Neljapäev, 28. märts 2024
Õpetlik lugu elust enesest: 8 aastat truult teeninud linnamaasturi mootor jooksis hetkega kokku. Remonditöökojas selgus, et mootorist oli õli otsa saanud. Omanik ei osanud midagi kahtlustada, sest ükski lamp põlema ei läinud. Moraal: kontrolli õlitaset regulaarselt!

Kui töötavas mootoris ei ole õli, võib selle alles jäänud eluiga mõõta sekundiseieriga. Igasugune puudujääk mootori õlituses on suur probleem ning võib kalliks maksma minna.

Seetõttu tuleks ka hooldustevahelisel ajal regulaarselt õlitasemele tähelepanu pöörata, teisisõnu, kui autol on õlivarras, seda aeg-ajalt õlitaseme kontrollimiseks kasutada.

Väike õlikulu on normaalne

Neid autosid, mis hoolduste vahel õli ei tarbi, on üsna vähe. Enamik autodest tarbib õli vähem kui liitri kümne tuhande kilomeetri kohta.

Kui õlikulu on kuni üks liiter kümne tuhande kilomeetri kohta, ei maksa veel paanikasse sattuda – kõik jääb normaalsuse piiresse.

Näiteks kaasaegsetel VAG sõidukitel (Volkswagen ja vennad) peab esindus normaalseks isegi eelnimetatust suuremat õlikulu.

Seega tuleb Volkswageni omanikel varuda pakiruumi varukanister õli (kui ei tea, millist, küsige teenindusest) ning ka oskust ja kannatust korraliste hoolduste vahelisel ajal usinalt mootoriõli juurde valada.

Õnneks VAG masinad üldiselt hoiatavad, kui õli tase liiga madal on. Madalast õlitasemest räägib süttiv õlituli, millel on tavaliselt õlikannu ja selle all lainetuse kujutis.

Paljud autod aga madala õlitaseme korral juhti ei hoiata, ja see võib auto omanikule tullagi ebameeldiva üllatusena, sest mingi tuli ju armatuuris põlema läheb kui õliga jama on!

Õlirõhu kadumise hoiatustuli on olemas kõigil sõidukitel, aga see ei anna märku kui õlitase on madal. Peamiselt seetõttu, et kui mootorist kaob õlirõhk ja punane õlikannu kujuline hoiatustuli süttib, on tõenäoliselt juba liiga hilja. Siis lihtsalt õli peale valamine enam ei aita.

Auto jõujaama õlikulu sõltub nii mootoriõli kvaliteedist, mootori kulumisastmest kui ka kasutustingimustest. Rusikareeglit siin ei ole.

Kontrolli mootoriõli taset regulaarselt

Mootori tervise ja pika eluea huvides tuleks vähemalt iga 5000 km tagant mootoriõli taset kontrollida. Veelgi kindlam on õli taset kontrollida 2500 km läbimisel ja enne iga pikemat sõitu. Kindlasti ei tohi lootma jääda sellele, et auto ise ütleb, kui midagi vaja on.

Õli tasemele pilgu peale heitmine ei ole raske ega võta palju aega, aga võib säästa tuhandetesse ulatuvate remondiarvete eest.

Kontrollimine pole tähtis ainult liiga madala õli taseme tuvastamiseks – õli taseme abiga võib jälile jõuda mitmetele probleemidele.

Näiteks kui õli on vahepeal “juurde tulnud,” võib süüdlane olla otsa saanud plokikaanetihend või rikkis pihustid.

Liiga kõrge õli tase ei ole enamasti nii ohtlik kui madal õlitase, kuid seegi võib tekitada kulukaid probleeme – ennekõike mõjub liiga palju õli laastavalt katalüsaatorile ja tahmaosakeste filtrile.

mootor
Õlitaseme varras mootoriruumis on see kollase peaga asi
Diagnoos – õli sai otsa

Sellise diagnoosi sai mõned päevad tagasi üks Subaru Forester, mida on ontlikult esinduses hooldatud. Auto vanusega kasvas mootori õlikulu ning tavalise hooldusest-hoolduseni sõitmise katkestas ühel päeval kole mootorihääl, efektne tossupilv ning “jõulukuuse” süttimine näidikuteplokis.

Kui hoiatustuled armatuurlaual süttisid, oligi juba liiga hilja. Vahejuhtum tipnes remondikalklulatsiooniga summas 4500 eurot ja tõdemusega: “õli sai otsa.” Kui õli saab otsa, saab ka mootor otsa. Sekunditega.

Juhtum ilmestab värvikalt tõsiasja, et isegi korralik hooldamine margiesinduses ei taga mootori pikka eluiga, kui juht aegajalt mootoriõli taset ei kontrolli.

Sellel autol ei ole ühtlasi ka madala õlitaseme hoiatustuld. Rohkem ei olegi siin eriti midagi kommenteerida, diagnoos ütleb kõik. Lahenduse variante on aga ainult kaks:

vaja on kas uut mootorit või legona auto pagasiruumi kolinud mootori kapitaalremonti. Rahakotile valusad on mõlemad perspektiivid.

mootor
Õli sai otsa, mootor lõpetas töölepingu!
Puust ja punaseks: nii kontrollid õlitaset

Lõviosal autodest on mootori õlitaseme kontrollimiseks spetsiaalne kontrollvarras. Õli taseme kontrollimiseks toimi nii:

  • õli taset kontrollitakse tavaliselt töösooja mootoriga
  • auto peab olema pargitud tasasele pinnale
  • sureta mootor välja, oota umbes pool minutit, et õli jõuaks õlivanni valguda
  • võta õlitaseme kontrollvarras välja ja puhasta kaltsu või majapidamispaberiga
  • torka varras tagasi oma pessa, veendu, et varras läheb lõpuni pesasse
  • võta varras uuesti välja – nüüd näitab see õiget õlitaset

Õlivarda puhastamine ja tagasi panemine enne mõõtmist on oluline seetõttu, et töötava mootoriga paiskub õli mootoris ringi ning õlitaseme kontrollvarras on üleni õline. Selliselt vardalt ei saa õiget näitu lugeda.

Nii on õige õlitaset mõõta

Õlivardal on kas sälkudega, sakkidega või näiteks ka ruudustikuga markeeritud normaalne õlihulga vahemik. Varda tipu suunas olev märge tähistab minimaalset lubatud õlitaset, varda käepidemepoolne märge tähistab maksimaalset lubatud õlitaset.

Kahe märgise vahe tähistab tavaliselt ühte liitrit ning kui õli tase jääb juba miinimumi lähedale, oleks mootori heaolu nimel vaja sellesse värsket õli juurde kallata.

Kui pead õli juurde valama, siis ettevaatust, ära sellega liiale mine!

Siin üks paljudest linkidest, kus õpetatakse õiget õli valima.

Tekst ja pildid: Uku Tampere

KOMMENTEERI SIIN