Reede, 19. aprill 2024
Aastakümneid on meid narritud erinevate hõljukrula ideedega, kas siis sci-fi või äärmiselt piiratud pärisversioonide näol, kuid nüüd on atmosfääri ja kosmose vallas tegutsev ettevõte Arca asunud vastu võtma tellimusi millelegi, mis on väidetavalt õige asi. ArcaBoard tundub olevat siiamaani lähim filmis Back to the Future: Part II nähtud tehnoloogiale.

Vastupidiselt end Hoverboardiks nimetavale üherattalise jalgratta ja rula kombinatsioonile või Hendo ja Lexuse loodud magnetitega töötavatele hõljukruladele suudab ArcaBoard väidetavalt reaalselt hõljuda ja liikuda kuni 30 sentimeetri kõrgusel ükskõik millise pinna kohal, olgu selleks siis asfalt, liiv või isegi vesi.

On alust arvata, et ArcaBoard on nö. päris, vastupidiselt HUVr pettekale, mille Christopher Lloyd ja Tony Hawk 2014. aastal tegid. Esiteks alustas Arca Rumeenia MTÜ-na, mis sai lepingud Rumeenia valitsusega ja Euroopa Kosmoseagentuuriga tööks stratosfääriliste rakettide ja õhupallidega. Alates sellest ajast on ettevõte osalenud Google Lunar X Prize’il, lasknud välja tipptasemel droone ja kolis hiljuti USA-sse, kus jõuluõhtul teataski ArcaBoardi väljalaskmisest.

Lisaks ettevõtte eduloole on ArcaBoard usutav ka seetõttu, et tema näitajad ei ole just liiga head, et tõsi olla. Piisava tõstejõu tekitamiseks on hõljukrulal 36 võimsat elektrilist turboventilaatormootorit, mis tekitavad kuni 272 hobujõudu ja 1912,74 njuutonit jõudu. Seda võimaldavad akud kestavad kuni kuus minutit kergemas variandis ja kolm minutit raskematele sõitjatele mõeldud ArcaBoardil. Seega ei ole tegemist just igapäevasõidukiga, eriti arvestades, et tippkiirus on kõigest 20 km/h.

diagram

ArcaBoardi juhitakse väidetavalt sõitja kehaga või Bluetoothi kaudu iOSi või Androidi rakendusega, mis aktiveerib stabiliseerimissüsteemi ja edastab käeliigutuste kaudu navigatsioonikäsklusi.

ArcaBoard ise näeb välja umbes nagu hiiglaslik, kobakas komposiitmaterjalidest rula, mõõtmetega 145 x 76 x 15 cm. Marty McFly kombel seljakotti susata loota pole seda samuti mõtet, kuna see kaalub juba ainuüksi ise 82 kilo. Ettevõtte ärijuht Chris Lang väidab, et seda võiks kanda kaks inimest.

outside

Vaatamata kõigest 2-kilomeetrisele sõiduulatusele laadimise kohta maksab ArcaBoard rohkem kui nii mõnigi auto – jaehinnad algavad praeguse kursi järgi umbes 18 000 eurost. Tavalisest pistikust kestab laadimine 6 tundi, kuid veel 4 100 euro eest on võimalik soetada kiirlaadimisaksessuaar ArcaDock, mis laeb hõljukrula täis kõigest 35 minutiga.

Arca võtab juba vastu tellimusi nii ArcaBoardile kui ArcaDockile, mille tellija peaks kätte saama aprillis 2016. Lang ütles: “Me oleme teinud kaks versiooni, rohelise ja beeži. Kolmas on sinine, see on veel töös.”

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Arca hõljukrula on juba saanud küllalt vastakaid kommentaare – leidub neid, kes näevad selles järjekordse innovatsioonilapsukese esimesi arglikke samme, ja leidub neidki, kes saadaks selle konkreetse isendi kohe ajaloo prügikasti. Meie kaldume pigem sinna esimesse seltskonda. Tuletame enne ArcaBoardi kaalu ja sõiduulatuse peale üleolevalt mühatamist meelde, millised olid esimesed arvutid, mobiiltelefonid, nutitelefonid, ja paljud muud praegu igapäevaselt meie elu osaks olevad tehnikavidinad, mida need suutsid ja millised välja nägid. Seltsimehed, me elame huvitaval ajal!

Allikas: GizMag, meedia: Arca

KOMMENTEERI SIIN