Reede, 29. märts 2024
Laste jaoks on kogu perega matkama minek midagi, mis jätab jälje kogu eluks. Seepärast on oluline reisiks hästi ette valmistuda ja teha kõik võimalik, et eelseisev maailmaavastamine kujuneks võimalikult muretuks. Probleeme tuleb ette alati, aga kui neist eelnevalt teadlik olla, saab neid lihtsamalt lahendada. Jagamegi mõne nõuande, kuidas lastega koos reisimiseks valmistuda.

Üheskoos reisimine annab kogemuse, mida ei saa lasteaiast, koolist ega ammugi internetist. Psühholoogid on uurinud reisimise mõju lastele ja leiavad, et see on vajalik kogemus, mille läbi väike inimene õpib paremini ennast tundma, harjub teistega arvestama, muutub osavõtlikumaks ja tähelepanelikumaks.

Perega koos maailma avastanud lapsed on mitte reisinud eakaaslastest emotsionaalselt intelligentsemad. Lastega reisivad täiskasvanud saavad aga kogemuse, mille kõrval argielu tundub mõnusa puhkekoduna.

[dropcap]RÄÄGI INIMESTEGA! [/dropcap]Enne kui hakata reisidokumente vormistama ja asju pakkima, tuleb pidada Puhhi ja Jänese kombel plaani, sest see, mis ees ootab on kõikide pereliikmete jaoks üks korralik Espitsjoon. Võtke aega, oma lastega kõnelemiseks. Et kõik ausalt ära rääkida, on abiks gloobus või maakaart ning pildi- või videomaterjal tulevasest sihtkohast.

Miks inimesed reisivad? Miks reisimine on kasulik? Millised on olnud teie lapsepõlve reisikogemused? Kui pikalt te üheskoos reisida kavatsete? Mida sellel reisil näha loodate? Lubage lastel julgelt küsida, kommenteerida, unistada, joonistada.

[dropcap]JAGA ÜLESANDED [/dropcap]Reisi planeerimise saab mõnusaks teha lihtsa nipiga – igal pereliikmel peab ettevalmistavas protsessis olema oma ülesanne! Näiteks: üks, kes istub internetis ja otsib kokku info sihtkohtade, majutuse, söögi, meelelahutuse ja muu osas.

Teine, kes tegeleb tervise, kindlustuse, auto rentimisega. Kolmas, kes koostab tegevuskava. Neljas, viies, kuues – kes on lihtsalt head lapsed ja teevad kõik, mis nõutakse, et neid reisile kaasa lubataks. No, igatahes, üks pesakondlik nõupidamine ja ülesannete kättejagamine annab reisi ettevalmistamisele tõelise hoo sisse!

[dropcap]REISI PIKKUS [/dropcap]Kõigepealt tuleb tulevane reis asetada ajalisse raami. Aeg on automatkaja parim sõber ja ka vaenlane. Hämmastaval kombel on ta alati olemas, aga teda on alati vähem, kui tahaks. Seega,  valige pigem lähem sihtpunkt ja pikem aeg!

Kui ees seisab pikk nädalavahetus, võib teha mõnusa automatka Eestis või põigata korra lähinaabrite juurde Lätti või Soome. Lätist ja Leedust kaugemale sõitmiseks tuleks arvestada vähemalt nädalaga, et oleks aega ringivaatamiseks. Paarinädalane puhuks võimaldab automatka sihtkohaks võtta juba ka Kesk-Euroopa.

Väikeste lastega automatkale minnes on oluline läbi mõelda teekonna jagunemine sõidu- ja kohalviibimise ajaks. Tillukesed inimesed ei taha tundide kaupa autos passida, nende puhul tuleb arvestada maksimaalselt 2-3-tunniste otsadega, millele järgneb pikem paus. Kui lapsed on päevaune magamise eas, saab selle osa planeerida sõitmiseks. Autosõit peab olema mõnus kõigi jaoks.

[dropcap]! [/dropcap]Lisage nüüd kogu ajakavale veel 2 päeva. Igaks juhuks, kui teekonnal peaks ette tulema ootamatusi. Kiirustamine on matkaja üks salakavalamaid vaenlasi. Suhtumine “las asjad kujunevad nagu nad kujunevad” on abiks, ärge mõelge ega planeerige üle. Võtke rahulikult.

[dropcap]SOBIV SÕIDUVAHEND [/dropcap]Nädalavahetuse lühimatka elab viis inimest üle ka tavalises viiekohalises autos. Pikema reisiga läheb keeruliseks, sest kaasa tuleb pakkida rohkem tavaari, pikema sõidu ajal tahaks pesakond autos end välja sirutada ja lihtsalt tukkuda.

[dropcap]! [/dropcap]Ideaalne sõiduvahend nädalaseks perereisiks kuni kuuele inimesele on 7-kohaline sõiduk, mahtuniversaal, pisibuss. Automatkamise kuldreegel on reisijate arv+1 istekoht. Aga veel parem, 2 vakantset istekohta.

Korralik kliimaseade, kaasaegne aktiiv-ja passiivturvavarustus, rikkalikult panipaiku – seda ei peagi vist eraldi üle kordama. Suurema sõiduki puhul on üks ootamatult hea asi veel – kui juhtub, et öömajaga on probleeme, saab ruumika sõiduki ümber korraldada erakorraliseks magamistoaks! Seega, valige kaua ja hästi!

Opel Vivaro lastega matkama
Opel Vivaro mahutab lahedalt kuus inimest koos asjadega. Ökonoomne ja mugav matkaauto!

[dropcap]EELISTAGE RENTIMIST [/dropcap]Vaadake üle rendiautode pakkumised. Seda tasub teha aegsasti, sest suvel kipuvad kõik miskipärast kuskile sõitma. Võib küsida ka oma automüüjalt, mõnikord on neil pakkuda korralikke ja ruumikaid sõidukeid renti.

Üks võimalus on küsida auto sõbralt või tuttavalt, seda varianti julgeme soovitada üksnes väga normaalsete inimeste puhul. Nimelt kipub Murphy sekkuma just siis, kui seda kõige vähem vaja on ning pärast sõbraga maid jagada – miks istmekattel on moosiplekk või auto kerel kriim, mida seal enne kindlalt ju ei olnud – on tülikas ja närvesööv; ja lõpeb enamasti katastroofiga.

[dropcap]TURVALISUS [/dropcap]Kui peres on lapsi, kes istuvad autos isikliku turvatooliga ning olete otsustanud matkaauto rentida, testige enne kindlasti, kas istmed sellesse ka sobivad ning kenasti oma kohtadele paigutuvad nii, et jääb ruumi mõtetele ja tunnetele. Turvatoolide valimise kohta saab lähemalt lugeda siit.

Kui kavas on kaasa võtta ka pere neljajalgsed sõbrad, veenduge, et nende jaoks on olemas vastav turvavarustus või istmekinnitused. Loomade reisimise kohta lähemalt saab lugeda siit.

[dropcap]KAARDIRAKENDUS [/dropcap]Teekonna planeerimise aluseks on korralik maakaart. Soetage endale korralik paberatlas, tõmmake telefoni kaardirakendus ning tripeldage nüüd kogu see pull korraliku autonaviga. Laadige alla kõik teekonnal vaja minevad kaardid ja värskendage rakendusi. Võite sihtkohta jõudmises olla nüüd peaaegu sama kindlad nagu lennukipiloot – ka lennunduses hajutatakse riskid vähemalt kolmekordselt.

Ahjaa, kolmest kaardist pole kasu, kui keegi neid lugeda ei oska. Harjutage kodutänaval! Pikal teekonnal tuleb juhte vahetada, mis tähendab, et kaardilugemisoskusega inimesi peaks olema vähemalt kaks. Kolm on juba palju, sest tekib liiga palju eriarvamusi. Loe kaardirakendustest lähemalt Fortest.

[dropcap]! [/dropcap]Kaardilugeja kuldreegel on: vana hea paberatlas päästab päeva, navi on su sõber lühemaajaliste otsuste tegemisel. Accelerista kasutab reisides Google Mapsi, Waze’i ja Maps.Me-d.

maps me

[dropcap]REISI PLANEERIMINE [/dropcap]See on nüüd see koht, kus me ütleme, et Internet on üks äraütlemata kasulik koht. Reisi planeerides kulub netiavarustes surfamiseks tunde, kui mitte päevi. Varu aega, sest igal teisel juhul ajab infoküllus sind närvi ja teeb reisi planeerimisest piinarikka sunnisdiivanilisuse.

Eeldusel, et teekond on kaardi, gloobuse ja naviga juba läbi käidud, võib nüüd kulutada aega, et leida vaatamisväärsusi, taskukohaseid majutuskohti ning lugeda teiste kogemusi ja nõuandeid kohtadest, kuhu olete mõelnud minna. Appi tasub võtta Google Earth virtuaalne kaart, kus 3D pilt võimaldab isegi hotellide sisemusse kiigata.

[dropcap]! [/dropcap]Üks kaval nipp – uurige, mida räägivad sihtkohtadest reisibürood. Mõnelgi neist on ridamisi põnevaid bussiretke-pakette, kust snitti võtta ning omal käel kogu ilu ära näha. Keegi ei keela häid ideid kopeerimast; ja küll kunagi helges vanaduses saab ka mõni reisifirma korraldatud bussireis tehtud ja selle eest vääriliselt tasutud!

[dropcap]REISIPLAAN PABERILE [/dropcap]Kui olete surfamisega sealmaal, et pilt hakkab kokku saama, tehke arvutisse üks fail; pange sellele nimeks näiteks “Perereis Sinna ja Tänna” ning kirjutage päev-päeva kaupa lahti, kuhu minna, mida teha, mitu kilomeetrit selleks sõitma peab ja palju umbes aega kulub (Google Maps tuleb jälle appi).

[dropcap]! [/dropcap]Nüüd arutage see plaan pereringis läbi ja tõmmake kolmandik tegevusi maha või siis laiendage reisi kestust kolmandiku võrra. On päris kindel, et esialgu on selles ajakavas liiga palju asju. Ja kui seda ette teada, ei ole eriline katastroof, kui kuskil Lehma Lellepoja Vaarema Pitslinikute Muuseum külastamata jääb. Eks üks teine kord.

Üldse, lapsed ei ole erilised muuseumihuvilised. Tegu on lastega matkama minekuga. Sestap, suruge hambad risti, poetage pisar, ja katkuge plaanist välja kõik tegevused mis on seotud mõnusa kohvikuterrassil peesitamisega, romantilise jalutuskäiguga vanalinnas või šopinguga kohalikus hiiglasuures outletis. Muuseumid olid juba enne maha tõmmatud.

Lisage plaani loomaaed, lõbustuspark, jäätisesöömine, linna keskväljakul purskkaevus suplemine, rõõmsalt röökides ringijooksmine, inimeste tülitamine lihtsalt niisama, lärm, jonn, pidevad vaidlused kuhu järgmiseks minna ja mida teha, pissipeatused kohas, kus pissida ei saa, intsidendid söögikohtades, kus miskipärast ei pakuta midagi, mis süüa sobiks – ja hakkab juba looma!

[dropcap]VÄLDI TIPPTUNDE [/dropcap]Seda on lihtsam öelda, kui teostada. Kui tulevane pereretk läbib suurlinnu, on ummikud ja 3 km/h 40-kraadises suvekuumuses peaaegu et garanteeritud. Seega, visake nüüd veelkord oma reisiplaanile pilk peale, tõmmake lahti kõikide vastuste allikas Internet ja guugeldage, lihtsalt guugeldage linnasüdameid. Kui võimalik, vältige; kui ei, planeerige Google Maps’i  arvestatud ajale tund-kaks juurde. Igaks juhuks. Ja see pissipeatus ka, mida ei ole, eks.

ummik

[dropcap]SÕIDUKIIRUSE ARVESTAMINE [/dropcap]Kel eelnev automatkamise kogemus olemas, see libiseb sellest punktist muretult üle. Tegelikkuses tuleks kinnitatud reisiplaani viimase osana üle vaadata teed, mida mööda sõit kulgema hakkab.

Baltikumis on keskmine suvesõidukiirus, olenemata vahepealsetest kiirematest lõikudest, 60 -70 km/h.  Teetööd, ümbersõidud, veoautod jms. on igapäevane reaalsus. Google Maps annab üsna adekvaatse keskmise sõidukiiruse ning ka Waze on hea äpp eelseisva sõiduaja arvestamisel.

Kiirteedel läheb lõbusamaks, 100 -120 km/h keskmine kiirus ei ole utoopia. Tavateedel Poolas ja Saksamaal on keskmine kiirus 80 km/h kandis, mägedes 40-50 km/h, külavaheteedel ka 30-40 km/h.

[dropcap]! [/dropcap]Ühesõnaga, kuldreegel – Äss ohv Ralli seekord kaasa ei sõida. See automatk; ja tihtipeale liigub poola talumees oma hoburakendiga teist kaks korda kiiremini. Kõik on tšill, nautige!

[dropcap]MAJUTUS JA SÖÖMINE [/dropcap]Eelnevat tiraadi lugedes saab selgeks, et kindel on ainult üks – mitte miski ei ole kindel. Seega on mõistlik majutuskohtade broneerimisest loobuda, aga vaadata üle kõik variandid, kuidas kohapeal kiirelt majutust leida. Booking.com, Air BnB, kohalikud majutusvõrgustikud – jah, nendega tuleb kellelgi iga päev tegeleda, aga see on kindlam minek, kui loota, et seekord ei tule tühja toa eest arvet tasuda.

Söömisega sama teema, lugege kaaskannatajate nõuandeid ja spetsialistide arvustusi. Ning märkige kaardile suuremate bensiinijaamade asukohad. Pesakonnaga matkates kehtib reegel, et kõik peen, kohalik, öko ja tervislik võib jääda üheks teiseks korraks. Piisab, kui olemas on friikad, mingi vorstilaadne toode ja palju ketšupit. Ja seda saab ka igast bensukast.

Kui hakkab tunduma, et menüü on väga ühekülgne ja söögikohad liiga lihtsad, varieerige pitsakioskite ja makaronid-hakklihaga-stiilis  kohvikutega. Lapsed on õnnelikud, lapsevanematele ei olegi sellel reisil mingit õnne erikategooriat ette nähtud.

[dropcap]! [/dropcap]Hea mõte on lastega matkates võtta plaani üks-kaks majutuskohta, kus pikemalt peatuda ning sealt siis omakorda teha ühepäevaseid väljasõite ümbruskonda. Leidke mõnus peremajutus ning suhelge pererahvaga üle; uurige, kui suuri ajakava muudatusi nad saavad lubada ilma, et see teie jaoks lisakulusid tähendaks.

Mida rohkem Eestist lõuna poole, seda sõbralikumaks kodumajutuste ja väikehotellide omanikud muutuvad. Leedus, Poolas, Sloveenias, Slovakkias, Austrias, Itaalias… jne. – kõikjal oodatakse teid kui kalleid külalisi ning lapsed on siinkohal isegi lisaboonuseks Kõik armastavad meie hästi kasvatatud, suurepärase lastetoaga rõõmsaid ja suhteliselt vaikseid lapsi.

[dropcap]! [/dropcap]Ja veel üks nipp – püüdke leida majutusasutus, kus omanikul on teie lastega enam-vähem samaealisi lapsi või ööbivad sealsamas lastega pered. On lootus, et ühe romantilise õhtu kahekesi saate te veeta ning kui eriti hästi läheb, siis on lubatud isegi klaas veini loojangu kõrvale. Väikesed armsad lapsed on end lihtsalt nii ära mänginud, et magavad sel ajal õndsa und.

[dropcap]! [/dropcap]Mitte midagi ei juhtu, kui te sel õhtul majutust ei leia. Kõige suurem katastroof on, et hambaid tuleb pesta pudeliveega ja dušši alla ei saa. Aga teil on ju kaasas telk; te teate, kus saab kämpida – võimalik, et seal on olemas isegi elekter ja pesemisvõimalus! Ja teil on ruumikas sõiduk, kuhu end ka mõnusalt unele kerida saab ning maailma kõige parem reisiseltskond.

lastega söömas

[dropcap]REISISELTSKOND [/dropcap]Kõige hullem osa sellest esimesest osast on nüüd möödas. Järgneb reisiseltskonna komplekteerimine. Umbes-täpselt te ju teate, palju on peres lapsi; ämmasid-äiasid ja kaugemaid sugulasi, kes kõik teiega reisile kaasa tulla tahaksid. Lugege nad üle!

Kuna tegu on lastega koos reisile minekuga, on loomulik, et kaasa tahavad tulla nii vanavanemad kui kõik nende lähemad sõbrad. Vanavanemate jaoks võib see olla üks väheseid kordi, kui nad saavad lapselastest rõõmu tunda nii, et ise pidevalt köögi ja toa vahet tatsuma ei pea vaid selle asemel saab auto tagaistmel juua vahuveini ja süüa jäätist ning edastada oma lastele signaale, kuhu sõita, mida teha ja mis kõik on valesti.

[dropcap]! [/dropcap]Võimalik, et peate nüüd tagasi minema punkti “Sõiduvahendi valimine” juurde ja sealtmaalt kogu rituaali uuesti läbi tegema. Sest võimalik, et liinibussist jääb väheks…

Aga on veel üks, märksa nutikam võimalus. Korraldage vanavanematele mõnus piknikupäev kohas, kuhu nad liinibussiga või isikliku mosselaadse tootega kohale tulla saavad. Teie poolt on lapsed ja lina, nende poolt lauake kata end. Liikuge optimistlikult järgmise punktini; ja jätkake reisi ettevalmistusi.

[dropcap]KINDLUSTUS [/dropcap]See tuleb võtta kõigile. Korralik pakett koos reisitõrke ja meditsiiniabikindlustusega, mis viieliikmelise pere ja 10-päevase reisi puhul viib rahakotist isegi kuni sadakond eurot. Aga see on seda väärt, sest teadmine – kui midagi juhtub, siis ei vastuta te ainsana vaid on võimalus abi küsida – on väga rahustav.

[dropcap]SÕIDUKI KINDLUSTUS [/dropcap]Ka sõiduki kindlustus peab olema korras ning kehtima kogu reisi vältel. Kasko on küll vabatahtlik, aga pigem vajalik ning selle kehtivusala tuleb üle vaadata. Rohelisel kaardil peavad olema kirjas riikide lühendid, kust teekond läbi läheb. Kui pole, uuri järgi, mida on vaja, et auto kindlustada. Või planeeri teekond ümber.

[dropcap]! [/dropcap]Salvesta telefoni autoabi numbrid ning kirjuta need ka eraldi üles. Kui midagi juhtub, ei ole paanikaks põhjust, sest kindlustus tuleb appi.

[dropcap]! [/dropcap]Plekimõlkimise korral on abiks fotokaamera olemasolu ning tegelikult võiks isegi soovitada pardakaamera kasutamist. Teatud juhtudel on võimalik salvestuse abil vahejuhtumi üksikasju üle vaadata ja arvesse võtta. Pisike plekimõlkimine ei takista edasisõitmist ning kindlustusele teatamine kannatab oodata kojujõudmiseni, aga kindlustus vajab igal juhul mingit tõestusmaterjali toimunust.

[dropcap]TERVIS, VAKTSINEERIMINE [/dropcap]Juba enne reisi planeerimist peaks tegema kõne perearstile ja küsima üle, millised vaktsiinid on vajalik teha, millised ravimid ja kellele kaasa võtta ning millised on võimalikud riskid sihtkohta reisides. Jah, meie soovitus on, pigem ennetada kui kahetseda ning kui vaja, siis vaktsineerida. Puugid on kurjad mitte ainult Eestis, teetanus-difteeria pole paraku ka kuskile kadunud.

Reisile kaasa võetava tervisepaki komplekteerimisega saab hakkama iga proviisor. Pöörduge apteeki, kirjeldage oma sõiduseltskond, reisi pikkus ja sihtkohad ning ehk midagi veel – ja makske arve.

lastega reisile 1

[dropcap]ÕNNELIKULT SIIN! [/dropcap]Oletegi jõudnud lastega reisima mineku esimese etapiga rõõmsalt ühele poole. Olemas on reisikava, reisiseltskond, ajaline raam, kindlustus ja individuaalne tehnoülevaatus. Hea seltskonna nimel saab igaüks pingutada.

[dropcap]! [/dropcap]Võite olla kindlad, et perega reisides tuleb ette ootamatusi, arusaamatusi, ka tülisid. Päris kindlasti häälekaid sõnelusi. Ehk on abiks, kui konkreetselt teie võtate oma isiklikku plaani käituda tasakaalukalt, rõõmsameelselt, seiklushimuliselt. Võib teha ka võistluse – kes suudab kõige kauem olla rõõmus. Või autos vait. Või mitte teistele närvidele käia. Autasuks on kõigi pereliikmete lugupidamine ja piiritu armastus.

Järgmises loos saame hakata pakkima. Seniks kena unelemist eelseisvast reisist, mis avardab silmaringi ja võitleb ühtlasi lampjalgsuse ja kitsarinnalisuse vastu.

Tekst ja pildid: Ylle Rajasaar

KOMMENTEERI SIIN