Neljapäev, 28. märts 2024
Muuseumikrattidele on seekordses loos vähem, peredele – vanavanaemast titeni – rohkem. Vaatasime välja ühe pilvealuse ilma keset töönädalat, pakkisime pesakonna autosse ja sõitsime Tallinnast 40 kilomeetrit Haapsalu suunal välja. Pisut pealt poole tunni kesklinnast sõitu, veski juurest vasakule ja – Laitse RallyPark, siit me tuleme!

Kohe alguses tahaks natuke nuriseda Laitse RallyPargi nime üle – võiks ju olla ilusas eesti keeles “rallipark”. Kuna Laitses võõrustatakse aastas mitmeid suuri rahvusvahelisi üritusi, on mõistetav, et ka hiina või suahiili keelt kõnelev inimene võiks koha üles leida. Jäägu siis pealegi RallyPark.

Sildid häälestavad Ääsmäe-Haapsalu maanteelt tulija varakult rallitamise lainele. Kui Tallinna poolt vasakul käel hakkab paistma kogukas kivist veski, on aeg hoog väiksemaks võtta ja otsida üles õige teeots mahakeeramiseks. Veel paarsada meetrit kiinakäänalist külavaheteed, ja ongi olemas!

Eksisteerib ka mingisugune ühistranspordivõimalus. Lähim bussipeatus on Jaanika; Laitses peatuv rong jääb paraku kaugeks ning marsruutbusside osas valitseb samuti segadus. Näib, nagu asuks rallipark keset sügavat Eimidagi-Eikedagi auku… Seega, parim viis kohale jõuda, on tulla autoga.

Laitse RallyPark juhised

Auto saab jätta parklasse, kohe pääsla kõrvale. Sisenemise eest ei küsi keegi raha – siin pole muuseum või loomaaed! – vaid administraator on valmis teie soove ära kuulama ja aitama valikut langetada eri atraktsioonide vahel. Võimalusi on palju; kui tahaks kõike proovida, peaks jääma kauemaks kui üks päev või tulemagi mitu korda.

[dropcap]!  [/dropcap]Soovitame enne minekut kiigata RallyPargi FB lehele – võib juhtuda, et tulemas on suured (lahedad) moto- või autospordiüritused ning saate ägeda publikukogemuse. Kui on soov sõita kardiga või pidada mängumajas või liikluslinnakus maha üks tõsine laste sünnipäev, siis võiks laitsekatele teha ühe telefonikõne ja oma soovid läbi rääkida.

KAART SPIKRIKS KAASA!

Laitse RallyPark kaart

VANAAUTODE VÄLJAPANEK

Teeme selle Muuseumikrati-osa kiirelt ära. Kui mäletate, kirjutasime mõni aeg tagasi, et Tallinna Automuuseum kolis ära Halingale. Selleks, et näha uunikum-iludusi eelmise sajandi algusest või näidata oma väikesele armsale tütrele : “Näe, mu vanaisal oli täpselt selline seebikarbi-sapakas; ja ma olen sellega oi, kui palju sõitunud…” ei ole vaja sõita Laitsest kaugemale.

Laitse RallyPargi vanaautode kollektsioon on tõenäoiselt unikaalseim Eestis, sest kõik eksemplarid on kogutud eesmärgiga, markeerida autoajaloo värvikamaid verstaposte. Ford T võidusõiduversioon, Chevrolet Capitol ja Bel Air Hardtop Sport Sedan, BMW 600 ja 700 ja M3, ZAZ 965 (ülal mainitud sapikas), Žiguli 21011, “invakäru”- see on vaid väike valik silma jäänud sõidukitest.

Siinne väljapanek on küll kitsalt kahes ruumis koos, aga neid autosid võib katsuda, neis võib istuda ja nende kohta on siinsamas olemas pädevad infotahvlid. Ja kui juhtub, et kollektsiooni omanik ise on ka sel päeval rallipargis kohal, jätkub juttu kauemaks.

Tegelikult saab osaga museaalidest ka õue minna, sest autod on mustas numbris ja sõidukorras. Enamasti minnakse pulma või pidusse või ajaloolise filmi võtetele; ja alati tuleb minna koos juhiga. Päris tore viguriga pidu oleks, kus kõik külalised uunikumidega kohale ja koju sõidutatakse, ja klaas vahuveini on kõigile lubatud… sest trandulettide juhid tulevad ju kaubaga kaasa.

Laitse vanaautode kollektsioonist on paar aastat tagasi pikemalt kirjutanud What Car. Vanaautode kollektsiooni katsuma pääseb nelja euroraha eest. Selle eest lubatakse teha mõnel uhkeldaval istmel ka salaja lõunauinak – ajalist piirangut ei ole. Vahi, palju jaksad.

KLIKI PILDID SUUREMAKS
LAITSE RALLYPARK, ÄGEDA LIIKLUSLINNAKU SALAKOHT

Tõstke käsi, kes teadsid, et Laitses on vägev majade-ristmike-bensuka-tunneli-elektriautodega liikluslinnak? Eks ole, vähesed teadsid. Aga see on koht, kuhu põhimõtteliselt võib seeniorid ja pere pisemad jätta hommikust õhtuni mängima.

Meie olime tunnikese; ja seda jäi ilmselgelt väheks  – sõita saab kõigega, jalgrattast sisepõlemismootoriga Land Roverini, kuhu mahub kaks kõrvuti istuma; majades lubatakse mängida (nukud võib tuua mängutoast), murul võib viisakalt piknikku pidada ja pingil päikest võtta.

Vanaema, kes sealsamas oma lapselapsega koos möllas, ütles, et on sel suvel rohkem Laitse liikluslinnakus kui suvilaaias olnud – päike paistab ja muret pole, sõida ja söö jäätist ja mõnule. Nii see liikluskultuurne uus põlvkond peale kasvab; kordagi ei näinud me, et keegi oleks teisele sisse sõitnud või punase tulega peateele kimanud. Lootust on!

Kui vanavanemaid käepärast pole, võivad vanemad täitsa rahus lastega liikluslinnakusse minna ja raamatu kaasa võtta. Tõesõna, lapsed saavad ise hakkama ja papadel-mammadel on aega raamatut lugeda. Liikluslinnaku päevapilet lapsele maksab 5, lapsevanemale 2 eurot. Perepilet 12 eurot. Lapsepileti hinna sisse käib ka jalgratas.

MÄNGUDE MAJA

Otse pääslast või liikluslinnakust saab sisse astuda mängude majja – kui liiklusest tüdimus, võib vahepeal toas aega veeta. Mängude majja mahuvad kõrvuti tellitud peod kui külastajad, kes tulevad rallisimulaatoris võidusõitja elu proovima või X-Boxi järgi kargama.

Tittedele on oma, turvapiirdega eraldatud mänguala, suuremad saavad eralduda mängutuppa, kus on nukud, raamatud, ja mängupliit! Mõelda, mängupliit! Olemas on ka privaatne peretuba võrevoodi ja puhkenurgaga.

Teisel korrusel saab pisikeste mudelautodega kihutada või unustada end pikaks ajaks saksa käsitöömeistri mudelraudteed vaatama. See pole niisama mudel vaid pädev koopia saksa külakestest; tibatillukesed kujud tardunud igapäevaelu tegevustesse ja iga rohulible meistri osavate näppude poolt õigesse kohta asetatud.

Mängude maja saab päevaks tervikuna rendile võtta või reserveerida endale 1,5 tunniks vaid söögitoa ja köögi. Ka atraktsioone saab ühekaupa lisaks tellida. Hinnakiri on kirju nagu naabritädi mustavalgekirju lehm, aga tundub, et kõik on vägagi mõistlik. Meie võõrustaja, Meelis Raudleht sõnabki, et eesmärk on inimesi kohale kutsuda, mitte hindadega hirmutada. Kõlab loogiliselt.

KARDIRADA

Aus olla, meie alustasime oma ringkäiku ja proovisõite just kardirajal. Kiiremad ringid said tehtud hobikartidega ja ära proovitud ka kahekohaline hobikart. 8 minutit selle naljaka “mina keeran-sina keerad ka rooli”- atribuudiga sõitu maksab 17 euroraha, üksinda kimamine 10 eurot. Selle raha sees on instuktor, kardi ettevalmistamine, riietus, kiiver, ruudulipuga märguanne raja kõrval…

Kaheksane Tuul sai kardisõidu kätte esimese saja meetriga ning edasine aeg pärast Laitse RallyPargis käimist on olnud lapsevanema õudusunenägu: “millal ma kardiga sõita saan?” “Ma tahan trenni minna!” jne. Seega ei tasu karta, et pisemad tütarlapsed kuidagi ei saaks või et see ei sobiks. Vägagi sobib!

Veli kiikas kartide vahetamise ajal üle driftiaia, teda tõmbas rohkem päris autode suunas. Mis on mõistetav, kui  sul vere asemel soontes voolab miski, mis sekundiga põlema lahvatab, kui süüdet anda. Kardisõitu hindas ta lahedaks ja oluliseks ajaviiteks sõiduoskuse lihvimise seisukohalt.

KLIKI PILDIL, ET NÄHA PILDIALLKIRJU
BUCKET LIST: SIIA TULEB TAGASI TULLA!

Me ei läinud driftima ega instruktoriga koos suurele rajale kiiremaid ringe tegema. Me võtsime teadmiseks, et kohe-kohe saab Laitses olema Põhja-Eesti esimene tõsiseltvõetav libedarada ning kaalumisel on off-roadi raja ehitamine. Me ei teinud läbi paarisrada, ehkki see võimalus on äraütlemata ahvatlev. Ja lõpuks – me ei grillinud ega tšillinud kõrvalasuvates puhkemajades, kuigi mõte, kutsuda sõbrad ja jääda kauemaks – tundus mingil hetkel lausa vastupandamatuna.

[dropcap]! [/dropcap]Piknikukorvi võiks ise küll kaasa võtta, kel viitsimist, kohapeal on toitlustamisega nagu on – üks toiduputka on, aga tervislikumad valikud peaksid tulema oma korvist.

Pähe kerkis mõtteid mitu, miks Laitse rallipargi olemasolu kasulik on. Koolivaheajad, aastaringselt. Nädalavahetused. Tüli abikaasaga, mille saab karjumise asemel lahendada üksteiselt mõõduvõtmisega. Lahedad võistlused, mida siia vaatama tulla. Sõiduoskuste lihvimise võimalus. Veelkord, väikesed v…aaaarmsad lapsed, kellele on pargis tegevust rohkem kui päevaks. Tited, mugulad, pabulad, mudilased, kõurikud, igavesti lapsed… jah. Hea mõte. Mis raamatu siis kaasa võtaks, kui parasjagu ei drifti?

Vaata täismahus hinnakirja siit
Tekst ja pildid: Ylle Rajasaar. Eksperimentaatorid: Tui T. Sikk ja Veli V. Rajasaar

Muuseumikratt rändab Eestis: Tallinna Automuuseum kolis Halingale

Automatkaja märkmed: Autoga Soome ja tagasi ehk sõida nagu soomlane!

 

KOMMENTEERI SIIN