Esmaspäev, 18. märts 2024
Eestis tänavu talve eriti ei olnud, selle asemel oli lõputu s..t suusailm, vihm, muda, pori, sool… ja “kojamehed” ehk auto klaasipuhastid said kõvasti vatti. Kevadise autohoolduse käigus tuleb ka tublide klaasipühkijate tervist kontrollida ja vajadusel vanad pensile ja uued tööle võtta. Kuidas aga aru saada, et nüüd on aeg kojamehed välja vahetada?

Korralik nähtavus on ohutu autosõidu eelduseks. Vihm, lobjakas, pori, sool ja pimedus või hoopiski ergav kevadpäike mõjutavad nähtavust ning seeläbi ka sõiduohutust.

Korralikel klaasipuhastitel ehk rahvakeeli kojameestel on esiklaasi puhtana hoidmisel tähtis roll. Praegu on paras aeg nende tervist kontrollida ja kulunud klaasipuhastid väljateenitud vanaduspensionile saata.

Mida teha, et klaasipuhastid oma tööd hästi teeks?

Kui külmal hommikul on esiklaas jäätunud, tuleb kojamehed auto klaasi küljest ettevaatlikult lahti saada. Olenevalt jää paksusest võib piisata vaid auto soojendamisest.

Samuti võib ettevaatlikult kojamehi mudida. Kui lobjakas ja jää klaasilt maha pühitud, võib kasutada nii sooja vett kui ka jääsulatusvedelikku.

Jäätunud klaasipuhastitega pühkimine lõhub kojamehi, aga kriimustab ka klaasi. Piisab korralikust öökülmast, et oma sõiduvahendi väljavaade rikkuda. Ja öökülmasid esineb Eestis ka suvekuudel, praegusest ajast rääkimata.

Kui on teada, et öösel võib temperatuur kukkuda miinusesse, tuleks sõitu lõpetades klaasipuhastid välja lülitada ning kontrollida, et kang ei oleks automaatsel puhastusrežiimil.

Ettevaatusabinõu on vajalik, et hommikul pärast auto käivitamist klaasi külge kinni külmunud kojamehed automaatselt tööle ei hakkaks – nii võib nende mootor läbi põleda.

Ööseks kojameeste ülestõstmine on aga aegunud ja kahjulik komme. Sel moel venib välja vedru, mis neid klaasi vastu peaks suruma – kogu süsteemi väljavahetamine ei ole odav lõbu.

Samuti tuleks hoolitseda selle eest, et klaasipesuvedelik otsa ei lõpeks. Kojameeste tempokas nühkimine vastu kuiva ja porist klaasi kahjustab nii puhasteid kui ka klaasi ning nähtavust.

Aeg-ajalt võiks klaasipuhasteid pesta sooja vee ja nõudepesuvahendi lahusega ning seejärel pehme lapiga kuivatada. Selleks tuleb need ettevaatlikult eemaldada ja mõneks ajaks likku panna, et mustus lahti tuleks.

Osa autoomanikke käivad kojamehed puhastuskuuri järel üle ka silikooniga, aga spetsialistid paluvad seda mitte teha, sest silikoon jätab jäljed esiklaasile ja kahandab nähtavust. Seega pese, ja pane tagasi. 

Kel kodus nõudepesumasin, võib kojamehed seal ära vannitada, kasutada võib tavalist 50-kraadist programmi. Alati kui on tunda, et kojamehed on mustad, võib neid pesta, see pikendab nende eluiga pisut. Ja loomulikult tuleb üle käia klaasipuhastusvahendiga ka esiklaas, et puhtad kojamehed saaksid puhtale pinnale.

Millal on õige aeg klaasipuhasteid vahetada?

Klaasipuhastite harjad on kummist, mida lisaks talvisele soolale, külmale ja porile kahjustab ka suvine päike ja soojus. Seega soovitatakse klaasipuhasteid regulaarselt vahetada.

Sõltuvalt aastasest läbisõidust, auto puhtana hoidmisest ja ka klaasipuhastite kvaliteedist soovitatakse neid vahetada 1 – 2 korda aastas.

Kojamehed tuleb ära vahetada kui auto klaasile jäävad olenemata nende puhastamisest triibud. See annab märku, et klaasipuhasti kummiriba on kahjustunud ning on aeg uued kojamehed osta.

Samuti on aeg vahetuseks siis kui klaasile jäävad laigud või jääb klaas ühtlaselt määrdunuks (näiteks kaassõitja pool). Sellisel puhul tuleks lasta spetsialistil kontrollida ka klaasipuhastite varsi ja mehhanismi.

Kui aga klaasipuhasti väriseb ja hüpleb, on samuti aeg kojamehed välja vahetada. Kriuksuma kippuva kojamehe puhul võib olla abi hoolikast puhastamisest, kui see ei aita, siis tuleb need välja vahetada.

Kriuksumise süüdlaseks võib olla esiklaasi ja klaasipuhasti varre vaheline vale kaldenurk, mille saab spetsialisti abiga õigeks timmida. 

Paljudel autodel on klaasipuhastid ka tagaluugil – kõik eeltoodu puudutab ka tagumist kojameest. Turvalist liiklemist!

Kaanepilt: Ylle Tampere

blank

Lena on autonduses kogenud tegija. Ta ise ütleb, et tema nõrkuseks on kiired ja vihased sõidukid. Acceleristas on Lena üks meie kibedamatest testisõitjatest ning ühtlasi tugev turundusstrateeg.

KOMMENTEERI SIIN