Armutu statistika: Eestis registreeritud sõidukid satuvad välismaal järjest enam õnnetustesse3 minuti lugemine

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Kindlustusfirmade statistika on armutu: mida rohkem eestlased reisivad, seda rohkem ka juhtub. Näiteks ERGO kindlustuses on tänavu koguni iga kuues liiklusõnnetus toimunud väljaspool Eestit. Kaheksa kuuga on Eestis registreeritud sõidukitega juhtunud ligi tuhat piiritagust intsidenti.

Välisriikidest on piltlikult kõige ohtlikum muidugi Soome, kuhu eestlased ilmselt ka kõige rohkem autoga reisivad – seal on juhtunud tänavu koguni 211 avariid. Järgnevad Rootsi ja Venemaa. Suvisel ajal lisandub avariiliste paikade sisse ka lõunapoolsemaid riike.

TUHATKOND AVALDUST

ERGO kindlustus on avaldanud tänavused andmed, ja need ei ole kuigi rõõmustavad – esimese kaheksa kuuga on jõudnud kindlustusseltsi koguni 911 avaldust piiri taga juhtunud avariidest, kus üheks osaliseks on olnud Eestis registreeritud ja kindlustatud sõiduk. Kõige enam on õnnetusi toimunud Soomes, Saksamaal, Rootsis, Venemaal ja Poolas.

“Autoga Euroopas reisimine kogub populaarsust ning paratamatult tuleb piiri taga ette nii pisemaid plekimõlkimisi kui ka raskemaid liiklusõnnetusi. Käesoleval aastal on koguni iga kuues kindlustusseltsis avatud liiklusõnnetuse toimik seotud õnnetusega, mis on toimub väljaspool Eestit,” ütles ERGO transpordikahjude vanemkäsitleja Raido Orulaid.

SOOME ON ÜKS ÕNNETU KOHT!

Kõige enam on tänavu Eestis registreeritud sõidukitega välisriikides avariisid toimunud Soomes (211), Saksamaal (146), Rootsis (106), Venemaal (66), Poolas (56) ja Lätis (50). Suvisel ajal sagenevad õnnetused ka populaarsetes suvituspiirkondades nagu Prantsusmaal (28), Itaalias (26) ja Hispaanias (18).

INIMESED EI TEA, MIDA TEHA

Välisriikides toimunud õnnetuste kasvavast arvust enam teeb kahjukäsitlejatele muret autoga õnnetusse sattunute vähene teadlikkus, kuidas avarii korral tuleks edasi tegutseda. Reeglina on tegemata vajalik kodutöö, sest liiklusõnnetuse korral kehtivad kõikjal selle riigi seadused, kus õnnetus juhtus.

“Mõnes riigis on politsei sündmuskohale kutsumine kohustuslik ja kui juht pole sellest teadlik, tuleks igal juhul politseid teavitada. Näiteks Venemaal ja SRÜ riikides tuleb avarii korral kindlasti kutsuda politsei,” selgitas Orulaid.

Samuti peab Venemaal pöörduma kannatanu enne riigist lahkumist ise süüdlase kindlustusandja poole. Kui aga õnnetuse põhjustaja on Eesti sõiduk, siis võib tulla Venemaalt tagasi Eestisse ja pöörduda siin oma kindlustusseltsi.

Lisaks reisidokumendile, juhiloale ja auto tehnilisele passile tuleks välisriiki sõites kindlasti kaasa võtta ka liikluskindlustuse poliis. Kindluse huvides tuleks alati kaasa võtta ka rohelise kaardi originaal, mis väljastatakse küsimise peale kindlustusettevõttest tasuta. Samuti on tark hoida autos universaalset vormi “Teade liiklusõnnetusest”.

MIDA TEHA, KUI VÄLISRIIGIS JUHTUB AVARII

*Taga sündmuskohal ohutus, et ei tekiks uusi õnnetusi ja lisakahju;
*Kui inimesed on viga saanud, siis kutsu viivitamatult kiirabi;
*Ära liiguta sõidukeid sündmuskohalt enne, kui õnnetus on vormistatud;
*Täida blankett “Teade liiklusõnnetusest” ja teavita politseid, et saada õiged juhised;
*Küsi näha teise osapoole liikluskindlustuse poliisi, märgi üles kindlustusseltsi nimi, asukohariik ja võimalusel tee poliisist pilt;
*Ära allkirjasta ühtegi paberit enne, kui sa ei ole kindel, millele täpselt alla kirjutad;
*Õnnetuse asjaolude hilisemaks välja selgitamiseks tee võimalusel pilte sündmuskohast ja vigastusi saanud autodest;
*Kui sündmuskohale tuleb politsei, ära lahku õnnetuskohalt, ilma et sulle jääks mõni dokument, kus on kirjas liiklusõnnetuses osalenud isikute ja sõidukite andmed ja õnnetuse asjaolud;
*Kui politsei ei anna sulle kohapeal õiendit liiklusõnnetuse kohta, siis küsi vastava politseiosakonna kontaktandmed, kust on võimalik hiljem vastavat õiendit saada;
*Tunnistajate olemasolul on vaja üles märkida kõikide tunnistajate kontaktid ja võimalusel võtta neilt seletuskirjad;
*Informeeri esimesel võimalusel kindlustusandjat ning saad teada edasised juhised.

Allikas: ERGO kindlustus. Kaanepilt: Uku Tampere

Jaga

AVALDA ARVAMUST!