Neljapäev, 25. aprill 2024
Renault Sports Cars inseneride peas hakkas 2015. aasta sügisel idanema mõte, luua auto, mis võluks, võidaks ja sõidaks nii nagu seni tänavatel seda ükski Renault teinud pole. Sündis idee, luua Clio R.S. Projekt sai rohelise tule ning Renault Spordil on au esitleda ajaloo võimsaimat tänavaautot.

[dropcap]LUGU [/dropcap]Idee luua Clio R.S.16 tekkis ühel 2015. aasta oktoobrikuu õhtul Renault Sport Cars peakontoris. Arutluste käigus kinnitas Christophe Chapelain, et tema rallidel omandatud kogemuse põhjal on Clio veermik täiesti võimeline toime tulema 300hobujõulise mootori võimsusega. Üks asi viis teiseni ning sündis mõte erakordse dünaamikaga Clio R.S.-ist.

“Meile meenus, millist vastukaja sai Clio V6. Nüüd tahtsime teha erakordse dünaamikaga ideeautot, mis oleks sellest realistlikuma hinnaga. Seega pidime pea selge hoidma ja kasutama lihtsaid ja nutikaid lahendusi, et tulla välja sõidukiga, millele oleks võimalik saada tüübikinnitust. Veelgi enam, soovisime, et projekt oleks otsast lõpuni Renault Spordi oma,” meenutas Renault Sport Cars tegevdirektor Patrice Ratti.

Renault Clio

“Teoorias oli meie kõige võimsama mootoriga – kaheliitrise 275 hj turbomootoriga – varustatud Clio R.S. väga atraktiivne, kuid me pidime veenduma selle plaani teostatavuses. Vähem kui ühe kuuga lõpetas väike meeskond eeluuringud ja kinnitas, et seda mootorit saab Clio kapoti alla paigutada. Seepeale otsustasime koos Renault Sport Carsi tehnilise direktori Thierry Landreauga võtta risk ning see auto päriselt valmis teha. Projekti koordineerimise usaldasime François Ratinet’le, tema „eriüksuse” tööd kontrollisin mina,” lisas Patrice Ratti.

Detsembri lõpus andis Renault projektile rohelise tule: “Avaldamata kõiki meie saladusi, saan öelda, et meil on Monako GP-l teile kõigile suurepärane üllatus. Te saate näha, kuidas Renault Sport ühendab võidusõidu ja tavaliikluse,” ütles Renault Sport direktor Jérôme Stoll 3. veebruaril 2016 Renault’ vormel 1 meeskonna tutvustamisel.

[dropcap]ERIÜKSUS [/dropcap]Jaanuari alguses pandi Renault Spordis kokku umbes kümneliikmeline grupp. Uue ideeauto loomine usaldati prototüüpide ehitamise keskuse eelprojektide osakonnale.

“Eesmärgiks oli ehitada Renault Spordi auto, kasutades meie mudelivaliku kõige võimsamat mootorit,” selgitas prototüüpide osakonna juht Laurent Doré. “Ülesanne oli täiesti selge, kuid esimeseks probleemiks sai erakordselt lühike tähtaeg. Panime kokku Renault Sport Carsi ja Renault Sport Racingu spetsialistidest koosneva meeskonna. Seda väikest „eriüksust” juhtis Maurizio Suppa, insener, kes on spetsialiseerunud prototüüpide konstrueerimisele.”

Renault Clio

[dropcap]VÄLJAKUTSED [/dropcap]Lisaks ajalistele piirangutele määras Eelprojekti meeskond kiiresti kindlaks ülejäänud suuremad takistused, mis soovitud tulemuse saavutamiseks ületada tuli. Esmalt tõusis päevakorda Mégane R.S. 275 Trophy-R-i mootori, käigukasti ja jahutussüsteemi õige paigutus.

360 Nm pöördemomendiga jõuallika kinnitusi tuli muuta ning meeskond leidis nutika lahenduse, kasutades ja kohandades Mégane’ilt, Kangoolt ja Espace’ilt võetud osi.

Et tagada optimaalne jahutus, viidi disainiinseneridega koostöös läbi põhjalikud simulatsioonid, vastavalt pidi muutma auto esiosa. Kalkulatsioonide eesmärgiks oli ka kindlaks määrata seadistused, mis võimaldaksid tagada Renault Spordi sõidukile omase laitmatu teelpüsivuse.

Järgmise võimsust puudutava võtmeelemendina tuli üle vaadata väljalaskesüsteem. Summuti teekonda auto põhja all ei muudetud, süsteemi läbilaskvust suudeti suurendada nii, et inseneride soovid võimsuse osas said täidetud. Ei unustatud ka akustikat: pärast ringrajakatseid otsustati Clio R.S.16 varustada spetsiaalse Akrapoviči summutiga, mis annab atraktiivse heli.

Kuigi silmaga seda ei näe, tuli hoolikalt üle vaadata ka elektroonika, sest Mégane R.S. 275 Trophy-R-i ja Clio R.S.-i süsteemid ei baseeru samadel alustel. Samas on mootorilt saadavad andmed väga olulised ABS-i ja ESP korrektseks tööks ning ka vastupidi. Lahendusena võeti kasutusele tarkvara, mis ühendab Mégane R.S. 275 Trophy-R-i juhtaju Clio süsteemidega.

Renault_78779_global_en

CLIO R.S. – UNIKAALSED VEERMIKULAHENDUSED

Esisilla seadistamine usaldati ligikaudu 35 aasta pikkuse Renault Spordi kogemusega Pascal Auffrère’le. “See projekt anti mulle, kuna olen siin töötanud sedavõrd kaua. Kuni 1990. aastate keskpaigani olin seotud ralliautodega, pärast seda liikusin seeriaautodele, alustades Clio II Renault Spordi konstrueerimisega.

Clio R.S.16 projekt oli vaimustav, sest pidime töötama eriti kiiresti ning valmis saama eriti dünaamilise auto. Tegelikult oli see lihtne, sest sel ajal oli see projekt ainus, millele ma mõtlesin! Mootori võimsuse ja pöördemomendi põhjustatud koormustele vastava esisilla väljatöötamisel aitas palju aega säästa varasemalt Renault Spordis tehtud tööde käigus omandatud kogemus.

Alustades sõltumatu reguleeritava MacPherson esivedrustusega, konstrueerisime me uue rattarummu. See ilus alumiiniumplokist lõigatud detail võimaldas meil saavutada vedrustuse seade, mida otsisime, ning panna see vastama roolisüsteemiga,” rääkis Pascal Auffrère.

Clio R.S.16 kasutab Mégane R.S. 275 Trophy-R-i reguleeritavaid amortisaatoreid. Ka pidurisüsteem on üle võetud Mégane’ilt, alumiiniumsüdamikel asuvad 350mm diameetriga teraskettad.

“Üldiselt kirjeldades üritasime me taaskasutada Mégane R.S. 275 Trophy-R-il tutvustatud innovatsioone,” kirjeldas Maurizio Suppa. “Näiteks kasutasime me liitium-ioonakut, mis säästis umbes 15 kilo ja ruumi kapoti all!”

Tagasilla lahendus osutus palju lihtsamaks: see võeti Clio R.S.-i ralliversioonilt Clio R3T. “Vastavalt FIA reeglitele on tegemist seeriatootega, mida tugevdati keevis-vaheseintega. Et tulla toime kõige raskemate kruusarallidega, sai tagasild algsest üle 50% jäigem. Seepärast oleme kindlad, et Clio R.S.16-le on see piisavalt hea lahendus,” kirjeldas Christophe Chapelain.

Järgmine suur väljakutse oli 19tolliste rataste äramahutamine keresse, mis on algselt mõeldud 18tolliste rataste jaoks. Lahenduseks oli rattakoobaste kerge muutmine, mis seejärel kaeti veel komposiitmaterjalist laienditega.

Mõistagi peab kogu see tehnoloogia olema pakitud kesta, mis peegeldaks Renault Spordi ambitsioone. Clio R.S.16 välisdisain oli meie jaoks väga oluline ja seda mitte ainult seepärast, et disainil on suur osa auto jahutussuutlikkuses.

Renault_78726_global_en

UUENENUD ESIOSA

Auto võimsuse tagamisel on üks võtmeelemente värske õhu hulk, mida esiosa suudab mootoriruumi juhtida. Disainerid peavad sellega arvestama sõiduki varasest kujundusfaasist alates. Et Mégane R.S. 275 Trophy-R-ilt võetud õhk-õhk tüüpi vahejahuti korrektselt toimiks, pidi muutma esimese kaitseraua alaspoilerit.

See lahendus on ühteaegu elegantne ja nutikas, sest ei too kaasa suurt visuaalset muutust. Ümber disainitud kaitseraua alaosa on kaetud spetsiaalse kattega, mis näeb välja nagu kevlar ning rõhutab Clio R.S.16 sportlikku iseloomu.

“Tööstusdisainil on mõte vaid siis, kui pead hakkama saama piirangute tingimustes ja sa oled seotud kõigi parameetritega, mis moodustavad lõpliku disaini. Et projekt õnnestuks ning saaks paberilt reaalsuseks, peab arvestama kõikvõimalike asjaoludega. Me oleme piirangute ristteel ning just see teeb selle töö põnevaks,” lisas Renault Sport Cars disainidirektor Éric Diemert.

Renault_78792_global_en

VÄRVILAHENDUS KUI KUMMARDUS VORMEL 1 POOLE

Clio R.S.16 kasutab kuulsat Liquid Yellow kollast kerevärvi, mis on Renault Spordi sünonüümiks ja mis kaunistab 2016. aastal ka Renault Sport vormel üks meeskonna autosid. Kollast kombineeritakse läikivmustaga – esimesel iluvõrel ja teemandilogol, samuti katusel ja tagaspoileri välisküljel. Lõpliku versiooni spoileri ülemine pool on kollane, et rõhutada Clio R.S.16. sportlikkust veelgi.

Clio R.S.16-ga kaasneva võidusõidust inspireeritud iseloomuga kooskõlas on Speedline Turini musta värvi veljed, mille kitsaste kodarate vahelt paistavad kontrastsena punased Brembo pidurisadulad.

Clio R.S.16 välimusele annavad lõpliku lihvi Renault Spordi kirjad katusel ja „pikseldatud” Renault’ teemandiembleem auto tagaluugil: detail, mida auto jagab Vormel 1 R.S.16-ga. Mõistagi valiti kollase-musta kombinatsioon, et jäljendada Renault Spordi vormel 1 autot.

abc-864x81-kodukale-renault

Allikas ja meedia: Renault

Renault esitleb väikeauto Clio värskeimat mudelit, tellida saab juba suvel!

KOMMENTEERI SIIN