Roostetav auto ei ole mitte ainult silmale halb vaadata, vaid probleemi ignoreerides võib see põhjustada parandamatut kahju. Korrodeerunud metall on nõrgem ja lõpuks tekivad läbivad augud. Kuna rooste, erinevalt paljudest teistest automuredest, ei tule kahtlase hääle või suitsupilvega, on siin mõned nipid, kuidas seda avastada ja ennetada.

[dropcap]KUIDAS TUVASTADA[/dropcap]Lisaks ilmselgetele märkidele nähtava rooste näol on veel vihjeid, et midagi võib toimuda. Nende hulka kuulub näiteks mullitav ja kooruv värv või veelekked kohtadest, kus veelekkeid ei peaks olema.

[dropcap]ENNETUS[/dropcap] Kuidas ennetada rooste teket? Millised abinõud tarvitusele võtta? Sest kui see pahalane kord on oma hambad auto keresse löönud, on sellega raske võidelda. Lihtsate nippidega saab rooste teket vältida.

[dropcap]![/dropcap]Pese autot regulaarselt! Eriti oluline on see talvel, kui teedel on ohtralt soola, kuna see aitab rooste tekkele reipalt kaasa. Ei tasu unustada ka põhjapesu. Kontrolli uste ja kerepaneelide alumisi servi ja nendes olevaid äravooluauke, et need poleks ummistunud ja vesi saaks rahus ära voolata.

[dropcap]![/dropcap]Vahata! Vahakiht puhtal värvil aitab seda pesukordade vahel kaitsta. Võid kaaluda ka auto puhtale põhjale põhjamastiksi kandmist.

[dropcap]![/dropcap]Paranda! Kõikvõimalikud kriimustused või mõlgid tuleks parandada võimalikult kiiresti, et kaitsmata metallile ei hakkaks tekkima rooste.

[dropcap]RAVI[/dropcap]Kui rooste on alles tekkimas, saad soovi korral selle koha enamasti ise ära parandada. Väikese kriimu puhul on võimalik osta väike remondikomplekt, mis sisaldab sobivat liivapaberit, krunti, olemasolevaga sobivat värvi ja lakki. Tõsi, selline isetehtud värviparandus jääb tõenäoliselt vähemalt kogenud silmale näha, kuid korralikult tehes on mõneks ajaks suurem parandus edasi lükatud.

Kui kahju on suurem, tuleb parandamine jätta professionaalidele – keevitus või uus kerepaneel võib olla abiks, kuid kui rooste on jõudnud kandva konstruktsioonini, võib olla mõttekam auto remontimise asemel uue vastu välja vahetada.

Rooste lihtsalt kinnikatmine pikemas perspektiivis kasu ei too. Kahjustatud metall tuleb lihvida puhtaks seni, kuni alles on vaid puhas, haljas metall. Siis saab pinna katta kruntvärviga ja seejärel värvida. Kui aga metalli on tekkinud läbivad augud, tuleb auto viia keretöökotta.

Rikutud kohta parandades on eriti oluline eemaldada kogu rooste – kui midagi alles jääb, hakkab see enda ümber levima. Lihtne soovitus on pärast iga pesu oma auto korralikult üle vaadata – probleemile varakult jälile saades on võimalik säästa väga palju raha.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Üsna sama jutt nagu hambaarstil: käi kord aastas kontrollis ja enneta pisikesi auke, sest pärast on käest lastud sahtlit sootuks keerukam ja kallim parandada. Ehk siis – auto, mis on üks emotsionaalsemaid ja kallimaid oste, tahab pika kasutusaja nimel hooldamist. Umbes nagu hambad. Või lemmikloom. Teisalt, selline pai tegemine loob omaniku ja auto vahele toreda sideme. Rooste surm on hoolikas omanik.

Allikas: Wheelsforwomen, pildid: Pixabay, Ylle Rajasaar

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.