Reede, 29. märts 2024
Autovõtmed on peagi ajalugu. See, et on olemas puldiga autouste avamise võimalus ja võtmeta käivitus, ei ole ammu enam mingi uudis. Kui mugav aga tundub võimalus, jätta auto tööpäeva alguses kesklinna parklasse ning saata siis oma kallimale võtmed… tekstisõnumiga? Just sellist rakendust on Volvo praegu beetaversioonis katsetamas ning esimene tagasiside kasutajatelt on positiivne. 

Lähiaegadel tahab Volvo tuua turule autod, mille puhul võtit selle traditsioonilises vormis enam vaja ei lähe. Volvo on võtnud suunaks, asendada senine uste avamise-sulgemise ja auto käivitamise süsteem nutirakendusega. Inseneride sõnul ei ole vahet, kas uksi avab ja autot käivitab taskus kaasaloksuv pult või nutirakendus – küsimus on, millises seadmes digitaalne lahendus paikneb. Loomulikult toob selline muutus omakorda kaasa ridamisi muudatusi tavapärases autokasutuses.

Digitaalse autovõtme paigutamine kasutaja nutiseadmesse ei ole teab kui suur kunst; põnevam on võimalus, digitaalset võtit – ja seeläbi autot – teiste kasutajatega jagada. See omakorda tähendab, et pere pruugib tavaoludes hakkama saada vaid ühe autoga. Mis omakorda tähendab keskkonnasäästu! Volvo lubabki, et tulevikus ei ole auto käivitamiseks vaja muud, kui võtta auto omanikult vastu sõnum, seda autole näidata ning sõitma minna. Ükskõik, millisest maailmanurgast see sõnum siis saadetud on.

Digitaalne võtmejagamine lihtsustaks oluliselt autode rentimist – sa võid tellida auto teise maailma serva sealsest rendifirmast lennukile vastu, maksta teenuse eest, saada digitaalse võtme ning mugavalt selle abil auto uksed avada. Ka aitaks digivõti neil puhkudel, kui inimene on sunnitud jätma auto pikaks ajaks näiteks lennujaama parklasse, ei soovi aga tühja maksta ning annaks auto hea meelega kellelegi kasutada.

Volvo alustab digivõtme testimisega laiema kasutajateringi seas juba eeloleval kevadel. Müügile peaksid tavapärase võtmeta avanevad nutikad autod jõudma 2017. aastal ning tootja sooviks on, et kõik kaasaegsete Volvode omanikud saaksid soovi korral nutivõtme-rakendust ka kasutada:

“Kahtlemata on sellises võtmejagamises küllaga küsimusi, millele tuleb meil enne tootmist vastata,” kõneleb Volvo erilahenduste osakonna juht Martin Rosenqvist. “Meie eesmärk on välja selgitada, kuidas see tehnika reaalses elus toimib ning mis võiks neist lahendustest tulevikuperspektiivis kasu olla. Oleme avatud uutele ideedele, mis nutivõtme arendamisega seoses tekivad.”

Volvo nutivõtmed

[dropcap]ACCELERISTA KOMM[/dropcap]Varasemalt on Volvo teatanud võimalusest, hakata peagi oma autoga suhtlema nutikella kaudu. Selleks tehakse koostööd mitmete tarkvaraarendusega tegelevate ettevõtetega; esialgu on planeeritud rakendus üksnes Microsofti platvormile, aga tulevikus saavad ehk ka i-kella omanikud uhkustada, et neil on garaažis tõeline “Kitt”, mis reageerib kõnele ja ei vaja võtit.

Esimese võtmevaba autosse sisenemise katsetuse tegi Volvo tegelikult juba 2015. aastal, kui pakuti välja võimalus, ühekordse koodiga lubada autosse siseneda kulleril, kes üle interneti sooritatud ostud kenasti autosse paigutab. Põhimõtteliselt oli tegu ju nutivõtme prototüübiga, mis suurlinnade kontoritöötajate poolt positiivset vastukaja leidis.

Natuke vähem nutikaid võtmeta autosse sisenemisi on töösse võetud mujalgi. Paaris Soome linnas on levinud autojagamise süsteem “sõida ja pargi”, mis samuti toimib telefoni tekstisõnumi kaudu. Tõsi, see süsteem ei vaja nutitelefoni, piisab lihtlabasest sms-ist ning auto avamiseks tuleb helistada etteantud numbril. Auto võib jätta vabalt valitud parklasse, mis on selle süsteemiga liitunud; teatud juhtudel saab liikuda ka linnast linna nii, et ühest võtad ja teise jätad, saadad vaid tekstisõnumi auto asukohaga.

Nutitelefon on tänapäeval taskus kümnest üheksal (vähemalt) – kui räägime riikidest, kus on levi ja inimesed jaksavad endale nutividina soetada – ning sel on tõenäoliselt veel kümneid kasutusvõimalusi, mille peale me pole seni lihtsalt tulnud. Ainus mure – nobla aku võib kõige ebasobivamal momendil tühjaks saada; ja mis siis teha? Selles osas on tavapärane autovõti kindlasti parem lahendus, sest võtmepuldiga mussi ei kuula ja netis ei surfa, seega peab ka selle aku vastu.

Kerkib küsimus, kui turvaline on säärane üle interneti võtme saamise lahendus? Kui näiteks pahalane võtab kätte ja häkib “vahele” ning jõuab enne sind autoni ja sõidab sellega, nagu õige mees kunagi, minema? No olgu, autot saab ilmselt üle interneti jälitada, aga segadust on palju.

Kui veel natuke mõttega edasi liikuda, siis oleks vaja mitte lihtsalt nutirakendust, mis võimaldab üle interneti või sinihamba kaudu üksteisele auto võtit ulatada vaid võiks ühtlasi kutsumise peale auto juba ka kohale tuua – saadad võtme oma autole, annad märku, kelle juurde ta sõitma peab; auto tuvastab tulevase sõitja asukoha ja veereb lähedalasuvasse parklasse… Oh, ulme. Aga mõttel on jumet. Seega, taas kord- jaa, Björn, jaa! Tubli on!

Volvo autovõtmed

Allikas ja meedia: Volvo

Tulevik on kohal – Volvo ja Microsoft võimaldavad autodega rääkida

1 kommentaar

  1. blank

    Eesti oma Ecofleet (www.ecofleet.com) on sellise lahenduse juba valmis teinud ja kliendid kasutavad. Seal on see Broneerimise lahenduse all ja mõeldud eelkõige ettevõtetele autode ühiskasutamise jaoks. Autot saab avada RFID-kaardiga (see sama, millega kontoris ukse lahti teed) või sõnumiga.

KOMMENTEERI SIIN