Oma auto on nagu oma voodi – usaldusväärne, mugav ja väga raske vääriliselt asendada, kui sellega juba harjunud olla. Kuidas teha nii, et auto eluiga oleks pikem ja saaksime seda kauem nautida?

[dropcap]VALI HEA AUTO[/dropcap]Enamik autosid kestavad hooldades mõistlikult, kuid mõned autod lagunevad paratamatult rohkem kui teised. Jaapani autod on legendaarsed oma töökindluse poolest, samal ajal kui näiteks Saksa autode remont võib kalliks minna. Tasub kaaluda väikese läbisõidu ja hooldusajalooga kasutatud auto ostmist.

[dropcap]PEA HOOLDUSGRAAFIKUST KINNI[/dropcap]Järgi maniakaalselt oma auto kasutusjuhendis ära toodud hooldusgraafikut. Tee täpselt seda ja täpselt siis, nagu seal kirjas on. Ära tee rohkem – kui seda pole Pühas Raamatus, siis seda pole vaja teha. Arvesta, et läbisõidu kasvades võivad hooldused minna kalliks, aga ära heitu, pea meeles, et valmistad oma autot ette aastatepikkuseks teenistuseks.

auto ja mehaanik

[dropcap]LEIA USALDUSVÄÄRNE MEHAANIK[/dropcap]Ametlikes esindustes on olemas tööriistad ja koolitatud personal, kuid need kipuvad olema kallid. Kui su auto garantii hakkab lõppema või on juba lõppenud, asu otsima usaldusväärset mehaanikut. Küsi soovitusi sõpradelt ja tuttavatelt ning heida pilk peale ka internetifoorumitele. Ütle leitud mehaanikule, et tahad selle sõiduki endale igaveseks jätta ja otsid pikaajalist kliendisuhet.

[dropcap]REMONDIFOND[/dropcap]Autod lähevad teinekord katki ja piisavalt suure remondiarve peale võib tekkida kiusatus minna salongi uut autot ostma. Aga pea meeles – kui ostad 20 000-eurose auto, peaks vana auto remondi peale minema 5 aasta jooksul igal aastal vähemalt 4 000 eurot, et see end ära tasuks.

Hoia endal varuks 1 500-2 000 euro suurust remondiraha, sel moel peaksid võimalikud ootamatud kulud kaetud olema (või kui seda pole aasta jooksul vaja läinud, siis miks mitte ka need kingad… – Accelerista).

[dropcap]SÕIDA ETTEVAATLIKULT[/dropcap]See ei tähenda auto ümber klaaskapi ehitamist, vahel võib jõuline kiirendamine autole isegi hea olla, kuid ära sõida kogu aeg agressiivselt, see kulutab nii autot kui su närve. Väldi õnnetusi – peale vigastusteohu võib piisavalt palju lõhutud sõiduki uuelähedasse seisundisse putitamine olla raske. Kui neljarattaline on osalenud suuremas avariis, ei ole see kunagi sama hea kui uus.

[dropcap]PUHTUS[/dropcap]Puhtus on autoväärikuse esimene nõue. Auto värv ei ole mitte ainult ilus, vaid ka kaitseb metalli selle all. Pese oma neljarattalist kaaslast regulaarselt ja eemalda lindude väljaheited ning puudelt tulnud sodi. Ka vahatamine ei tee halba.

Pärast pesemist võiks kapoti, pagasiruumi ja uste servad puhta rätikuga ära kuivatada. Samuti võiks kapoti alt tolmu pühkida, kuid seda tehes tuletame meelde eelnevalt üle lugeda auto ümber ohutult toimetamise lugu, et jagajale ei jääks näpud.

[dropcap]OLE TÄHELEPANELIK[/dropcap]Pane tähele, kui autost tuleb imelikke helisid ja lõhnu, vibratsioone, või kui midagi tundub lihtsalt valesti olevat. Ära lase endale öelda, et see on normaalne – nagu iga ema tunneb oma last kõige paremini, tead ka sina oma autot ja tema tavapärast olekut kõige paremini.

Võid ka lasta igal aastal mõnel sõbral oma autoga sõita, kuna mõned vead võivad ilmneda nii järk-järgult, et igapäevaselt sõites ei pruugi seda märgata. Kui sinu meelest on kõik hästi, aga su sõber arvab, et rool pole ratastega ühendatud ja pidureid pole, tuleks minna töökotta.

[dropcap]PARANDA KOHE[/dropcap]Hoia oma autot sellisena, et ta oleks väärt pikka eluiga. Väikesed asjad nagu katkised detailid või mittetöötav aknatõstuk panevad sind oma sõiduvahendit vihkama. Paranda kõik katkised asjad kohe ära, et uus ja tore tunne kestaks kauem.

[dropcap]HARI END[/dropcap]Kaalu autoparanduse algkursusele minekut. Oma Plekk-Liisu hoidmiseks ei pea hakkama õlirulliks, kuid teades, kuidas asjad töötavad, on lihtsam vigu tuvastada ja tõenäosus südametunnistuseta mehaanikult tünga saada on väiksem. Viimane oht on naiste puhul eriti reaalne.

[dropcap]…LASE MINNA[/dropcap]Kuigi sõiduki eluiga võib olla väga pikk, on olukordi, kui tuleb minna lasta. Tõsise avarii tagajärjel võib kõveraks minna näiteks auto raam, mida korralikult parandada võib olla ebamõistlikult keerukas.

See võib kaasa tuua ebaühtlase rehvikulu, probleemid kokku- ja lahkujooksuga ning muuta neljarattalise ohtlikuks järgmistes avariides. Lisaks meie ilmastikutingimustes lase kontrollida roostet, mis strateegilistes kohtades võib samuti vähendada auto sooritusvõimet õnnetuse korral.
auto roostetab

Allikas: VroomGirls, pildid: Pixabay

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.