000 km, ning nad aitavad vähendada kütusekulu ja kahjulike heitgaaside hulka, mis autoga sõites keskkonda paisatakse.

Plaatinast süüteküünlad on äärmiselt korrosiooni- ja erosioonikindlad ning nad tagavad kütuse ja õhu segu optimaalse süütamise. Need toimivad isegi kuni 100 000 km.

Kuumad ja külmad süüteküünlad

Soojusvahemikust tulenevalt saab jagada süüteküünlad kaheks: kuumadeks ja külmadeks.

Kuumadel küünaldel on pikk isolaator. Sellised küünlad saavutavad kiiresti isepuhastumiseks vajaliku temperatuuri, kuid nad jõuavad samas kiiresti temperatuurini, mis viib hõõgsüütega töötamiseni. Sellised küünlad sobivad mõõduka koormuse all töötavatele mootoritele.

Külmadel küünaldel on aga lühike isolaator. Nad on vastupidavad ülekuumenemise suhtes, kuid vajavad rohkem aega isepuhastumiseks vajaliku temperatuurini jõudmiseks. Neid soovitatakse kasutada suure koormuse all töötavates mootorites.

Lisaks võivad süüteküünlad olla erineva elektroodide ehituse ja arvuga. Näiteks võib nende keskelektroodil olla V-kujuline sisselõige ja külgelektroodil U-kujuline pilu.

Kahe või kolme külgelektroodi kasutamine võimaldab vabana hoida vahetult keskelektroodi kohal oleva ala, mis omakorda pikendab küünalde tööiga ja optimeerib nende tööd.

Soovitusi süüteküünalde eluea pikendamiseks

Selleks, et tagada süüteküünalde võimalikult pikk tööiga, on tungivalt soovituslik tankida oma autot vaid usaldusväärsetes, suurtele tootjatele kuuluvates tanklates, sest halva kvaliteediga kütus sisaldab tavaliselt palju lisandeid.

Vahetage mootoriõli õigeaegselt ja ärge jätke seejuures tähelepanuta ka õhufiltri vahetusvälpu. Veenduge alati, et mootor ja selle koosteüksused töötavad korrapäraselt.

Kontrollige ning reguleerige regulaarselt hammasrihma pinget, see aitab vältida vigu mootori klappide ajastuses. Lisaks puhastage aeg-ajalt kütusepihusteid.

Süüteküünlaid paigaldades puhastage süüteküünalde pesad põhjalikult, vältige kindlasti nendesse vee sattumist ja pinguldage küünlad auto tehasejuhendis etteantud pöördemomendiga.

Halva kvaliteediga bensiini kasutamine võib põhjustada plii ladestumist süüteküünaldele. Sama juhtub, kui silindripea tihend on kulunud ja laseb jahutusvedelikul põlemiskambritesse sattuda.

Hõõgsüütega töötamine, süüteküünla ülekuumenemine, mis on tingitud jahutussüsteemi riketest ja liiga varajane eelsüüde põhjustavad samuti jääkainete ladestumist; nõe ladestumine leiab aset siis, kui põlemiskambritesse satub õli. Selle põhjuseks võivad olla kulunud kolvirõngad ja klapipuksid, ärakuivanud ja kahanenud klapisääre tihendid või purunenud turboülelaadur.

Riketele viitavad ilmingud

Riketele süüteküünlasüsteemis viitavad erinevad ilmingud. Näiteks hakkab mootor isegi siis, kui vaid üks süüteküünal kahjustada on saanud, vahele jätma ning ebaühtlaselt tööle.

Kõige selgemini märkate neid tundemärke tõenäoliselt külmkäivituse puhul. Samuti võite märgata kütusekulu olulist tõusu ja mootori jõudluse vähenemist. Selle tulemusena muutub auto kiirendus aeglasemaks.

Lisaks muutub auto käivitamine defektse(te) süüteküünla/ -küünalde korral külma ilmaga keerulisemaks. Armatuurlaual võib süttida hoiatustuli “Check Engine”.

Selliste mootori töö häirete kõige tavalisemad põhjused on nõgi ja süsinik, mis on ladestunud elektroodidele, takistades nii vooluringlust ja sädemeloomet. Mõnikord põhjustavad probleeme sulanud elektroodid, pragunenud isolaator või kahjustatud elektriühendused.

Süüteküünalde vahetamine

Süüteküünalde vahetamine on toiming, millega saab hakkama iga kogenum autoomanik. Samas pole ka algajatel vaja selle toimingu läbiviimist peljata, sest korraliku ettevalmistuse ja heade juhendite olemasolu korral on seda igati võimalik õppida. Seetõttu vaadake meie videoõpetust ning järgige allolevaid juhiseid – õnnestumine on sama hästi kui garanteeritud!

Süüteküünalde ise kodus vahetamiseks pole vaja spetsialisti varustust ega kalleid tööriistu, üldjuhul saate hakkama miinuspeaga kruvikeerajaga, mutrivõtmega ja küünlavõtmega. Iseenesestmõistetavalt vajate ka uut süüteküünalt ning paar korralikke töökindaid on alati heaks abimeheks.

Alustuseks veenduge, et auto mootor on välja lülitatud. Mõelge ka sellele, et auto mootor poleks just hiljuti pikalt töötanud, sest vastasel juhul võib mootor olla tuline, mistõttu suureneb oht ennast töö käigus põletada.

Avage oma sõiduki kapott ning toestage see vajadusel tugivardaga. Süüteküünlad asuvad auto mootoris, täpsemalt silindrite peal. Siinkohal on kasulik teada, et üldiselt on autol sama palju süüteküünlaid kui on auto mootoris silindreid – vahel võib aga ühe silindri kohta olla ka kaks süüteküünalt.

Lisaks arvestage, et tõenäoliselt peate te silindri kaanele ligi pääsemiseks eemaldama mootori katte. Seejärel peaks süüteküünla tuvastamine juba lihtne olema.

Järgnevalt eemaldage elektrijuhtmed, mis kinnituvad süüteküünla külge, puhastage küünal pealtpoolt ning ühtlasi selle ümbrus. See on oluline eelkõige selleks, et lihtsustada küünla küljestkeeramist (mustus võtme padrunis võib vähendada haarduvust) ning teiseks aitab see vältida mustuse sattumist silindrisse, mis on mootori heakorrale äärmiselt kahjulik.

Järgmise sammuna eemaldage mutrivõtme abil vana süüteküünal ja asendage see kohe seejärel uuega. Muuhulgas veenduge, et te uut küünalt liiga kõvasti kinni ei keera, sest vastasel juhul võib järgmisel korral küünalt vahetades tekkida probleeme küünla eemaldamisega. Seega pidage meelest mitte liigselt jõudu kasutada.

Viimase sammuna taasühendage elektrijuhtmed, mille vana küünla küljest eemaldasite, uue külge ning oletegi peaaegu valmis.

Jääb üle vaid taaspaigaldada vajadusel mootori kate, sulgeda kapott ning proovida autot käivitada. Juhul, kui mootor sujuvalt tööle läheb, olete ülesandega edukalt hakkama saanud.

Teabe allikad: www.eautoosad.ee
Kaanepilt: Pixabay

KOMMENTEERI SIIN