Neljapäev, 25. aprill 2024
FUBiFixie on edasiarendus soome disaneri Ulf Laxströmi poolt mõni aasta tagasi välja pakutud FUBi kokkupandavast jalgrattast. Projekti arenduse on teinud Ulfi poeg Zakarias Laxström. 2016. aasta kevadel loodetakse prototüübile Kickstarteri kaudu saada korralik rahastus ja kokkupandava rattaga vallutada nii Euroopa kui Aasia turud.

Kokkupandav jalgratas

Kokkupandav ratas – see on ju selline veidravõitu väljanägemisega asi, eks? Soome disainer Ulf Laxström, kes Stockholmis elades koges omal nahal, kui ebamugav on jalgratta hoidmine kodus ning sellele parkimiskoha otsimine sai aru, et kokkupandav jalgratas võib olla tegelik lahendus nendele muredele. Nii otsustaski disainer, et mis halvasti, selle teeme ise, ja kavandas FUBi – täismõõdus rataste ja enam-vähem tavapärase välimusega raamiga kokkupandava jalgratta, mis mahtus kokkupanduna tennisereketi hoiukotti.

2013. aastal esitles Laxström FUBi ideed Kickstarteri ühisrahastuse platvormi kaudu, aga tookordsest eesmärgist saavutati vaid vilets viiendik. Laxström aga jonni ei jätnud ning mõni aasta hiljem võttis projekti üle Ulfi poeg Zakarias, ning sündis FUBiFixie. Tootearendus näeb veelgi enam elegantse tavajalgratta moodi välja ning pakub lisaks mitmeid kasulikke võimalusi.

Nagu nimest võib arvata, on FUBiFixie fikseeritud käiguga ratas ehk fixie. Lisaks aga on rattal ka flip-flop tagarumm, mis võimaldab tagaratast teistpidi alla keerates valida, kas sõidad fikseeritud käiguga või vabajooksuga. Rattaga saab vabalt sõita aastaringselt nii linnas kui ka kõvakattega teedel linnast väljas.

FUBiFixie’l on Cr-Mo 4130 raam, Shimano 105 pidurid, SRAM S100 vändad, 700 x 23c rehvid. Kokkupandava jalgratta kogumass on 11 kg.

Tavaolekus näeb FUBiFixie välja nagu jalgratas ikka, ainsaks erinevuseks on stabiilsust suurendav diagonaaltoru. Kui avada alumise toru külge kinnitatud kiirlülitusega mehhanism, saab jalgratta kokku vajutada nii, et esi- ja tagaratas jäävad kenasti kõrvuti. Kokkupanduna võib jalgratast kohvri kombel järele vedada. Sadula taga oleva käepideme abil saab ratta kiiresti kummuli kallutada ning parkida, sadul allapoole.

Mille poolest FUBiFixie oma eelkäijast veel erineb? Kui originaalmudelil pidi kokkupanekuks eemaldama esihargi, siis Zakariase leiutatud prototüübil pole vaja midagi eemaldada. Samuti on kasutusel tavajalgrataste komponendid, seega saab kulunud või uuendamist vajavaid osi leida tavalistest rattapoodidest. Plaanis on isegi hakata müüma ainult raami, millele ostja saab oma olemasoleva ratta detailid külge monteerida.

Fubifixie magamistoas

FUBiFixie näeb oma eelkäijast muidugimõista veelgi lahedam välja. Ehkki kokkupanduna ei ole see ratas sama pisike nagu originaal-FUBi, teeb ta oma töö hästi ära ja näeb kasutades välja nagu täiesti tavaline, elegantne ja pilkupüüdev jalgratas!

Ühe kokkupandava jalgratta leiutamine ei käi loomulikult põlve otsas ja tubastes tingimustes. Nii FUBi kui FUBiFixie vastupidavust on testitud velotrekil ja erinevates ilmastikuoludes. Tootedisainerite eesmärk on ambitsioonikas: luua vastupidav ratas, mida soovi korral iga kasutaja saab oma käe järgi sobivaks vormida ning mis kestaks kümneid aastaid.

Zakarias Laxström kavatseb oma projekti finantseerimiseks korraldada Kickstarteris ühisrahastuskampaania, tõenäoliselt saab see olema veebruaris. Kui projekt õnnestub edukalt käima lükata, hakkab täisvarustuses FUBiFixie maksma umbkaudu 450 – 500 USD, raamina aga vaid 200 – 250 dollarit. Juba praegu saab FubiFixie kodulehelt rattale esitada ka eeltellimusi.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM[/dropcap] Jalgrataste maailmas toimuv on vähemalt sama põnev kui autotööstuses aset leidev innovatsioon. FUBiFixie puhul on kaks asjaolu, mis meie meelest magusat kommi vääriksid: kõigepealt see, et isa alustab ja poeg jätkab, ehk siis – ehtsoomlaslik (?) jonn on pea sama vankumatu kui viru veri, mis ei värise.

Teiseks, soomlased oskavad integratsioonist kasu lõigata – ehkki Laxströmid on soomerootslased ning idee sai alguse Stockholmi linna rattaliikluse vajakajäämisest, õnnestus soomlastel meelitada ettevõte Fubicom oma peakontoriga Vaasasse ning selle tegevust ka igakülgselt toetada. Innovaatiline väikeettevõtlus, mida edendaksid eestivenelased – kas me oleksime võimelised nende üle uhkust tundma? Meie usume, et jah!

Loe lisaks FubiFixie kodulehelt

Allikas ja pildid: FubiFixie, taustateave Gizmag, Kickstarter

KOMMENTEERI SIIN