Neljapäev, 18. aprill 2024
Auto mootorit hoiavad puhtana filtrid, mis tõrjuvad saasteaineid, lastes samal ajal puhta õhu ja vedelikud läbi. On olemas nelja liiki autofiltreid: õhufilter, salongifilter, kütusefilter ja õlifilter.

Määrdunud õhufiltrid võivad aja jooksul autol põhjustada mehaanilisi probleeme, mida on lihtne vältida, vahetades filter õigeaegselt välja. Lisaks aitab filtrite korrapärane vahetamine tõsta sõidumugavust ja reisijate heaolu.

Õhufiltrid puhastavad auto mootori poolt kasutatavat õhku ning asuvad õhu sisselaskesüsteemis, hoides mootorisse edastatava õhu saasteainetest puhtana. Selle pind hoiab mootorist eemal kõik osakesed ja mustuse, mis teie sõiduki esivõrest sisse pääseb, näiteks putukad, liiv, väikesed kivid, tolm ja lehed.

Auto õhufiltreid on saadaval väga erineva kujuga: nii silindrilisi kui koonilisi, ringi- kui paneelikujulisi. Samuti on erinevad materjalid, millest filtrielement tehtud on: see võib olla tehtud puuvillast, sünteetilisest paberist või isegi vahust.

Mis neid aga ühendab, on nende puhastava osa ehitus: see on alati kurrutatud või volditud, et tagada maksimaalne pindala. See on oluline õhu võimalikult tõhusaks puhastamiseks, sest mida suurem on filtreeriva materjali pindala, seda paremini see teie auto poolt tarbitavat õhku puhastada suudab.

Õhufilter tuleks autol välja vahetada keskmiselt iga 19 000 kuni 24 000 kilomeetri tagant, kuid täpsete juhiste leidmiseks on soovitatav lisainfot uurida oma sõiduki tehasejuhendist. Selle osa õigeaegne väljavahetamine on oluline mitmel põhjusel. Esiteks aitab see kaasa teie auto jõudluse tagamisel, sest määrdunud filtriga auto jõudlus võib filtri saastumise tõttu väheneda.

Teiseks, kuna õhufilter on otseselt vastutav mootorisse edastatava õhukoguse eest, aitab heas korras filter teil kütust säästa. Määrdunud filtriga autode puhul hakkab mootor vajama üha enam kütust, et suuta vajalikku jõudlust hoida, sest kütuse põlemine pole enam optimaalselt tõhus.

Viimaseks on korrektne õhufiltri vahetusvälp oluline, et vältida keskkonna liigset reostamist täielikult mittepõlenud kütusejääkidega. Selle kõige silmatorkavamaks tunnuseks on summutist tulev tume või isegi must suits.

Õhufiltri vahetamine

Õhufiltri vahetamiseks lülitage auto mootor välja, avage auto kapott ning toestage see vajadusel tugivardaga. Seejärel tehke kindlaks õhufiltri filtrielemendi asukoht: see võib asuda nii mootorikatte all kui eraldi korpuses. Lisainfot selles küsimuses leiate oma auto tehasejuhendist.

Video on võetud saidilt autodoc.ee

Esmalt eemaldage filtri korpuse küljest kõik auto süsteemide osad, mis võivad takistada filtrielemendi eemaldamist, näiteks õhu sisselasketorud, elektrilised ühendused jne. Selle tegemiseks võib olla praktiline kasutada näiteks miinuspeaga kruvikeerajat; samas kontrollige, et te ei kahjusta seejuures auto süsteemide osi. Kui vajalikud osad on eemaldatud, avage vajadusel filtri ümbrise kinnitusklambrid, eemaldage või tõstke üles filtri ümbris ning seejärel eemaldage vana filtrielement.

Võtke uus filtrielement pakendist välja ning kontrollige, et see on kasutusvalmis. Seejärel paigaldage uus filtrielement filtri korpusesse. Filtri ümbrist uuesti sulgedes kontrollige, et selle kõik kinnitid saaks korralikult suletud: nii klambrid, keeratavad kinnitid, kruvid kui toruklambrid.

Viimaseks taasühendage vahetusprotsessi alguses lahti ühendatud osad, näiteks elektrilised ühendused, õhu sisselasketorud jne. Kontrollige, et nende ühendused oleks kindlad, ning sulgege auto kapott. Filter ongi edukalt vahetatud!

Foto: COBB Tuning

KOMMENTEERI SIIN