Laupäev, 24. mai 2025
Saab kaubamärgi omanik NEVS andis äsja teada, et on saanud 11 miljardi euro suuruse tellimuse hiinlaste ettevõttelt Panda New Energy. Hiinlased soovivad saada ühtekokku 150 000 Saab 9-3 elektriautot. Need peavad kliendile olema kätte toimetatud hiljemalt 2020. aasta lõpuks.

Saab elekrtiautode tellimus Hiina

Hiinlaste omanduses olev rootsi elektriautode tootja NEVS ehk National Electric Vehicle Sweden sai 11 miljardi euro suuruse megatellimuse Hiina ettevõttelt, nimega Panda New Energy.

150 000 elektriautot tuleb valmis ehitada ja kätte toimetada nelja aasta jooksul. Õnneks ei nõua hiinlased võimatut vaid soovivad särtsukaid, mis baseeruvad vanal heal Saab 9-3 mudelil. Saab elektriautod pannakse kokku Rootsis, Trollhättani tehases ja lõppviimistletakse Hiinas.

See on NEVSi jaoks tänavu juba teine, väga hea uudis, oktoobris anti teada koostöö alustamisest Türgiga, et valmistada türklastele uus rahvusauto. Seegi toode põhineb Saab 9-3 platvormil, mis pärineb 2003. aastast ning mille NEVS kaasavarana pankrotipesast kätte sai.  Selle platvormi puhul on NEVSil õigus kasutada Saabi märki.

Kuni türklaste ja hiinlastega koostööni pidi Saab kitsukeselt läbi ajama, sest 2012. aastal üles ostetud firma ei olnud just kõige paremas seisus. Nüüd on lootust, et nende suurte tehingute toel suudab Saab tõepoolest jalule tõusta ja viia ellu oma unistuse, alustada innovaatiliste elektriautode tootmisega. Turule plaanitakse tulla ühtekokku nelja uudismudeliga, mille visandeid mõni aeg tagasi ajakirjanikele ka tutvustati.

compact-urban-suv-nevs-saab-1-624x325

NEVS aseesimees Stefan Tilk oli Panda New Energy tehingut kommenteerides ülevoolavalt optimistlik: “See on strateegiliselt olulise koostöö algus, mitte üksnes sõidukite müüginumbri tõttu vaid oluline samm edasi meie visiooni ja äriplaani elluviimisel.” Samas rõhutab ta, et tehing ei ole veel allkirjastatud, tegu on esmase kokkuleppega.

Juhul, kui kõik läheb hästi ja leping saab allkirjastatud, on Saabil hiinlastega seoses veelgi häid uudiseid: lisaks sellele, et NEVS tarnib 2020. aasta lõpuni Panda New Energyle 150 000 Saab 9-3 platvormil põhinevat elektrilist sedaani, hõlmab koostöölepe ka 100 000 muu elektrisõiduki ja seotud teenuste tarnet.

“Need sõidukid ja teenused on tulevad NEVSilt ja sellega seotud ettevõtetelt,” heidab Tilk tehingule valgust. NEVSi omanikeringis on China’s National Modern Energy Holdings, Tianjin Binhai Hi-tech Industrial Development Area (THT) ja Beijing State Research Information Technology Co. Ltd. Tehnigu kogumaksumuseks on hinnanguliselt 78 mld hiina jüaani ehk 11 mld eurot.

Hiinlaste Panda New Energy kohta on esialgu üsna vähe teada. Ettevõtte eesmärk on kasvada maailma suurimaks elektrisõidukite liisingfirmaks maailmas ning seepärast vajatakse selleks ka võimekat partnerit. Koostööd tehakse mitmete teenuseosutajatega ja tellimussõite korraldavate ettevõtetega.

Saab elektriauto

ACCELERISTA KOMM No loodame, et tehing NEVSi ja pandade vahel ka õnnestub. Kuidas ka ei otsinud, hiinlaste meediaväljast me uudist ei leidnud ning ka Panda New Energy kohta oli keeruline andmeid leida. Loodame, et lähiajal lepingu tingimused täpsustuvad ning see ka suure pidulikkusega alla kirjutatakse.

Saabi jaoks tähendaks see koostöö ellujäämist ning kõikide oma utoopilisemate sini-kolla-rohe-punaste elektriliste unistuste realiseerimist. Saabi fännid võiksid aga rõõmsalt hüüda: “SAAB on surnud, elagu Saab!”

Allikas: NEVS, Svenska Dagbladet

Jäta kommentaar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Oleme harjunud, et elektriautode käigukastil on vaid üks edasikäik, rohkemaks ei ole seni vajadust olnud, sest kogu pööretevahemik on korraga saadaval. Sakslaste ZF plaanib seda aga muuta ja tuua turule rohkemate käikudega käigukasti.

Elektriautode üks häid omadusi on see, et nendega on lihtne sõita. Käikude valik – sõit, vabakäik, tagurdus ja parkimine meenutab automaatkäigukasti, ent sisuliselt sellega tegemist ei ole. Erinevalt sisepõlemismootorist on elektrimootori puhul sõitmiseks kasutusel vaid üksainus käik.

Kuid autotööstuse suurimaid tarnijaid, käigukaste tootev Saksamaa ettevõte ZF Friedrichshafen AG leiab aga, et ka elektriautodel peaks rohkem käike olema.

Miks ei ole elektriautodel käigukasti ja sisepõlemismootoriga autodel on? Sest tegemist on täiesti erinevate mootoritüüpidega.

Liikumahakkamisel ei paku sisepõlemismootor pöördemomenti, kui pöördeid ei ole piisavalt – ja mootor sureb välja. Selleks, et mootor toodaks pöördemomenti, on vaja pöördeid tõsta ja kasutada sidurit.

Sõidu ajal suunatakse käigukasti abil diisel- või bensiinimootorit töötama teatud pööretevahemikus, et sõit kulgeks võimalikult väikese kütusekuluga.

Kui näiteks sõita teise käiguga 100 km/h sõidukiirusel, on mootori pöörded väga kõrgel ja kütusekulu tohutu. Sisepõlemismootori optimaalne koormus- ja pööretevahemik on suhteliselt kitsas.

Sisepõlemismootori efektiivsus ongi hea ainult väikeses pööretevahemikus, mistõttu ongi vaja käigukasti, et eri kiirustel oleks mootori väntvõlli pöörlemissagedus optimaalseim.

Sisepõlemismootorid on optimeeritud ökonoomsemalt tarbima muuhulgas käigukastile käikude lisamisega ja osaliselt on see toonud kaasa olukorra, kus suur osa uutest autodest ongi automaatkastiga – käsitsi pidevalt kaheksa või isegi kümne käigu vahel valimine oleks üsna tüütu.

Elektrimootor on aga palju lihtsam. Pöördemoment on saadaval kohe ja sidurit vaja ei olegi. Käigukastist ei oleks ka kasu, sest elektrimootori pöördemoment avaldub ühtlaselt kogu pööretevahemikus. Seetõttu on elektriautoga sõitmisel hoopis teine tunne, sest kiirendus on täiesti sujuv.

Kuid käigukastide asjatundja ZF leiab, et efektiivsus võiks olla veelgi parem. Saksa käigukastiehitaja ei paku loomulikult samalaadset käigukastipõhimõtet nagu sisepõlemismootoritel ja sellega kaasnevat vajadust kuue või kaheksa käigu järele.

Nende idee kohaselt võiks elektriautod olla kahekäigulised: esimesega sõidetaks kuni 70 km/h sõidukiiruseni ja seejärel tuleks sisse lülitada teine käik.

Kahe käigu abil oleks võimalik vähendada elektriauto energiakulu 5 protsendi ringis, säästetud energiat saaks aga kasutada sõiduulatuse pikendamiseks.

Varasemalt on sel teemal sõna võtnud Daimleri kõneisik, kelle hinnagul oleks käikude lisamisega saavutatav sääst kaduvväike.

Sõidurõõmu hindavate entusiastide meelest on automaatkäigukastiga sõidukid ja ühekäigulised elektriautod igavad.

Tõepoolest oleks võimalik ka elektriautodele pakkuda käigukasti, ent see oleks majaduslikult mõttekas vaid juhul, kui tegemist on ülikalli e-sportautoga, mille puhul käigukast oleks emotsionaalne ja mitte ratsionaalne komponent.

Jäta kommentaar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Trükisooja Qashqaid sai näha Lasnamäel, Fakto auto esinduses. Mida me seni selle kohta teame?

Hetkel on Baltikumi peale näitamiseks vaid üks värske Qashqai. Tegu on mudeli kolmanda põlvkonnaga, mis avalikustati alles hiljuti, selle aasta 18. veebruaril.

Uus Qashqai on ehitatud Renault-Nissani grupi CMF-C platvormile. Varsti pole enam vaja öeldagi, et eelkäijaga võrreldes on see nii jäigem (41%) kui kergem – kui see nii poleks, oleks midagi valesti. Auto enda mass pole veel teada, kuid näiteks kõik uksed, esitiivad ja kapott on kerguse nimel tehtud alumiiniumist ja toovad koos šassiiga 60 kg säästu.

Kuna Nissan suunab sarnaselt teistele tootjatele fookust üha enam elektri suunas, ongi kergus ning aerodünaamika tõusnud prioriteetide nimekirjas kõrgemale kohale, kuna elektriauto sõiduulatus on nendele ning ka veeretakistusele palju tundlikum.

Ajamivalikusse kuuluvad nii esi- kui nelikveolised mahehübriidid, pistikhübriide ei tule. Järgmise aasta kevadel jõuavad Eestisse ka Jaapanis väga populaarsed e-Power mudelid, mis liiguvad edasi elektriajami jõul, kuid voolu toodab generaatorina toimiv 1,5-liitrine ridaneli. Siiski lubatakse bensiinimootori pealt sõitmisega võrreldes kolmandiku võrra väiksemat kütusekulu ning paremat ja sujuvamat sõidudünaamikat.

Kolmanda põlvkonna Qashqai lubab kasvatada kasutus- ja sõidumugavust mitmel rindel: eesistujad saavad näiteks valida masseerivad istmed, tagauksed käivad lahti pea 90-kraadise nurga alla, et näiteks lapsetooli paigutamine oleks hõlpsam.

Ruumikus on ka tagaistmel hea, pealae ja auto lae vahele jääb mõnusalt ruumi ka pikematel reisijatel. Pagasiruum pakub mitmetasandilist põhja, mille plaate saab ka vaheseintena kasutada.

Parandatud on ka nähtavust – esituled on segmentidega maatriks-LED-id, mis vastutulija pimestamise vältimiseks oskavad elemente välja lülitada. A-piilar on eelkäijaga võrreldes kitsam ning peeglid kinnituvad nähtavuse parandamise eesmärgil uste külge, mitte piilarile nagu esimesel ja teisel põlvkonnal.

Sõitjateruumis on uus 9-tollise ekraaniga multimeediasüsteem (eelmisel 7 tolli), valmidus on nii Google Assistant’i kui Amazon Alexa toel ka hääljuhtimiseks. Esiklaasinäidik aga on 10,8 tolli juures väidetavalt segmendi suurim. Huvitaval kombel pakub juhtmevaba telefonilaadija suuremat laadimiskiirust kui juhtmega – saba otsas 12V, telefoni keskkonsoolis hoiustades saad aga lausa 15V.

Proovisõitudeks on uued Qashqaid valmis juulis. Täpset hinnakirja pole veel teada.

Jäta kommentaar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.