Neljapäev, 30. november 2023
Autotootjad on riburadapidi alustanud mitmete klassikute varuosade taastootmist. Nüüd lisandus nimekirja ka Toyota oma kuulsa AE86 Corolla Sprinter Trueno/Leviniga.

Nissan on veel sammu kaugemale läinud ning toodab uuesti legendaarse Skyline GT-R variatsioonide RB26 mootoriplokke, Nismo Heritage Parts pakub isegi terve auto tehasevääriliseks tegemist. Loomulikult maksab see keskmiselt neeru, jala ja südame, aga ma kaldun teemast kõrvale.

Toyota GR Heritage Parts programm midagi nii drastilist ei paku, kuid alates 1. novembrist on uuesti tootmises AE86 tagumised pidurisadulad ja käändmiku roolihoovad, detsembris lisanduvad ka veovõllid. Neid saab hakata tellima otse esindusest – täpselt nagu uuemategi mudelite varuosi.

Toyota AE86 uued vanad osad

Aga nüüd kindlasti paljude jaoks see põhiline küsimus – miks? AE86 Corolla Sprinter Trueno/Levin tuli tootmisse 1983. aastal – mis selle eriliseks teeb? Selle kohta olen kirjutanud lähemalt siin, kuid lühidalt – AE86 ujus igavate ökonoomsete seebikarpide ajastul vastuvoolu, olles kerge, tagaveoline ja suurepärase kõrgepöördelise vabalthingava mootoriga luukpära või kupee, mis ei maksnud hingehinda ei osta ega pidada.

Mängu tulid “Initial D”, “Kiired ja vihased” ja “Need for Speed” ning nüüdseks maksab isegi kehvas korras AE86 sama palju kui värske Corolla, ja eks see olegi tootjale initsiatiiviks aidata omanikel selliseid autosid elus ja teel hoida – see auto on nüüdseks osa popkultuurist ja positiivsest brändikuvandist.

GR Heritage Parts programm alustas A70 ja A80 Supra komponentide taastootmisega, edasi hakati pakkuma ka 2000GT ning J40 Land Cruiseri osi. Paraku ei toodeta programmi raames osi viimase AE86 otsani, vaid siiski täpsustamata, piiratud aja jooksul.

Toyota Corolla AE86 Levin Coupe
Ka Eestis on mõni haruldus leida – pildil Toyota Corolla AE86 Levin Coupe

Fotod: Toyota, autor

blank

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.