Kuidas valida enda vajadustele vastav kasutatud auto?

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Autovõõrale inimesele on auto ostmine keeruline protsess ning õige otsuse tegemisel tuleb enda jaoks läbi mõelda mitmeid olulisi aspekte. Møller Auto Mustamäe kasutatud autode müügijuht Chris Tõnisson räägib, kuidas valida mõistliku hinna juures enda vajadustele ja soovidele vastav auto.

Tõnisson soovitab kasutatud auto ostu puhul läheneda kõigele praktiliselt. Enne kütusekulu ja mootori võimsuse numbritesse liigset süvenemist võiks läbi mõelda hoopis selle, kui palju autot üldse kasutatakse, kus sellega sõidetakse ning mitut inimest peab auto igapäevaselt mahutama.

„Kütusekulu on oluline näitaja inimesele, kes sõidab väga palju, sel juhul on ökonoomse auto ostul ka mingit kaalu,“ räägib Tõnisson, kelle sõnul pole elektri- ega hübriidauto alati mõistlik valik inimesele, kes sõidab aastas vähem kui 15 000 kilomeetrit.

„Toon lihtsa näite. Oletame, et inimene sõidab vähe, aga ostab sellegipoolest hästi ökonoomse auto ning maksab selle eest 3000 eurot rohkem. Nüüd on tema igakuine kütusekulu 120 euro asemel 100 eurot. Tal tuleb sõita aastaid, et see raha tagasi teenida, ent selleks ajaks võib tal olla vaja juba hoopis suuremat või teistsugust autot.“

Automüügikuulutustes väljatoodud kütusekulu numbritesse soovitab Tõnisson mõningase reservatsiooniga suhtuda, kuna need ei pruugi peegeldada päriselu. „Kui müüdava auto kütusekulu näitab tehasenäidu järgi keskmiselt 5 liitrit sajale kilomeetrile, siis on oluline meeles pidada, et mõõtmine on toimunud laboris.”

“See tähendab, et näidu sisse pole arvestatud kulu mõjutavaid tegureid nagu tuuletakistust, asfaldi karedust, kurve, sõidustiili ega muud säärast. Seega võib reaalne kütusekulu tehasenäidust sõltuvalt autost mõneti erineda. Mõistlik oleks näidule juurde arvestada 1-1,5 liitrit,” ütleb Tõnisson.

Tõnissoni sõnul võiks läbisõitu ja aastanumbrit komplektina vaadata ning kõikide lisade ja mugavustega sõiduki ostmisel tuleb olla nende osas paindlikum. „Eks ostja soovib alati, et auto läbisõit oleks võimalikult väike, ent kasutatud auto ostmisel tuleb endale teadvustada, et sellega on varem juba sõidetud. Soodsama hinnaga kasutatud auto, millel on väike läbisõit ja värske valmistamise aasta, tuleb lisavarustuse osas teha mööndusi.”

“Kui aga mugavusvarustuse rohkus on oluline, tuleb paratamatult olla paindlikum auto läbisõidu osas. Eriti rikkalikult varustatud autode eest peab ostja olema valmis maksma kõrgemat hinda, sest maksavad need ju ka uuena enam,” lisab Tõnisson.

Oluline on mõelda ka sellele, kus autoga sõidetakse ja mitmekesi. Sellest saab tuletada, kui suurt autot vaja on. „Mõistlik oleks soetada auto, mis leiab sihtotstarbelist kasutust. Näiteks kahekesi sõites mahutab Golf maa ja ilm, pidevalt suurema seltskonnaga reisides sobiks Passati suurusklassis auto enam,“ räägib Tõnisson.

Sellest, mis vahe on esi-, taga- ja nelikveoga autol, saab enamasti aru vaid rasketes ilmastikuoludes ja libedusega. „Üldjuhul on enamus autosid esiveoga. Tagaveoga auto annab sportlikuma sõidutunde, küll aga peab arvestama, et tagaveolisel autol hakkavad libedaga rattad kergemini ringi käima ning sellega on märksa keerulisem kohapealt minema saada. Nelikveoga auto annab valikuvõimalusi juurde, sa ei ole ilmast sõltuv ning võid vabalt maanteelt metsateele keerata, kartmata kuskile kinni jääda,“ selgitab Tõnisson.

Mootorile ja tuledele tasub veidi rohkem tähelepanu pöörata juhul, kui inimene on liikuva elustiiliga ja läbib maanteel tihti pikemaid distantse. Igal nädalavahetusel suvilasse ja tagasi sõites võiks valida mootori, mille võimsus on suurem kui 85 kW, ent pelgalt linnas liigeldes mootori võimsus nii suurt rolli ei mängi.

Sageli maanteel liigeldes tasub investeerida parema valgustusvõimsusega LED- või ksenoontuledesse. Nende valgusvihk ei neeldu pimedas sõites märga asfaldisse nii kergesti ja nad valgustavad teed paremini. Nendele ja paljudele muudele detailidele saab Tõnissoni sõnul pöörata tähelepanu proovisõidul olles.

Eesti ilma arvesse võttes ei saa Tõnissoni sõnul üle ega ümber kliimaseadmest ega konditsioneerist, mis tagavad suviti mõnusalt jaheda ning õhurikka salongi ning klaarivad niiskete ilmadega kiiresti udused aknad. „Lisadest otsib Eesti inimene veel istmesoojendusi, parkimisandureid ja püsikiirusehoidikut.

Luksuslikumat interjööri ihkavatele inimestele oleme soovitanud ka nahksisustusega autosid. Nahksisuga istmetel võiks Eestis elades olla aga kindlasti istmesoojendus, muidu võib talvel autosse istumine päris külm olla.

Autovahetuse protsessi lihtsustamiseks on Møller Auto loonud kasutatud autode hindamise lehe, mis annab sõiduki marki, mudelit, läbisõitu, väljalaskeaastat ja lisavarustust arvesse võttes autole hinna, millega on esindus valmis auto omanikult ära ostma või uue vastu vahetama. Rakendust kasutavad nii Mustamäe kui Ülemiste Møller Auto esindused.

Foto: Taavi Sepp

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.