Reede, 29. märts 2024
eF01 on elegantne ja moodne kokkupandav elektriratas, mida Peugeot Pariisi autonäitusel oktoobri alguses lähemalt tutvustab. Peugeot’ jalgrattad on tuntud oma töökindluse ja suurepärase disaini poolest, eF01 särtsakas linnaratas jutustab seda lugu tänapäevasel moel edasi.

Enne Pariisi autonäitust tutvustas prantsuse nelja-ja kaherattaliste valmistaja Peugeot’ põgusalt, milliste suurte uudistega rahva ette tullakse: koos elektrilise jalgrattaga esitleti ka täiesti uut suurt linnamaasturit Peugeot’ 5008. See kuni seitsmekohaline sõiduauto hakkab konkureerima teiste seas ka Škoda Kodiaqi verivärske krossoveriga. Nii 5008 kui eF01 on loodud Peugeot Design Lab’i inseneride poolt.

Esmapilgul meenutab Peugeot särtsakas “kokukas” eestlaste välja mõeldud Stigot. Sarnasus on siiski pigem juhuslik, eF01 ei ole “jalgratta leiutamine” nullist peale vaid aastatepikkuse töö vili.

Tootja on tasapisi liikunud suuremalt väiksemale, traditsiooniliselt moodsamale ning eF01 puhul rõhutatakse eriti linlasele vajalikku kompaktsust ning kõrgtehnoloogilisi lahendusi, sh. nutikat ühenduvust.

KOKKUPANDAVATE JALGRATASTE PIONEER

Kui ajalugu vaadata, siis on pigem kõik ülejäänud tootjad läbi aegade oma kokkupandavaid jalgrattaid luues võtnud eeskuju prantslaste Peugeot’st, kellel on ette näidata ligi 125 aasta pikkune kogemus kokkukäivate jalgrataste valmistamisel.

Esimese Peugeot’ märki kandva kokkupandava jalgratta valmistas Prantsuse armeele 1892. aastal kapten Henri Gerard. Tänased keskealised eurooplased aga mäletavad legendaarseid lõvimärgiga kokkupandavaid rattaid möödunud sajandi seitsmekümnendatest.

eF01 – ESIMENE ELEKTRILINE KOKKUPANDAV JALGRATAS

Elektrijalgrattad on Peugeot’ tootevalikus olnud alates 2009. aastast alates. Selle aja jooksul on tootmisse jõudnud kümme traditsioonilise moega jalgratast, mida lisaks kondiaurule käitab ka elektrimootor. eF01 on ettevõtte esimene kokkupandav särtsuratas, mis sihib linnas elavat inimest, olles kohandatud tema vajadustega.

Nagu Stigo, käib ka eF01 paari näpuliigutusega kokku ja lahti ning seda on väga kerge vajadusel endaga kasvõi kontorisse kaasa võtta. Unikaalne “murdejoon” on välja töötatud Peugeot Design Lab’i  inseneride poolt: idee järgi saab ratta kokku panna vähem kui kümne sekundiga ja kolme liigutusega.

Ratta raami küljes on käepide, mis võimaldab kokkupandava elektriratta käe otsa võtta ja minna sellega kas poodi või rongi peale. Kaks ratast sobituvad üksteise peale ning sadul, mis suudab “meelde jätta” ratturi isteasendi, mahutab end kokkulapitud asendis kenasti raami ja ratase vahele, et siis ratta avanedes paari sekundiga õigesse kõrgusse kerkida.

eF01 sobib ideaalselt kokku Peugeot 5008-ga, mille 12-voldise laadija kaudu saab ratta akut mugavalt laadida. Disainilabori loojad loodavad, et nii mõnigi 5008 omanik ostab endale lisaks ka elektrilise linnaratta, mille ta siis mugavalt tõstab auto pakiruumi laadima ajaks, mil ta ise neljal rattal liigub.

Aku täislaadimiseks kulub Peugeot 5008 vooluvõrgust kaks tundi. Aga loomulikult saab ratast laadida igas autos, mil õige väljund olemas ning kes autot ei taha ja võtab üksnes särtsaka ratta, saab seda vabalt laadida ka kodumajapidamises olevast seinakontaktist.

Väike aku võimaldab ühe laadimisega läbida kuni 30 kilomeetrit, 17 kilogrammi kaaluv kokkupandav elektriratas suudab arendada kiirust kuni 20 km/h – täiesti piisav, et linnas kõik oma asjad rahulikult  (ja tõenäoliselt kiiremini kui auto või ühistranspordiga) ära ajada.

Hind ei ole veel teada, tootmisse läheb uudismudel eF01 veel selle aasta sees, esimesed rattad jõuavad müügile 2017. aasta esimeses pooles Peugeot ja Cycle Europe müügisalongides.

PEUGEOT 5008 UUS 7-KOHALINE LINNAMAASTUR

[dropcap]IACCELERISTA KOMM [/dropcap]Ok, 16-tollised rattad, ketaspidurid ees ja taga, sang keskel, unikaalne kokkuvoltimissüsteem, 20 km maksimumkiirust ja 30 km sõiduraadiust ning kaal 17 kilogrammi – see kõik kõlab nagu hirmus hea idee, mis näeb ka hirmus hea välja, aga millega pikas perspektiivis tuleks hirmus põhjalikult edasi tegeleda.

Sest 17 kilogrammi on käe otsas tassimiseks ikka raske mis raske – meenutagem, et Eestis toodetud Ampleri kergemad mudelid kaaluvad vaid 14 kilogrammi! Ka on sõiduraadius pisike, suur osa elektrirattaid läbivad täna 50-70 kilomeetrit ühe laadimisega.

Ilmselgelt on Peugeot’ inseneride mõte, müüa eF01 n-ö lisavarustusena uuele 5008-le või siis mistahes muule Peugeot’ sõidukile. Siis oleks ju loogiline, et sõidad linnaserva, pargid auto, võtad ratta, harutad lahti, teed vajalikud sõidud (ei vea ratast käe otsas pilvelõhkuja katusele vahepeal), sõidad auto juurde tagasi, voldid ratta kokku ja… elu läheb edasi.

Teine võimalus – kuna see kokukas näeb tõepoolest väga hea välja – et lähed jõusaali ja pumpad senikaua lihast, kuni sa seda ratast ükskõik kuhu endaga kaasa jaksad vedada. Käe otsas. Uh, aga ilus on ju tõesti. Stigo, väljakutse- tehke oma disain mõnusamaks, kõik muu lihvige lihtsalt veelgi paremaks ja müüge oma mõte prantslastele maha.

Allikas ja meedia: Peugeot

 

KOMMENTEERI SIIN