Neljapäev, 28. märts 2024
Autohoolduse teemadel kohutavalt emotsionaalne Uku Tampere sihib selles suunas, et autode eluiga korraliku hoolduse abiga võimalikult pikaks aidata. Viimasel ajal on ta maadelnud VW Crafteri hooldustega ning nendes sehkendustes on aeg jõudnud korraliku ehk dünaamilise käigukastiõli vahetuseni. Miks ja kui tihti on vaja automaatkäigukastis õli vahetada ja miks just dünaamiline õlivahetus?

Eluaegsest käigukastiõlist kuulsin mina esimest korda aastal 2004, kui meie peres olnud Ford Mondeo automaatkast tuksi läks. Selgus, et turbiin on kulunud ja põhjus lihtne: kastis olnud “eluaegne” õli oli nii läbi, et piltlikult öeldes lihvis turbiini ära läbisõidul 200 000 km.

Täna on käigukastide eluiga ja õlivahetus endiselt aktuaalne teema, sest liiga paljudel autodel ei ole automaatkasti õli vahetamist üldse ettegi nähtud ning paljudes esindustes puuduvad ka võimalused ja/või tahtmine käigukastiõli täielikult vahetada.

Kui autode müügis ja hooldusjuhendis peetakse silmas seda, et õli eluiga on sama pikk kui käigukastil, st klient “säästab” selle pealt, et ei pea kastis õli vahetama, siis praktikas tähendab see vastupidist – käigukast elab nii kaua kui õli.

Nii või naa saab tarbija kenasti pügada, sest selles kontekstis tähendab “eluaegsus” Eesti oludes mitte palju üle 200 000 km läbisõitu, kesk-Euroopa paremates sõiduoludes kuni 100 000 km rohkem. Loomulikult on kasutusest tulenevaid erandeid mõlemas suunas.

250 000 km on kesk-Euroopas nö keskmine tavaline läbisõit, pärast mida hiljemalt autod uute vastu välja vahetatakse. Sest uued autod on turvalisemad ja loodussõbralikumad ning muu säärane.

Selles kontekstis on väga loogiline, et auto käigukastis õli vahetamist pole ette nähtud, sest tegelikult ei ole ka autodega üle 300 000 kilomeetri sõitmine ette nähtud – kui me räägime laiatarbeautodest.

Täna teen ma tööd VW Crafteriga, millel tehase hooldusjuhendis on ette nähtud käigukastiõli vahetamine 190 000 km läbisõidul. Kusjuures, see õli vahetamine on nö värskendusvahetus ehk vahetatakse vaid osa õlist.

Crafter tanklas

Automaatkäigukastide teemal sotsiaalmeedias ja autofoorumites silma peal hoides saab peagi selgeks, et hädas ollakse omajagu, aga juurpõhjuseid ei pea kaugelt otsima – käigukastid ei ole kehvad, neid lihtsalt ei hooldata.

Mina olen vääramatult seda meelt, et kui autosid algusest peale “nii nagu vaja” stiilis hooldataks, siis peaksid need oluliselt kauem vastu ning tarbijad peaksid häälekalt nõudma, et autod kestaksid kaua ja oleksid hooldatud selliselt, et need veel kauem kestaksid.

Ühe asja võimalikult pikka aega kasutamine on keskkonna mõistes ideaalne lahendus, aga samal ajal on see ka inimese rahakoti vaates rentaabel, eriti nüüd, kus uute autode hinnad teevad jaburusrekordeid.

Oli juttu kesk-Euroopa 250 000 km läbimisest. Praktika näitab, et need “otsas” autod tuuakse meile siia ja neid kasutatakse veel pikka aega – et mitte öelda, et nende elu siin alles algab! Eestis remonditakse neid nii, et soolikas tagant väljas, kirutakse ja vannutakse, aga ikkagi kasutatakse, sest uut ei jaksa ju ka osta.

Meil pole palju parata selles osas, mis tehakse ja kuidas käitutakse Saksamaal. Kuid me saame siit uuena ostetavaid masinaid ja alles esimese nooruse lõpus olevaid imporditud masinaid edaspidi hästi hooldada ja seeläbi nende eluiga oluliselt pikendada.

Pole ilmselt parata sedagi, et see nn eluaegne õli elab usinalt edasi nii lugudes tuksi läinud automaatkastidest kui ka sellises lihtsas faktis, et käigukastides õli vahetamine jääb isegi margiesindustes vajalikust enam unarusse, aga kui saab mõnedki autod normaalselt kastiõli vahetama, siis on juba tuju hea.

Spetsialist on vaatega nõus

Kuna ma ise ei ole ei insener ega muud moodi asjatundja, siis küsisin asjatundjalt abi. Minu kohati jaburatele küsimustele vastas Karmo Siivelt Autosaal OÜ-st.

Otsisin Tallinnast kohta, kus oma (mõõtmetelt suurele) Volkswagen Crafterile automaatkasti dünaamilist õlivahetust teha. Esindus ei aita, Hõbenoolde ei mahu. Ilmselgelt pole suure Crafteri automaatkasti õli vahetus eriti populaarne teema.

Läbi tuttavate soovituste jõudsin Karmo ja tema kolleegini, kes möödunud sügisel pärast Hõbenoolest koondamist asutasid oma ettevõtte ning pakuvad seal just automaatkäigukastide hooldust.

Selgus, et nende töökoja ruum Artelli tänaval on piisavalt suur, et Crafter sisse mahutada ning ka nende tõstukiga Crafterit tõsta. Etteruttavalt võib öelda, et lihtne see polnud, aga õnnestus.

Crafter dünaamiline õlivahetus

Eks ilmselt on mingeid kohti veel, kus käigukastile dünaamilise õlivahetuse saaks teha, aga ma olen juba ammu aru saanud, et ma ei ole nii rikas, et võiksin oluliste tööde tegemisel mingites nurgatagustes kohtades käia – tähtis on, et kõik oleks puhas, vahetatud saaksid õiged tihendid ja filter ning et kasutatakse kindlasti ka õiget õli!

Endised Hõbenoole töötajad, kes on kogu oma elu automaailmas tegutsenud mehed, ei ole suvaline nurgatagune koht. Seega sobib. Igatahes sai asjad kokku lepitud ning kui õli oli vahetatud, jätkus muudki juttu kauemaks.

Peamiselt sel teemal, et miks ja kui tihti peaks automaatkastis õli vahetama. Ning CVT kastis. Ning DSG kastis. Ja sealt edasi lausa sinnani, et enamikes nelikveosüsteemides tuleb veel ka Haldexi õli vahetada. Kui tahad sel teemal nõu, siis nüüd tead, kuhu pöörduda, sest Haldexi süsteeme tunnevad mehed kah.

Minu muretsemisele, et mitte öelda halale pikkade õlivahetusvälpade ja nn eluaegsete õlide kohta oli meestel omast kogemusest kohe lugusid juurde rääkida. Näiteks on BMW üks neist, kes harrastab „lifetime fill“ märgist. Seda pannakse nii käigukastidele kui diferentsiaalidele jne.

Praktika ütleb aga seda, et õli on vaja ka BMW kastis ja diferentsiaalis vahetada ja vahetamata jätmisel ongi nende käigukastide eluiga 200 000-250 000 km. Õlivahetus pikendab seda eluiga kindlasti.

Crafter dünaamiline õlivahetus

Jäädes BMW 6HP ja 8HP tähisega käigukastide näite juurde (mille õlide kohta BMW ütleb eluaegne), siis käigukastide tootja ZF soovitab käigukastis õli vahetada 80 000 km läbimisel või 8 aasta möödumisel.

Minule ei ole siinkohal vaja rohkem öelda: käigukasti tootja teab, mida tema poolt ehitatud kast vajab. Kui autotootja, kelle toodangu küljes kast on, mingit muud juttu ajab, on selle asja nimi juba turundus.

Käigukastiõli anatoomia

Automaatkäigukasti õlil (automatic transmissioon fluid ehk ATF) on õige mitu ülesannet ja tegemist on oluliselt keerulisema vedelikuga kui näiteks mootoriõli. Automaatkäigukastiõli ülesandeks on loomulikult õlile omane liikuvate osade määrimine ja mehhaanilise kulumise eest kaitsmine.

Kuid lisaks on ATF-i ülesandeks tagada jõu edasi kandmine ja vajalik hõõrdumine siduriketaste vahel, olla hüdroõli klappide liigutamiseks, jahutada käigukasti ja puhastada selle ülitäpsed pinnad, kanda kulumisest tekkiv metallipuru filtrisse, hoida tihendid pehmed, vältida metallpindade korrosiooni, tagada kõrgete ja madalate temperatuuride talumine jne.

Tegu on väga keerulise kokteiliga, millel on palju ülesandeid, millest igaühe korrektselt tegemine on käigukasti pika eluea seisukohalt kriitilise tähtsusega – kui õli mingis osas jänni jääb, siis väheneb ka käigukasti eluiga tuntavalt.

Crafter dünaamiline õlivahetus

Õli vananeb ja selle hädavajalikud omadused muutuvad ajas temperatuuri, mehhaanilise surve jms toimel. Nii nagu mootoriõli vajab vahetamist, tuleb ka ATF-i regulaarset vahetada. Kui käigukastiõli ei vaheta, siis ongi tegemist eluaegse õliga, sest käigukast saab lihtsalt otsa.

Automaatkäigukasti ja ka tavalise käigukasti õigeaegne hooldus ehk esialgu õlivahetus on oluline eeskätt selle tõttu, et just vale õlitase (õli on välja lekkinud) või vana ja omadused kaotanud õli on peamised põhjused, miks käigukastid tuksi lähevad. Kasutajate ebapädevust ei maksa ka alahinnata, aga värske õliga automaatkast kannatab ka kuritarvitamist oluliselt enam.

Fakt on aga see, et automaatkäigukasti rikked on olenemata kasti tüübist küllalt kulukad, sest kasti remontimisel räägime me tuhandetest eurodest. Lühidalt ja selgelt: ükskõik millise sõiduki automaatkäigukasti õli peab regulaarselt vahetama, öeldagu sulle esindusest selle kohta mida tahes.

Crafter dünaamiline õlivahetus

Ma ei taha küll otseselt esindustele liiga teha, sest lõppkokkuvõttes on ju nende eesmärk äriühingutena teenida kasumit ja müüa autosid, töötunde ja varuosi, aga on üsna keeruline vastu vaielda sellele, et margiesinduste huvi ulatub rusikareeglina peamiselt sinnani, et auto peaks garantiiaja lõpuni vastu.

Ja kui me tuleme tagasi selle juurde, et kui kaua üks eluaegne käigukastiõli mängib, siis garantiiaja lõpuni kindlasti, aga mitte liiga palju kauem.

Teine asjaolu on see, et meil siin Eestis on tingimused natuke erinevad kui kesk-Euroopas. Siin sõidetakse lühemaid otsi, kehvemates tingimustes ning erinevate ilmaoludega. Need kõik faktorid lühendavad kõigi õlide eluiga võrreldes autotootjate poolt ette nähtuga.

Kuna kõigile meeldivad rusikareeglid, siis asja tundvad mehaanikud, kes ei ole margiesindustega seotud, sh Karmo, raiuvad kui ühest suust, et keskmine soovitatav hooldusvälp CVT ja DSG käigukastidel on 40 000-60 000 km ja nö tavaautomaatkäigukastil 80 000-120 000 km.

Esindused ajavad ikka oma nisujuttu, et hooldusplaanis on see ja hooldusplaanis on teine ja et pole ette nähtud või pole vaja. Sõltumatud spetsialistid on pea eranditult teist meelt ning väga saladuskatte all öeldes, siis olen minagi margiesinduses sealse töökoja juhatajaga pikalt vestelnud õlivahetusvälpadest ning minuga on nõus oldud. Praktika on lihtsalt erinev.

Crafter dünaamiline õlivahetus

Paradigma on muidugi muutumas, sest keskkond meie ümber nõuab vanade raiskavate mõttemallide muutust ja kui näiteks 2015. aastal sõna otseses mõttes keeldus esindus autol õli vahetamast 10 000 km läbimisel st enne ametlikku hooldusaega, siis nüüd ollakse mootoriõlide vahetamisel nii palju avatumad, et enamasti soovitatakse vähemalt suuliselt mootoriõli tihemini vahetada kui tehase hooldusvälp ette näeb. Ja see on ka õige.

Miks dünaamiline õlivahetus?

Täna teen ma tööd VW Crafteriga, millel tehase hooldusjuhendis on ette nähtud käigukasti õli vahetamine 190 000 km läbisõidul. Kusjuures see õli vahetamine on enamasti nö värskendusvahetus, ehk vahetatakse vaid osa õlist.

Kindlasti on see parem kui mitte midagi, aga vaadates seda, kui määrdunud õli tuli välja Crafteri automaatkastist, siis julgen väita, et see värskendusvahetus on olnud raha raiskamine – seda enam, et tavaline õlivahetus esinduses maksab natuke alla 400 ja dünaamiline vahetus Autosaalis umbes 500 eurot (varieerub sõltuvalt autost).

Tõsi, oli juttu paradigma muutusest ning järjest enam margiesindusi pakub lisaks õli uuendamisele ka kogu õli vahetust ning eeldatavasti tehakse seda samuti dünaamiliselt. Kuid seda pead sa oskama kliendina küsida ja tellida. Ehk nüüd pärast seda artiklit oskad?

Kui isegi mõnes esinduses on see võimalus olemas, siis järgmiseks jõuame sinnani, et margiesinduste kõrge hinnatase ei ole tihti kõige sobivam just teise või kolmanda ringi autode omanikele (suur osa neist autodest vajab oma esimest või teist käigukasti õli vahetust) – sellised kliendid pigem eelistavad enda sõidukeid väiksemates ja spetsialiseerunud töökodades hooldada.

Mina julgen väita, et sain oma kasti hooldusega jaole nn viimasel hetkel ja kui oleks tehase hooldusjuhise najal edasi suristanud, siis oleks juba varsti tõsised kastiprobleemid käes olnud, sest dünaamilise vahetuse käigus välja tulnud õli oli üsna määrdunud ja tegelikult olid ka käiguvahetused koormuse all tiba äkilised.

Eks kindlasti on kast haiget saanud võrreldes sellega, kui oleks algusest peale korralikult dünaamiliselt õli vahetanud. Aga praegu veel ei olnud liiga hilja ja käigukasti kapitaalremonti lükkasin edasi ikka aastate võrra.

Tundub uskumatu, et tehase hooldusjuhendi järgi oleksin võinud pildil nähtava õliga sõita veel 130 000 km, kusjuures minu auto on sõitnud peamiselt pikki otsi ning ette nähtud ühe värskendusvahetuse asemel on tehtud juba kaks vahetust.

Crafter dünaamiline õlivahetus

Probleem on selles, et nö tavalise või manuaalse õlivahetuse teel ei saa käigukastist vana õli kätte ja seega ei saa seda manuaalselt vahetada, vaid pigem parimal juhul osaliselt uuendada. Kui käigukasti alt punn lahti keerata, siis jookseb välja vaid umbes kolmandik õlist. Õli jääb suuresti käigukasti kanalitesse, torudesse ja soppidesse, maakeeli nn turbiini sisse.

See tähendab, et näiteks 6 liitrist õlist vahetatakse niimoodi välja ainult 2. Selge on see, et neli liitrit musta ja vana õli seguneb uue õliga ning tulemust sisuliselt pole. Ka on üsna mõttetu paigaldada uut filtrit, et sinna kohe vana ja must õli sisse juhtida. Kogu õli niimoodi välja vahetada ei ole võimalik.

Näiteks vanematel Mercedes-Benzidel on veel üks teine “punn” turbiini küljes, mille kaudu saab kogu õli välja lasta ja vahetada. Aga kui seda punni ei ole, siis aitab dünaamiline õlivahetus. See on sisuliselt õli vahetamine käigukasti töötamise ajal ehk sõitval autol. Auto sõidab küll tõstuki peal ja siseruumis, olles ühendatud spetsiaalse masina külge.

Masin asendab käigukasti õlivanni ja pumpab käigukastile uut ja puhast õli ühest otsast sisse ning kogub teisest otsast kokku vana ja musta. Pidev ja piisav õlirõhk ning uue õli pealevool aitab käigukasti enda tööd ja selle käigus toimuvat õliringlust kasutades käigukastist kogu vana õli kätte ja asendada selle uue, puhta õliga.

Crafter dünaamiline õlivahetus

Oluline on, et uus õli oleks ka kindlasti just selline, mida tootja on ette näinud ning et seda oleks täpselt õiges koguses. Vale õlitase põhjustab probleeme, vale õli põhjustab probleeme – selles mõttes on automaatkast küll nõudlik ja isegi kapriisne.

Aga samas kui hoiduda asjatundmatutest ja nurgatagustest, siis ei ole põhjust automaatkasti ega selle hooldust karta.

Kokkuvõtvalt

Pika jutu mõte lühidalt on see, et kui sul on automaatkastiga auto, olgu tal DSG, CVT või hoopis traditsiooniline turbiiniga automaatkast, siis tuleb ka automaatkasti õli usinalt vahetada – CVT ja DSG kastidel sõltuvalt kasutusest juba isegi 40 000 km tagant, traditsioonilistel automaatidel orienteeruvalt 100 000 km tagant.

Ja teine mõte on see, et siin maksaks pigem usaldada automargist sõltumatuid käigukastispetsialiste, kes suudavad kastidele dünaamilise õlivahetuse teha. Ei ühtegi etteheidet esindustele, sest nemad teevad seda, mida nad peavad tegema, kuid auto omanik võiks siiski võtta eesmärgiks auto võimalikult hästi hooldamise ja pika eluea.

See on võimalik ainult siis, kui nii mootori kui ka käigukasti – need kaks on auto kõige olulisemad sõlmed – õlid on vahetatud pigem tihemini kui harvemini.

Tähtis on tähele panna, et õigesti tehtuna ei saa dünaamiline õlivahetus korras ja kulumata käigukasti ära rikkuda, kuid samal ajal ei ole dünaamiline õlivahetus ka päris imerohi ja juba tuksi läinud käigukasti see ei paranda.

Dünaamilisse õlivahetusse tuleb suhtuda kui tavalisse hooldusse ja kui kastil on juba mingi viga küljes, siis mustuse välja pesemine ja uue õli panemine võib teatud juhtudel olemasoleva probleemi selgemalt esile tuua.

Kuna õlivahetus ei paranda juba kulunud ja rikkis käigukasti, tehakse normaalses kohas enne õlivahetust käigukastile diagnostika ning vajadusel suunatakse klient käigukasti remonti, et siis juba korras käigukast uue õliga täita.

Aga kui kast veel tuksis ja kulunud ei ole, siis sõidab see pärast dünaamilist õlivahetust nagu uus. Nii oli ka Crafteriga – vana õli andis vahepeal käiguvahetustel tunda, pärast vahetust on käiguvahetused sõna otseses mõttes märkamatud ja kast toimetab nagu uus.

Crafter dünaamiline õlivahetus

Fotod: Uku Tampere

KOMMENTEERI SIIN