Reede, 19. aprill 2024
Euroopa Aasta auto 2016 on valitud. 29. veebruaril, Eesti aja järgi kell 16, kogunesid Genfi autonäituse Palexpo messikeskusse Euroopa Aasta Auto kohtunikud, et valida seitsme finalisti seast tänavune võitja. Tihedas heitluses võttis Euroopa Aasta auto 2016 tiitli Opel Astra, mis teenis kohtunikelt kokku 309 punkti.

Euroopa Aasta Auto valimiste finaal toimub Genfi autonäitusel juba viiendat aastat järjest. On saanud traditsiooniks, et suurejooneline lõppmäng toimub autonäituse avapäeva eelõhtul, vahtult enne kahe pressipäeva algust. Tänavu sõitis Genfi kokku 58 kohtunikku 22-st Euroopa riigist, et anda siin oma lõplikud punktid seitsmele finalistile ja selgitada välja Aasta auto tiitli võitja.

Euroopa Aasta auto (The Car of the Year, lühendatult COTY) valimine on autotootjate jaoks üle ilma üks olulisemaid sündmusi. Ehkki valitakse ka Maailma Aasta autot, on Euroopas toimuval autotööstusele suurem mõju. Miks see nii on? Küllap turgude paindlikkuse pärast – eurooplased on varmad uuendustega kaasa minema ning eri riikides toimuv võimaldab teha üldistusi ja ennustada tulevikutrende. Igal juhul on juba 52. korda toimuv EAA Vana Maailma kõige prestiižsem autode hindamisvõistlus ja saadud auhinna najal saab mõnigi tootja mitu hooaega muretult ära sõita.

Euroopa aasta auto 2016 kaanepilt

2016. AASTAL FINAALIS TIHE TRÜGIMINE

Need on 2016. aasta seitse finalisti:
Audi A4
BMW seitsmes seeria
Jaguar XE
Mazda MX5
Opel / Vauxhall Astra
Škoda Superb
Volvo XC90

2016. aasta EAA finaal on olnud läbi aegade üks pingelisemaid, kuldne seitsmik tuli valida tänavu 35 auto seast, mis eelnimekirja tiheda sõela läbisid. Kõik seitse finalisti on moel või teisel erilised – Volvo lipulaev XC90 on korjanud enam-vähem kõik saadaolevad auhinnad; ja see, mis temast üle jäänud on läinud Opel/Vauxhall Astra karikate kappi.

Neist kahest ei jää kuulsuse poolest sugugi maha Škoda Superb, mis märgib uut peatükki tšehhi autotootja ajaloos ning võitis hiljaaegu ka Eesti Aasta auto 2016 tiitli. Audi A4 ja BMW seitsmes seeria on mõlemad suurepärased ja innovaatilised sõidukid, Mazda MX5 tõusis maailma naiste sportautolemmikuks ning Jaguar XE on samuti figureerinud mitmete võistlusnimekirjade tipus.

Selline näeb välja uuenenud EAA võidukarikas, mille viib koju 2016. aasta võitja
Selline näeb välja uuenenud EAA võidukarikas, mille viib koju 2016. aasta võitja
VIIMANE PONNISTUS PRANTSUSMAAL

Raske ja tänamatu on olnud kohtunikekogu töö, sest valima peab tõepoolest parimate seast ning kellegi süda jääb päris kindlasti verd tilkuma. Selleks, et kohtunikud saaksid anda oma lõplikud hindepunktid, toimus Prantsusmaal, Mortefontaine’is 15.-16. veebruaril kuldse seitsmiku viimane rivistus.

Centre d’Essais et de Recherche Automobile (CERAM) ehk autode uurimis- ja testimiskeskus on piisavalt sõltumatu ja teaduspõhine asutus, et aidata kohtunikel kujundada arvamus, milline sõiduk seitsmest vääriks võitja tiitlit. Tootjate jaoks on see enam-vähem viimane võimalus, selgitustööd teha – Prantsusmaal oli kohal inseneride ja võtmeisikute kahurvägi.

Testisõite seitsme finalistiga tehti nii CERAM ringil kui ümbruskonna teedel. Tänavu leidis aega Prantsusmaale tulla, et oma punktitabelile lihvi anda, 52 kohtunikku 58st. Neil oli võimalus ära näha ka Euroopa Aasta auto 2016 võidukarikas, mis sai tänavu täiesti uue näo.

Euroopa Aasta auto 2016 viimane valik
Otsustav lõppvõistlus Prantsusmaal. Foto Marcus Vogel
KIIRE LÕPPMÄNG GENFIS

Viimases voorus tuleb kohtunikel hinnata sõidukite innovaatilisi lahendusi, disaini (mitte üksnes autode välimust vaid kasutajasõbralikkust) ning hinna ja kvaliteedi suhet. Iga kohtunik saab anda kokku 25 punkti viiele finalistile seitsmest ning need punktid antakse avalikult Genfis. Tänavu algas pidulik punktiandmise tseremoonia Palexpo messikeskuses kohaliku aja järgi kell 3 pärastlõunal.

Kiiret lõppmängu pääsevad kohapeal vaatama akrediteeritud ajakirjanikud valitud meediaväljaannetest ning Genfi autonäituse korraldajameeskonna liikmed. Ülejäänutel on võimalus kas kohapeal või seal, kus parasjagu viibitakse, jälgida interneti otseülekannet toimuvast, kas Genfi autonäituse internetilehelt või EAA lehelt. Kogu sündmus on samas ka järelvaadatav – ja seda tasub teha, sest kohtunikud annavad põnevat infot ja põhjendavad oma valikut, miks just üks või teine auto väärib finaalikohta.

Olgem ausad, võimalus, jälgida online’s toimuvat, on ühe uudisreporteri jaoks isegi mugavam, kui kohapeal hea koha nimel tungelda – saab rahulikult kirjutada, taustainfot otsida; ühesõnaga, töötada. Ja tänu sellele olla ajakajalisem.

VAHETUB EAA ORGKOMITEE PRESIDENT

EAA tänavusel sündmus on, lisaks tihedale konkurentsile ja võidukarika uuele disainile eriline ka selle poolest, et orgkomitee praegune president Ms Rachel Prasher (Autocar, Haymarket) lõpetab töö ning tema asemel asub COTY korraldustiimi juhtima Ms Wibke Burns (Stern, Gruner+Jahr kirjastus).

Rääkides soolisest võrdsusest, siis 58 kohtuniku hulgas on üldse vaid kaks naist – Ulla Ellmer Saksamaalt ja Silvia Baruffaldi Itaaliast, nii on ju väga tore, et naised lubatakse kohtunikekogu tööd organiseerima ja antakse neile selle töö eest koguni presidendi tiitel. Asi seegi.

Lõpphääletuse piduliku ja põneva tseremoonia juhatamine on siiski usaldatud meestele – laval särab Mr. Hakan Matson, EAA kohtunikekogu esimees, igapäevaelus Rootsi majanduslehe Dagens Industri ajakirjanik. Tema valvsa silma all loetakse kokku kohtunike viimased punktid ja selgitatakse tänavune võitja.

Lõplik punktitabel. Foto: Raiko Ausmees
Lõplik punktitabel. Foto: Raiko Ausmees
 EUROOPA AASTA AUTO 2016 VÕITJA ON 309 PUNKTIGA OPEL ASTRA!

Hindamine on tehtud põnevaks nagu Eurovisioonil, kus suurele ekraanile kuvatakse maade kaupa kohtunike punktid ning õhtu juht neid siis vaimukalt kommenteerib. Kohe alguses lähevad omavahel vastamisi Volvo XC90 ja Opel/Vauxhall Astra. Järjepanu kogub Astra punkte juurde ning läheb juhtima, Norrakad hääletavad rootsi auto poolt- XC90, poolakad Astra poolt, Saksamaa samuti!

Vahepeal saab punkte Mazda MX5- näiteks Suurbritannia kuus kohtunikku annavad just sellele autole maksimumpunktid. Saalis tõuseb kära ja naer, kui rootsi kolm ajakirjanikku annavad maksimumpunktid XC90-le – kellele muule, kui omadele! Ja siis äkki ongi kõik ja lõplik punktitabel on kõigi ees. Euroopa Aasta auto 2016 on Opel/Vauxhall Astra!

Võitja magus naeratus. Foto: Raiko Ausmees
Võitja magus naeratus. Foto: Raiko Ausmees

Opeli järel tuleb tihedas rebimises Volvo lipulaev, XC90, mis kohtunikelt teenib kokku 294 punkti, seega vaid 15-punktine vahe liidriga. Kolmandale kohale kerkib sportlik Mazda MX-5, 202 punktiga, edasi tulevad Audi A4, Jaguar XE, Škoda Superb ja seitsmendana BMW seitsmes seeria, mis saab kokku 143 punkti. Vahe võitjaga rohkem kui pool, 166 punkti.

Opel on Euroopa Aasta Auto tiitli pälvinud varasemalt kolmel korral: 2012. aastal Opel Ampera/Chevrolet Volt, 2009. aastal sai võidu Opel Insignia, 1987. aastal Opel Omega, 1985. aastal Opel Kadett (Astra eelkäija). Opelile on see oluline tiitlivõit 4 aasta järel ning kahtlemata tõstab margi mainet kogu Euroopas. Tegelikult kõnelevad müügitulemused Opeli edust juba mõnda aega, tänavu teatas GM margi rekordilistest müügitulemustest pea kogu Euroopas.

Opel Astra ajalugu

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap] Palju õnne võitjale! Opel Astra on võidu igati ära teeninud! Kes veel pole oma käega katsunud, tehke seda nüüd! On hea auto, võime seda ka Accelerista proovisõitude põhjal kinnitada!

Eestimaa talves ellujääja, Opel Astra K

Ülekannet vaadates on pisut kurb mõelda, et 25 aasta jooksul, mil Eesti on olnud taas iseseisev, ei ole ühelgi meie autoajakirjanikest õnnestunud pääseda COTY kohtunikekogusse. Neid, kes seal sõna sekka öelda võiksid, ei ole siinmail sugugi vähe – nimetagem kasvõi legendaarset Toomas Vabamäed või Tehnikamaailma peatoimetaja Tõnu Ojalat, kes on 16 aastat korraldanud Eesti Aasta auto konkurssi. Kuuldavasti on meie mitte sissesaamise põhjuseks kohaliku autotööstuse puudumine ja turu väiksus.

Teisalt, millega me siin Eestis küll tegeleme, rääkides soolisest võrdõiguslikkusest ja palgalõhest? Kas keegi meie ponnistustest ja sisemaisest riisiteradega vehklemisest mujal midagi teab? Ei. Aga võiks. Näiteks Euroopa Aasta auto kohtunikekogu on väga meeste poole kaldu.

Kus on nüüd zoovoliniku silmad? Kus on tugev eestseisus naiste osalemise nimel? Kus on riiklikul tasemel avaldus, et eestis on maailma ilusamad naised ja tühja sellest autotööstusest, me väärime roosat tooli kohtunikekogus? Kahte, sest emb-kumb, Vabamäe või Ojala võiks ka olla sees. See tool ei pea roosa olema, eks.

Kellele aasta auto valimine aga kustumatu jälje jättis, siis järgmine võimalus on juba aprillis, New Yorgi rahvusvahelisel autonäitusel – seal valitakse tänavune Maailma Aasta auto. Ja jälle on, mida oodata! Seniks aga kiire lennupiletituur ja Genfi suunas aidaa! Allpool saab väikese ülevaate, millele kohapeal näppupidi külge hakata.

MIDA GENFIS VAADATA JA KUIDAS NÄITUSELE JÕUDA, VAATA SIIT:

Meedia: COTY, tootjad, Genfi autonäitus

KOMMENTEERI SIIN