Kolmapäev, 24. aprill 2024
Soome Autoliidu uuringust selgub, et kõige sagedamini jääb suvine autoreis pooleli aku- ja rehviprobleemide tõttu. Mitut riiki läbival reisil saavad saatuslikuks ununenud või tähtaja ületanud dokumendid. Alljärgnevalt jagamegi viis soovitust autoreisi viperuse vältimiseks.

Esimene ja kõige olulisem reegel on, et reisile tuleb minna tehniliselt täiesti korras autoga. Akule võib teha liiga nii talvine pakane kui ka suvekuumus. Kui sõiduki korralised hooldused on õigeaegselt tehtud, on vähem võimalusi ootamatute olukordade tekkimiseks.

Kontrolli üle aku, rehvid ja rehvirõhud

Enam kui 5 aastat vana aku võib juba muutuda ebausaldusväärseks. Erinevalt talvest ilmnevad kuuma ilmaga akuprobleemid üsna ootamatult. Aku vahetus tuleks lasta teha spetsialistil, et sõiduk saaks sobiva ja korrektselt paigaldatud aku.

Rehvide seisundit, vanust ja rehvirõhku tuleks kontrollida enne autoreisile suundumist. Alla 4 millimeetri sügavune rehvimuster on vihmase ilmaga riskantne, enam kui 10 aastat vanad rehvid aga oma elukaare lõppu jõudnud.

Rehvi tootmisaeg on kirjas rehvi küljel – numbrikombinatsioon annab teada tootmise nädala ja aasta (2212 tähendab, et rehv on toodetud 22. nädalal aastal 2012). Vanade rehvide omadused muudab halvemaks kummisegu kõvenemine.

Sageli kuluvad rehvid ära enne, kui nende soovitatav elukaare lõpp kätte jõuab, kuid vähe sõitval või harva kasutataval hobiautol võib rehvide vanusepiir enne kulumist kätte jõuda.

Autoreisil on pagasit kaasas rohkem kui igapäevasõitudel, seetõttu tuleb sõiduki suuremat raskust arvesse võtta ka rehvirõhu puhul.

Kui sõiduk on täislastis, tuleb suurendada vähemalt tagumiste rehvide rõhku. Rehvirõhu soovituslikud andmed leiab nii omaniku käsiraamatust kui ka sõiduki uksepiilarilt või kütuseluugi siseküljelt.

Liiga madal rehvirõhk on turvalisusrisk ning suurendab rehvide kulumist ja kütusekulu. Rehvirõhu kontrollimist oleme varasemalt põhjalikult kirjeldanud siin.

Puhas ja terve esiklaas on oluline

Turvaliseks sõiduks on esiklaasi omadused äärmiselt olulised, seetõttu tuleb seda regulaarselt kontrollida ja puhtana hoida. Ere suvepäike kipub pimestama, hea nähtavuse seisukohast on tähtis, et klaas oleks terve ja puhas nii seest kui väljast.

Esiklaas on muuhulgas ka autokere kandev osa. Väikesed kriimud ja täkked tasub lasta spetsialistil üle vaadata, sageli on neid võimalik parandada ja klaasi ei peagi välja vahetama.
Esiklaasi parandus või parandus tasub teha margiesinduses.

Tänapäevastel autodel on esiklaasis mitmeid andureid, mida ametlikus esinduses osatakse korrektselt paigaldada ja kalibreerida.

Näiteks esiklaasiga integreeritud kaamera on osa juhiabi- ja turvalisussüsteemidest. Kui kaamera ei ole õigesti paigaldatud, ei pruugi ka kogu süsteem enam toimida.

Kliimaseade muudab autoreisi mugavaks – kui see töötab

Konditsioneer on oluline mugavusvarustus, aga ka turvalisuse tagaja. Juht on erksam ja värskem, kui autos on sobiv tempreatuur ja värske õhk. Seega tuleks hoolitseda selle eest, et õhufiltrid on heas seisus, kliimasüsteem korras ja täidetud.

Hooldamata seade toob kaasa suurema kütusekulu, sest kompressor peab rohkem tööd tegema. Regulaarselt hooldatud süsteemid aitavad vältida ootamatuid remondikulusid.

Välisreisile suundudes olgu dokumendid korras

Kui autoreis viib välismaale, tuleb eelnevalt kontrollida ka kindlustusi. Lisaks tavalisele liikluskindlustusele lisaks läheb vaja rohelist kaarti, samuti tuleks üle vaadata reisiseltskonna reisikindlustused.

Kui tegemist on liisinguautoga, siis tasub üle vaadata ka see, mis liisingulepingus kirjas.
Erinevates riikides võib olla erinevaid nõudmisi sõiduki varustuse osas (esmaabivahendid, tulekustuti, jne).

Pisemate vigade ennetamiseks vedelikud kaasa

Pikemale autoreisile minnes, ükskõik kas siis kodumaale või võõrsile, tasub väiksemate hädade ennetamiseks kaasa võtta ka mootoriõli ning jahutusvedelik.

Klaasipuhastusvedeliku lõppemisel saab seda lähimast bensiinijaamast ent kui on teada, et ees on metsareis, võib ka selle kanku kaasa haarata.

Allikas: Soome autoliit. Tõlkis: Lena Murd. Kaanepilt: Eik E. Sikk

KOMMENTEERI SIIN