Teisipäev, 19. märts 2024
Tänavu seitsme kuuga on Eestis müüdud 16 359 uut sõiduautot. Enamasti soetatakse uus auto viieks aastaks. Liisingu- ja kindlustusmaksetele lisanduvad hoolduskulud ja vähemalt kaks rehvijooksu. Võtsime ette margitabeli esikümne, selgitasime välja popimad mudelid ja nende pidamisega kaasnevad lisakulud.

Uue auto soetamine on küllalt kiire protsess: kui sobiv mudel välja valitud, võid selle ka e-poest osta. Tuttuue sõidukiga suuremat muret ei ole: viie liisinguaasta jooksul tuleb seda käia vähemalt kord aastas hooldamas ja tõenäoliselt paar korda rehve osta.

Aastate peale laiali jagatuna pole summad teab mis suured ja osa esindusi teevad ka garantiiajal soodustusi. Kui aga summa summarum rahanumbreid vaadata, polegi seda kõike nii vähe. Muidugi hoolimatu kasutajaga võrreldes on korrektse autoomaniku võit suur.

Kehv on lugu siis kui näiteks ühiskasutuses auto puhul korralisi hooldusi “üle lastakse”: armatuuris hoiatustuli põleb, aga et auto ju liigub, tegeletakse probleemiga “kunagi hiljem”.

Nii juhtubki, et paari aasta vanused autod tuleb meistritel tõsisemalt ette võtta ja teostada ennetähtaegselt nn suur hooldus. Ja see on juba kallim lõbu.

On asju, mille peale uut autot ostes kohe mõeldagi ei oska. Ja on asju, mis tulevad üllatusena: nagu juhtus tuntud seltskonnategelasega, kes lootis (ilmselt nagu meist paljud), et tasuta lõunad on olemas ja et autoga võib sõita kuni viimane jupp küljest on kukkunud.

Mis maksab viis aastat või 100 000 kilomeetrit

Võtsime ette tänavuse uute sõiduautode müügistatistika, täpsemalt markide esikümne. Mängisime, et oleme tüüpilised autoostjad: sõiduk viieks aastaks liisingusse, läbisõiduks umbes 20 000 km aastas. Mis kulud sel ajal kanda tuleb?

Palusime margitabeli esikümne maaletoojatel vaadata välja kõige populaarsema mudeli ja lüüa eraldi ridadele lahti 5 liisinguaasta põhilised lisakulud, mis omanikul kanda tuleb: väikesed ja suured hooldused, rehviringid, piduriklotside vahetamise hinna jms.

Kokkuvõtlik lugu samal teemal ilmus Eesti Päevalehes 15. augustil

Mark 2019 kokku
TOYOTA 2,651
ŠKODA 2,146
RENAULT 1,508
VOLKSWAGEN 1,270
KIA 1,166
PEUGEOT 954
CITROEN 915
DACIA 657
HONDA 594
OPEL 507

.

Margitabeli esikümne eesotsas on juba aastaid püsinud Toyota ja Škoda. Seitsme kuuga on müüdud Toyota ja Škoda marki autosid ligi viis tuhat.

Tänavune aasta on mullusega võrreldes protsendipunkti võrra edukamgi: autoparki uuendatakse täistuuridel. Sõidukite keskmine vanus on kukkunud 12,4 aastani (Maanteeameti andmed).

Kümnes koht: Opel

Sakslaste Opel, mis hiljaaegu General Motorsi alt PSA rüppe liikus, on kiirelt uuenemas. Esimesed koostöös sündinud viljad Crossland X ja Grandland X on juba mõnda aega turul, suuri uudiseid kaksikajamitest elektrini ootame lähikuudel.

Eesti uute autode müügitabelis leiame Opeli kümnendalt kohalt: seitsme kuuga on müüdud 507 autot, mis on päris hea tulemus. Hittmudel on margi lipulaev Insignia. See on hea uudis neile, kellele tundub, et krossoverid ja maasturitaolised esemed on vallutanud tänavad.

Lipulaeva ülalpidamiskulude kokkuarvamisel tuleb appi Opeli Baltimaade korporatiivklientide müügijuht Heigo Kimmel.

Müüduimad Opeli mudelid Eestis

1. Insignia 1,5 Turbo (165Hj/121kw) AT6
2. Grandland X 1,2T AT8
3. Astra 1,4Turbo AT6

Opel Insignia  1,5 Turbo AT6 hoolduskulud 5 aastat
Hinnad eurodes
Mark Opel
Populaarseim mudel Insignia 1,5 Turbo AT6
Hind alates 25 500
Garantii (aastad) 3+2
Garantii (läbisõit km) 100 000
Hooldusvälp km 30 000
Hooldusvälp läbisõiduta kord aastas
Väike hooldus 140-450
Suur hooldus 450
Piduriklotside vahetus (esimesed) 175
Piduriklotside vahetus (tagumised) 130
Suverehvid 17″ 350
Talverehvid 17″ 590
Garantii

Garantii pikkuseks on kõigil uutel Opeli mudelitel alates 1. augustist 2019 viis aastat või läbisõit 100000 km (varasemalt 4 aastat /120 000 km). Esimesed 2 aastat on läbisõidupiiranguta (nn põhigarantii), järgmised 3 aastat kehtib tehasepoolne pikendatud garantii.

Hooldusvälp ja kogumaksumus

Enamuse Opeli sõiduautode, sh Insignia hooldusvälp on 30 000 km või korra aastas. Võttes aluseks tavalise tarbija aastase läbisõidu (ca 20 000 km) ja viieaastase liisingperioodi,  siis 100 000 km jooksul kulub auto standardhoolduste peale kokku umbes 1 100 eurot.

Hoolduste maksumus varieerub sõltuvalt konkreetsest läbisõidust 140-450 euroni. Nimetatud hoolduste hind sisaldab kõiki valmistajatehase poolt ettenähtud varuosi (erinevad filtrid, õlid, vedelikud jne) ning vahetus- ja kontrolloperatsioone.

Suure hoolduse maksumus

5-aastase garantiiperioodi või 100 000 km läbisõidu juures on Insignia 1,5Turbo kõige kallimaks hoolduseks 4 aasta või 80 000 km pealt tehtav hooldus. Selle maksumus on umbes 450 eurot.

Nn suure hoolduse käigus vahetatakse sõidukil mootoriõli ning õlifilter, sõitjateruumi filter, mootori õhufilter, pidurivedelik, süüteküünlad. Samuti lisatakse igal hooldusel kütuselisandit, mis on vajalik otsepritsemootorite pikaealisuse tagamiseks.

Piduriklotside vahetus

Sõltuvalt konkreetse sõiduki veermikust võib pidurisüsteemi konfiguratsioon varieeruda ja omakorda sellest sõltub ka hind.

Levinuimal Insignia kombinatsioonil, kus autol on alla 17-tollised rattad, maksavad esimesed piduriklotsid koos vahetusega 175 eurot, tagumised koos vahetusega 130 eurot (aluseks võetud soovituslikud jaehinnad ning normajad ja pealinna esinduste tavatunnihind 60 eurot).

Suve- ja talverehvid

Rehvide kulumine on otseses seoses sõidustiiliga. Mõni autoomanik sõidab rehvid kulumispiirini 20 000 km läbimisel, teine saab suve- ja talvekomplekti kasutades 100 000 km läbitud ilma uusi rehve ostmata.

Keskmine rehvijooksu maksumus mõõdule 215/55R17 oleks suverehvide puhul (Hankook K115) 350 eurot ja talverehvi puhul (Continental Viking Contact) 590 eurot.

Kolm soovitust Opel Insignia ostjale

Opel Insignia ostmiseks on vähemalt kolm väga head põhjust:

  • Intellilux LED maatriks esituled, mida iseloomustab maksimaalne nähtavus pimeduse korral (erinevates testides saanud maksimumhinded)
  • mitmekülgselt reguleeritavad ergomoomilised istmed, mis on sertifitseeritud AGR’I (Aktion Gesunder Rücken) poolt. Võimaldab vähendada seljavalusid, eriti pikemate sõidutsüklite korral
  • veermiku sobivus Eesti teedele – tüüpilise “sakslasena” väga kindel sõit kiirteekiirustel, samas mugav ka Eesti halbadel külavaheteedel

Opel Insigniat on pärjatud paljude tiitlitega:
· Eesti Aasta Auto 2018
· Talveauto 2018 (Tekniikan Maailma)
· 2019.aasta nelikveoline auto (Auto Bild lugejate hääletus kuni 40 000€ autode seas)
· Usaldusväärseim auto omas klassis 2019 (J.D.Power kliendirahulolu uuring 2019)

Kaanepilt: Ylle Tampere

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN