Talvise autosõidu ABC: auto lumest puhastamise nipid ja ohutu liiklemine lumesajus5 minuti lugemine

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Auto lumest puhastamise nipid on talvel elutähtsad, sest tagavad ohutu liiklemise. Korralik lumest puhastamine nõuab õigeid töövahendeid ja võtab aega 10-15 minutit. Hea on teada ka seda, kuidas hooldada autot tihedas lumesajus või tuisus sõites.

Talvel on liikluses tihti näha autosid, mille tagaaken ja tagumine osa on kaetud lumega ning katusel ohustab kaasliiklejaid lumemüts – jah, tasub hoida pikivahet!

Eriti hull on olukord siis, kui tuiskab või sajab lund ja jäidet – tänaval liiguvad sõidukid, mille vaateväli on korralikult puhastamata. Tulemuseks on mõttetud õnnetused. Et mitte teisi ja iseennast ohustada, peab teadma, millised on auto lumest puhastamise nipid.

JÄTA MEELDE!Lume rookimine ei võta kaua aega, aega võtab oma suhtumise muutmine. Puhas auto on sinu liikluskultuurse käitumise visiitkaart ja väljendab hoolivat suhtumist nii endasse kui kaasliiklejatesse.

VAJALIKUD TÖÖVAHENDIDPehme hari (silikoonist harjastega ergonoomiline hari koos tagaosas oleva kaabitsaga on kestev ja ei kahjusta auto kere- ja klaasipindu), aknakaabits, kuiv “nahk” või pehmest mikrofliisist niiskust imav lapp, kindad. Talvel tasub auto korralikuks puhastamiseks võtta kuni 15 minutit lisaaega.

Auto lumest puhastamise nipid

1.SAMMKui auto on seisnud lageda taeva all ja on kaetud lume ja jääga, toimi nii: puhasta labidaga auto ümbrus, vabasta juurdepääsuteed ja väljasõiduala; puhasta harjaga juhiukse kohale jääv katuseala ja külgmine ukseala, sisene autosse, käivita auto ja lükka sisse esi-ja tagaklaasi ning küljepeeglite soojendus.

2. SAMMSulge auto uks korralikult ja lükka harjaga üleliigne lumi  k o g u  autolt maha. Alusta katuseosast, lükates lume sealt alla; edasi puhasta auto küljed ja tagaaken, tee rattakoopad ja rattarummud lumest puhtaks, lükka puhtaks kapotikaas (auto esiots) – kui ninaosa on korralikult puhastamata, saad sa seal peal oleva lumega esimese asjana sõidu ajal piltlikult lumega vastu vahtimist.

3.SAMMAlles nüüd asu esiakna kallale: lükka lumi harjaga hoolikalt maha, võta taskust jääkaabits ja puhasta kogu aknaala korralikult.

Käi kaabitsaga üle ka tagumised küljeaknad ja tagaaken. Klopi kojamehed lumest ja jääst puhtaks. Veendu, et kojameeste “harjad” on terved, vaheta kulunud kojamehed esimesel võimalusel uute vastu. Puhasta esi-ja tagatuled, vajadusel neid “nahaga” üle kuivatades.

Auto tagaklaasi ja tagumiste küljeakende puhastus ei ole kohustuslik, aga on tungivalt soovituslik. Esiklaas, esimesed küljeaknad ja küljepeeglid peavad olema nii lumest kui jääst alati puhtad. Numbrimärgid peavad olema nähtavad ükskõik, milliste ilmastiku-ja teeoludega.

NIPPHoia jääkaabitsat alati taskus, et see oleks käepärast ja soe. Parimad on silikoonist kaabitsad, aga hädast aitab välja näiteks ka plastikust parkimiskell.

Hoia kaabitsat samas taskus, kus hoiad silikoonpulka (-õli) ja lukuõli tihendite ja külmunud lukkude jaoks. Üks tasku, kolm hädavajalikku talvist abilist.

4.SAMMKontrolli üle, et peeglid on õiges asendis ja tagatud on korralik väljavaade igas suunas. Säti paika küljepeeglid ja tahavaatepeeglid.

Puhasta lumest tahavaatekaamera ja gabariidiandurid, kui need autol on. Soovitav on andurite vaateväli õrna lapiga ka kuivatada.

Liikluseeskirja reeglite järgi ei pea tagaaken olema täiesti läbipaistev, aga peeglid peavad olema puhtad ja õieti suunatud, et  autost oleks turvaline väljavaade.

Seadusega ei ole reguleeritud kui palju tagumine aken peab läbi paistma, aga kui see seal juba olemas on; ja on olemas ka tahavaatepeegel, siis liiklusturvalisust ja paremat nähtavust need igatahes lisavad.

5.SAMMIstu autosse, reguleeri salongisoojendused. Kontrolli üle kõikide tulede – päeva-,lähi-, kaug-, parktulede ja suunatulede korrasolek.

Korras tuled on sinu ja kaasliiklejate elukindlustus. Kui oled teistele nähtav, hoiad ära mõttetud õnnetusjuhtumid.

Talvise auto puhastamise juures ei tohi kunagi unustada tulede puhastamist! Hoia salongis alati valmis lapp, et vajadusel tuled ka sõidu jooksul üle puhastada.

Auto lumest puhastamise nipid

NIPPHoia sees auto tagaklaasisoojendust ja kui on, siis lülita aeg-ajalt sisse ka esiklaasi soojendusvõrk. Lumi ei “mätsi” sel juhul külma akent ja kojameestega on võimalik see klaasilt eemaldada.

NIPPPolitsei soovitab: talvel pikemat teekonda läbides, peata vahepeal sõiduk ja lükka aknad, auto tagumine osa ja numbrimärk lumest puhtaks. Auto numbrimärk peab olema loetav igal ajal! Tihedas lumesajus ja tuisus tuleb aeg-ajalt turvaliselt peatuda, et numbrimärkide loetavust kontrollida.

!Peatudes jälgi, et sa ei takista liiklust ja oleksid kaasliiklejatele nähtav. Lülita autol sisse ohutuled ja pane autost väljudes selga helkurvest.

Talvel liigeldes ei näe me suurt probleemi, et auto aken ja tagaots tuiskavad kiire sõiduga lumiseks ning seestpoolt ei näe välja ega väljast sisse ja ka auto numbrimärk on loetamatu.

Selline hoolimatus võib ootamatutes olukordades kaasa tuua otsasõite ja isegi ohvritega liiklusõnnetuse, sest juhi vaateväli on piiratud.

NIPPTeekonna planeerimisel eelista suuremaid teid, sest need on tõenäolisemalt lumest puhastatud ja seega liiklemiseks ohutumad.

6.SAMMSihtkohta jõudes pargi auto võimalusel varju alla või parkimismajja. Lükka autolt liigne lumi, klopi kojamehed ja puhasta aknad – nii väldid jääkirme tekkimist klaasidele. Aknad  ja tuled võiks ka niiskust imava lapiga üle käia, et niiskus ei muutuks läbistamatuks jääkirmeks.

ACCELERISTA KOMMMõnikord tundub taoline, lihtsate põhitõdede üle korrutamine ja lihtsaks rääkimine nagu viibutaks lasteaiakasvataja näpuga ja tuleks tutistama.

Aga vaatame peeglisse – kui paljud meist siis tegelikult oma elu, kaasliiklejaid ja sõiduvahendit nii palju hindavad, et võtavad  i g a  päev talvel aega autot korralikult puhastada?

Aus vastus: meid on liiga vähe. Õnneks saab suhtumist parandada, võtta lahti Accelerista Talvise autosõidu ABC-d ja kohe paremaks liiklejaks saada! Head lumerookimist ja turvalist liiklemist!

Kasutatud materjalid: Trafi.fi, liiklus.ee. Tekst: Janika Kurušev, Ylle Rajasaar

Meedia: Statoil, Fiskars. Pildid: Ylle Rajasaar

Talvise autosõidu ABC: Jäta kojamehed rahule!

Jaga

AVALDA ARVAMUST!